Saktėsia e udhėzuesve kirurgjikalė tė implanteve. Sisteme tė ndryshme printerėsh 3D nė krahasim

Implantologji | 17 Janar 2022 |

Saktėsia e udhėzuesve kirurgjikalė tė implanteve. Sisteme tė ndryshme printerėsh 3D nė krahasim

Nga Lara Figini


Vendosja e saktė e implanteve dentare ėshtė thelbėsore pėr tė parandaluar dėmtimin e strukturave anatomike dhe pėr tė optimizuar rehabilitimin protetik, duke sjellė kėshtu njė sukses klinik afatgjatė.

Rrjedhimisht, kirurgjia e implanteve me ndihmėn e kompjuterit u zhvillua pėr tė optimizuar pozicionimin e implanteve dentare dhe pėr tė thjeshtuar manovrat pėr implantologun.

Prodhimi i njė modeli pėr kirurgjinė e implantit tė udhėhequr kėrkon tre hapa:
• marrja e tė dhėnave tė pacientit;
• pėrpunimin e tė dhėnave;
• udhėzuesin e prodhimit.

Teknologjitė mė tė zakonshme tė printimit 3D qė pėrdoren pėr prodhimin e modeleve pėr kirurgjinė e implanteve dentare janė stereolitografia (SLA, njė proces i bazuar nė polimerizimin e rrėshirės sė monomerit me anė tė njė rreze lazer), Pėrpunimi Dixhital i Dritės (DLP, njė sistem qė pėrdor njė mikro dixhital DMD-pajisje pasqyre pėr tė projektuar njė maskė drite qė lejon polimerizimin e njė shtresė nė pak sekonda), bojėn dhe derivatin e tij PolyJet (bazuar nė njė teknologji shtresė pas shtrese qė siguron depozitimin selektiv tė pikave tė materialit nė platforma dhe ngurtėsimin e menjėhershėm tė tyre me anė tė njė burimi drite, zakonisht njė llambė UV e lidhur me kokat e printimit, e cila lejon ndėrtimin e shtresave).

Megjithatė, ekzistojnė teknologji tė tjera si sinterimi selektiv me lazer (SLS, njė teknologji qė pėrdor njė rreze lazer me fuqi tė lartė qė rrezaton nė mėnyrė selektive njė shtrat pluhuri pėr sinterimin termik tė lokalizuar), printimi tredimensional (3DP) dhe modelimi i depozitimit tė shkrirė (FDM , ku njė filament materiali kalohet pėrmes njė koke hundė tė nxehtė dhe tė shkrirė pėr nxjerrje, mė pas materiali shtypet shtresė pas shtrese nė njė platformė marrėse).

Ndėrsa njė shumėllojshmėri materialesh mund tė pėrdoren me kėto teknologji, plastika, rrėshira ose materialet me bazė plastike janė mė tė pėrdorurat nė nivelin dentar.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė Journal of Dentistry, autorėt vlerėsuan saktėsinė e dy udhėrrėfyesve tė ndryshėm kirurgjikė (madhėsia e vogėl = implant i vetėm dhe madhėsia e madhe = harku i plotė) tė fabrikuara duke pėrdorur pesė teknologji tė ndryshme tė prodhimit tė aditivėve (SLA, DPL stereolitografia, FDM, SLS dhe sistemi Polyjet).

72 modele (6 nga secili lloj) u prodhuan me makina tė ndryshme (SLA = Form2; DLP = Rapid Forma D40 dhe Cara Print 4.0; FDM = Solleva 3D Pro2; SLS = Prodway P1000; Polyjet = Stratasys J750).
Modelet u skanuan nė sipėrfaqe me njė skaner dentar optik dhe skedarėt qė rezultuan u krahasuan me skedarėt e projektimit fillestar duke pėrdorur softuerin e pėrputhjes sė sipėrfaqes.

Sheshi mesatar i rrėnjės (RMS) dhe devijimi standard u llogaritėn pėr tė vlerėsuar respektivisht vėrtetėsinė dhe saktėsinė. Testi joparametrik Kruskall-Wallis u pėrdor pėr tė krahasuar vėrtetėsinė dhe saktėsinė midis modeleve tė madhėsive tė vogla dhe tė mėdha dhe printerit 3D nė ēift.

Pragu i rėndėsisė u vendos nė α = 0.05, me pėrjashtim tė krahasimit tė printerit tė ēiftit ku u pėrdor niveli i korrigjuar Bonferroni prej 0.0033.

Janė vėrejtur dallime tė rėndėsishme nė vėrtetėsinė dhe saktėsinė midis modeleve tė madhėsive tė vogla dhe tė mėdha, pavarėsisht nga printeri, pėrveē DLP (e vėrteta dhe saktėsia) dhe SLS (saktėsia).

Udhėzuesit e vegjėl kirurgjikale u gjetėn tė ishin mė tė saktė se tė mėdhenjtė, megjithatė SLA dhe DLP treguan rezultate tė ngjashme pėr sa i pėrket saktėsisė dhe vėrtetėsisė pėr modelet me pėrmasa tė vogla dhe tė mėdha.

Teknologjia SLA, DLP dhe Polyjet treguan rezultate tė ngjashme pėr sa i pėrket vėrtetėsisė dhe saktėsisė si pėr zgjerimet e vogla ashtu edhe pėr udhėzuesit e mėdhenj tė zgjerimit (P> 0.05).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se madhėsia ndikon nė saktėsinė e modeleve kirurgjikale CAD/CAM. Aditivėt e ndryshėm dhe teknologjitė e prodhimit, nga ana tjetėr, kanė njė ndikim tė kufizuar nė saktėsinė e tyre.

Implikimet klinike

Ky studim ėshtė me interes klinik pasi tregon se teknologjia e printimit 3D (SLA / DLP) ka ndikim tė kufizuar nė saktėsinė e udhėzuesve kirurgjikė tė printuar 3D. Gjithsesi, madhėsia e modelit mund tė ketė njė ndikim tė rėndėsishėm pasi modelet e vegjėl duken tė jenė mė tė saktė se modelet e mėdhenj.

Pėr mė shumė informacion:

Rouzé l'Alzit F, Cade R, Naveau A, Babilotte J, Meglioli M, Catros S. Accuracy of commercial 3D printers for the fabrication of surgical guides in dental implantology. J Dent 2022:103909.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D