Lezioni palatal difuz nė ngjyrė tė kaltėr. Diagnoza diferenciale (vijim)

Patologji dhe Mjeksi Orale | 21 Dhjetor 2021 |

Lezioni palatal difuz nė ngjyrė tė kaltėr. Diagnoza diferenciale (vijim)

Nga Lara Figini


Melanoakantoma orale (MA)
MA ėshtė njė lezion i rrallė, beninj, i hiperpigmentuar i epitelit ose mukozės sė lėkurės. Edhe pse AD-tė qė ndodhin nė lėkurė konsiderohen variante tė keratozės seborrheike, etiologjia e Alzheimerit oral ende nuk ėshtė kuptuar plotėsisht. Ėshtė teorizuar tė pėrfaqėsojė njė proces reaktiv dytėsor ndaj burimeve lokale tė traumės ose acarimit, tė tilla si kafshimet e zakonshme tė faqeve. Sėmundja e Alzheimerit oral mė sė shpeshti shfaqet nė mukozėn bukale.

Lezionet manifestohen si njė njollė mukozale me rritje tė shpejtė, kafe nė tė zezė, qė mund tė zgjerohet nė disa centimetra nė madhėsi. Pacientėt janė shpesh asimptomatikė, por herė pas here raportojnė kruajtje nė lidhje me dėmtimin. Pėr shkak tė rritjes sė shpejtė tė kėtij lezioni, zakonisht ekziston njė dyshim i lartė klinik pėr njė proces malinj, siē ėshtė melanoma, dhe njė biopsi ėshtė rutinė pėr tė konfirmuar diagnozėn.

Ekzaminimi histologjik i sėmundjes orale tė Alzheimerit zbulon praninė e melanociteve tė holla dendritike tė shpėrndara nė epitelin sipėrfaqėsor.

Alzheimeri oral ėshtė njė entitet beninj dhe nuk nevojitet trajtim pas diagnostikimit, kjo nė mėnyrė spontane regresohet pas biopsisė.


Sėmundja e Addison-it
Sėmundja e Addison-it ėshtė njė gjendje e pamjaftueshmėrisė primare tė veshkave qė rezulton nga shkatėrrimi i korteksit adrenal ose nga njė tumor ose nga njė proces autoimun. Meqenėse korteksi i veshkave ėshtė pėrgjegjės pėr prodhimin e kortizolit, pacientėt me sėmundjen e Addison-it kanė ulur nivelet e kortizolit.

Nė sėmundjen e Addison-it, mungesa e kortizolit ēon nė njė rritje tė prodhimit tė hormonit adrenokortikotrop nga hipofiza e pėrparme dhe kjo stimulon melanocitet (nėpėrmjet receptorit tė hormonit stimulues tė melanociteve), duke rezultuar nė hiperpigmentim tė lėkurės dhe mukozave.

Pacientėt me sėmundjen e Addison-it kanė zona multifokale tė pigmentimit tė melaninės (kafe) nė mukozėn e gojės. Vendet mė tė prekura janė mishrat e dhėmbėve, mukoza bukale, qiellza dhe gjuha.

Pėrveē pigmentimit oral, pacientėt me sėmundjen e Addison-it pėrjetojnė lodhje dhe dėshirė pėr kripė pėr shkak tė niveleve tė reduktuara tė prodhimit tė kortizolit.
Diagnoza e sėmundjes Addison zakonisht konfirmohet nga testet laboratorike tė niveleve tė hormoneve tė kortizolit dhe adrenokortikotropik.

Konkluzione

Kur dentisti pėrballet me njė lezion tė pigmentuar tė kaltėrosh nė qiell, ai duhet tė jetė nė gjendje tė dijė tė gjitha diagnozat e mundshme diferenciale dhe tė dijė tė lėvizė. Nė rastet kur diagnoza klinike mbetet e pasigurt, biopsia mbetet njė mjet i dobishėm pėr tė dalluar DRMP-nė nga proceset e tjera beninje dhe malinje melanocitare.

DRMP, si rasti i pėrshkruar mė sipėr, mund tė shkaktohet nga njė sėrė ilaēesh dhe mund tė ketė manifestime klinike po aq tė ndryshme.

Njė histori e saktė mjekėsore ėshtė njė komponent thelbėsor i vlerėsimit tė pacientit dhe mund tė ndihmojė pėr tė hedhur dritė mbi etiologjitė e mundshme tė lezioneve tė pigmentuara qė gjenden nė praktikėn klinike. Imatinib, nė veēanti, pėrfaqėson njė ilaē qė dokumenton njollat karakteristike blu-gri qė prekin kryesisht mukozėn e qiellzės.

Njohja me kėtė manifestim oral mund t'i lejojė dentistėt tė bėjnė njė diagnozė pa nevojėn e procedurave kirurgjikale invazive si biopsia e indeve.

Pėr mė shumė informacion:

Dani Stanbouly, Austin J. Shackelford, Scott M. Peters. Diffuse palatal pigmentation. J Am Dent Assoc 2021 dicembre;152(12):1054-7.

 

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D