Faktorėt qė lidhen me lezionet cervikale jo karioze

Konservativė | 14 Janar 2022 |

Faktorėt qė lidhen me lezionet cervikale jo karioze

Nga Lara Figini


Lezionet cervikale jo karioze (NCCL) pėrfaqėsojnė njė nėngrup tė konsumimit tė dhėmbėve, me humbje tė indit tė fortė dentar (me origjinė jo karioze dhe jo traumatike) pranė kryqėzimit smalt-ēimento (CEJ) dhe gjenden mė shpesh tek tė rriturit dhe rriten me moshėn.

Bėhet fjalė pėr lėndime qė, nėse nuk trajtohen, mund tė ēojnė nė probleme ndjeshmėrie dhe estetike, nė dobėsim tė dhėmbit ose (mė rrallė) nė zhvillim tė kariesit pėr shkak tė mbajtjes sė pllakės. Ashtu si pėr veshjen e dhėmbėve nė pėrgjithėsi, etiologjia e NCCL konsiderohet pėrgjithėsisht multifaktoriale, pėr shkak tė faktorėve demografikė, tė sjelljes dhe atyre klinikė.

Larja e dhėmbėve (frekuenca, forca, drejtimi dhe pasta gėrryese) ėshtė sugjeruar si njė faktor etiologjik ose rėndues pėr zhvillimin e NCCL, veēanėrisht nė prani tė njė mjedisi acid.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė Journal of Periodontology, autorėt hetuan prevalencėn e lezioneve cervikale jo karioze (NCCL) dhe te lidhjen e tyre me faktorėt individualė dhe dentarė te tė rriturit e Pelotas Birth Cohort tė lindur nė vitin 1982.

Pjesėmarrėsit u intervistuan dhe u ekzaminuan klinikisht nė moshėn 31 vjeēare. NCCL u pėrkufizua si njė humbje e indit dentar pa pėrfshirje bakteriale nė regjionin cervikal.

Variablat e pavarur tė analizuar ishin karakteristikat socio-ekonomike, demografike, tė sjelljes dhe klinike. Lidhjet u testuan duke pėrdorur njė model regresioni Poisson me shumė nivele.

Rezultatet

Pesėqind e tridhjetė e nėntė pjesėmarrės u ekzaminuan klinikisht, me njė prevalencė prej 26% tė NCCL, tė cilat ishin mė tė pėrhapura nė maksilė (56.5%) dhe premolarė (72.9%). Nė analizėn nė shumė nivele, gratė paraqitėn njė prevalencė mė tė ulėt se burrat. Ata qė raportuan se pinin duhan nė moshėn 22 dhe 30 vjeē zbuluan mė shumė NCCL sesa pacientėt jo duhanpirės.

Larja me frekuencė tė lartė shfaqi njė prevalencė mė tė lartė tė NCCL sesa larja me frekuencė tė ulėt. Nė recesionet gengivale kishte njė prevalencė 10 herė mė tė lartė tė NCCL, ndėrsa nė prani tė xhepave periodontal (≥4 mm) u konstatua njė prevalencė mė e ulėt e NCCL.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se NCCL janė mė tė pėrhapura tek meshkujt, duhanpirėsit dhe subjektet e mėsuar tė lajnė dhėmbėt mė shpesh.

Xhepat periodontal shoqėrohen me njė prevalencė mė tė ulėt tė NCCL, ndėrsa recesionet gengivale janė njė tregues i fortė klinik i pranisė sė NCCL.


Implikimet klinike

Lezionet cervikale jo karioze tė NCCL janė shumė tė pėrhapura dhe mund tė kenė ndikim nė estetikėn dhe funksionin e pėrtypjes, duke ēuar nė mbindjeshmėri dhe cilėsi tė dėmtuar tė jetės nė lidhje me shėndetin oral.

Pėr mė shumė informacion:

Flįvio Fernando Demarco, Mariana Gonzalez Cademartori, Andréia Drawanz Hartwig, Rafael Guerra Lund, Marina Sousa Azevedo, Bernardo Lessa Horta, Marcos Britto Corrźa, Marie-Charlotte D N J M Huysmans. Non-carious cervical lesions (NCCLs) and associated factors: a multilevel analysis in a cohort study in southern Brazil. J Clin Periodontol 2022 Jan;49(1):48-58.

 


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D