Kurora me disilikat litiumi nė implant: e ēimentuar vs e vidhosur

Implantologji | 22 Dhjetor 2021 |

Kurora me disilikat litiumi nė implant: e ēimentuar vs e vidhosur

Nga Lara Figini


Implantet individuale mund tė restaurohen me kurora tė ēimentuara ose tė vidhosura. Komplikimet teknike priten mė sė shumti pėr kurorat e vendosuar me vida, ndėrsa ndėrlikimet biologjike janė mė tė shpeshta nė rehabilitimet e ēimentuara.

Avantazhi kryesor i restaurimit me vida ėshtė rikuperimi dhe fakti qė komplikimet teknike mund tė riparohen mė lehtė duke berė tė mundur heqjen e kurorės sipas nevojės.

Megjithatė, prania e vrimės sė hyrjes pėr vidėn mund tė zvogėlojė rezistencėn ndaj thyerjes sė restaurimeve tė vetme, veēanėrisht pėr kurorat e plota qeramike, dhe gjithashtu mund tė ndėrhyjė nė morfologjinė dhe estetikėn natyrore okluzale.

Komplikimet e kurorave tė ēimentuara, nga ana tjetėr, i atribuohen ēimentos sė tepėrt, e cila mund tė jetė e vėshtirė pėr t'u zbuluar dhe hequr nė restaurimet me njė kufi tė thellė submukozal; edhe pse estetika e kurorave tė ēimentuara ėshtė mė e mirė pėr shkak tė mungesės sė vrimės pėr vendosjen e vidės.

Fatkeqėsisht, pak studime tė literaturės kanė studiuar sjelljen mekanike tė kurorave monolit tė litiumit disilikat tė vidhosura nė implant dhe ndikimi i vrimės sė hyrjes sė vidės nė rezistencėn ndaj thyerjes tė kėtyre restaurimeve nuk dihet.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, tė botuar nė Journal of Prosthodontics, autorėt vlerėsuan sjelljen mekanike, ngarkesėn dhe modalitetet e thyerjes pas ngarkimit mekanik ciklik tė kurorave me disilikat litiumi tė vendosura me vidė nė krahasim me ato tradicionale.

Ndėr hipotezat e mėposhtme tė verifikuara, prania e vrimės sė hyrjes sė vidės nuk ushtron ndonjė ndikim:
A) nė ngarkesėn e thyerjes;
B) mbi metodat e prishjes sė kurorave tė disilikatit tė litiumit nė implante me lidhje konike tė brendshme.

Implantet e lidhjes konike tė brendshme, tė ngulitura nė rrėshirė akrilike me njė pjerrėsi prej 30 °, u restauruan me kurora disilikate litiumi qė simulojnė njė premolar maksilar (n. = 20), me dizajne tė ndryshme: kurora tė mbajtura me vida me mbėshtetėse titani dhe kurora tė ēimentuara. Mostrat iu nėnshtruan ngarkimit mekanik ciklik (1.2 × 106 cikle me njė ngarkesė 0-250 N nė 2 Hz).

Mostrat e mbijetuara mė pas iu nėnshtruan njė ngarkese tė vetme deri nė thyerje dhe mėnyrat e dėshtimit u pėrcaktuan me ndihmėn e njė mikroskopi optik.

Vlerat maksimale tė ngarkesės u analizuan statistikisht duke pėrdorur testin T dhe ndryshimet nė mėnyrat e dėshtimit u analizuan duke pėrdorur testin chi-squared (α = 0.05).

Rezultatet

Tė gjitha mostrat i mbijetuan ngarkesės mekanike ciklike. Ngarkesa e thyerjes ishte dukshėm mė e lartė pėr kurorat e mbajtura me vida (821,69 ± 196,71 N) sesa pėr kurorat e ēimentuara (577,03 ± 137,75 N) (p = 0,005). Thyerja e qeramikės ishte modaliteti mbizotėrues, pa dallime statistikore midis grupeve.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se kurorat e litiumit disilikat tė vidhosura dhe tė ēimentuara janė nė gjendje tė pėrballojnė ngarkesėn mekanike ciklike. Pėrdorimi i inserteve tė titanit pėr tė mbėshtetur restaurimin monolit pėrmirėson rezistencėn ndaj thyerjeve tė sistemit tė kurorės / abutmentit.

Pėr mė shumė informacion:

Hercules Pessin Camatta, Rodrigo Melim Ferreira, Brunna Mota Ferrairo, Samira Sandy Strelhow, José Henrique Rubo, Aline Akemi Mori, Fernanda Ferruzzi. Mechanical behavior and fracture loads of screw-retained and cement-retained lithium disilicate implant-supported crowns. J Prosthodont 2021 ottobre;30(8):690-7.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D