Lezioni palatal difuz nė ngjyrė tė kaltėr. Diagnoza diferenciale

Patologji dhe Mjeksi Orale | 20 Dhjetor 2021 |

Lezioni palatal difuz nė ngjyrė tė kaltėr. Diagnoza diferenciale

Nga Lara Figini


Nė njė studim rastėsor, tė botuar nė Journal of the American Dental Association, autorėt ilustruan rastin e njė burri 47-vjeēar aziatik, tė referuar nė Departamentin e Patologjisė Orale dhe Maksilofaciale tė Universitetit tė Kolumbisė pėr vlerėsim dhe diagnozė tė njė lezioni tė pigmentuar qė pėrfshinte qiellzėn.

Pacienti vuante nga leuēemia mieloide kronike nė remision qė nga viti 2015 dhe ishte nė terapi me imatinib (Gleevec, Novartis).

Ekzaminimi intraoral zbuloi njė pigmentim difuz, tė mirė pėrcaktuar, tė sheshtė blu-gri, qė prekte vijėn e mesit tė qiellzės sė fortė qė shtrihej nga papila incizive deri nė kryqėzimin e qiellzės sė fortė dhe tė butė.

Diagnoza
Diagnoza diferenciale, pėrballė njė lezioni tė tillė, mund tė variojė nga:
• nevus blu (BN);
• pigmentimi i mukozės i lidhur me barnat (DRMP);
• melanoma;
• melanoakantoma orale (MA);
• sėmundja e Addison-it.

Nevus blu
Ėshtė forma e dytė mė e zakonshme e nevusit melanocitar oral dhe pėrbėn ndėrmjet 19% dhe 36% tė rasteve tė pigmentimit tė kaltėr oral.

Subjektet midis dekadės sė tretė dhe tė pestė tė jetės janė mė tė prekura. Rreth dy tė tretat e tė gjitha rasteve ndodhin nė qiellzėn e fortė, e ndjekur nga mukoza bukale dhe kufiri i vermilionit.

BN zakonisht manifestohet si njė papulė e sheshtė e vetmuar, me sipėrfaqe tė lėmuar, simetrike, tė rrethuar mirė, me njė diametėr prej 4 deri nė 6 milimetra.

Ekzaminimi mikroskopik zbulon njė pėrhapje tė melanociteve dermale tė hollė, nė formė gishti, tė shoqėruar me pigmentim tė dhėnė nga melanina brenda indit tė thellė lidhor.

Edhe pse si BN ashtu edhe pigmentimi i mukozės i lidhur me medikamentin DRMP shpesh pėrfshijnė mukozėn e palatit, ato mund tė dallohen nė bazė tė historisė mjekėsore tė pacientit dhe pamjes klinike tė lezionit.

Madhėsia e lezionit ndoshta luan njė rol edhe mė tė madh nė diagnozė. Njė BN zakonisht manifestohet si njė zonė e vogėl fokale e pigmentimit, ndėrsa pigmentimet orale tė lidhura me medikamentet (siē ėshtė marrja kronike e imatinib) shkaktojnė njollė tė gjerė tė mukozės sė prekur. Ekzaminimi i biopsisė mund tė konfirmojė diagnozėn diferenciale midis BN dhe DRMP.

Melanoma
Melanoma ėshtė njė neoplazi malinje e melanociteve qė shfaqet kryesisht nė lėkurė, por mund tė pėrfshijė edhe mukozėn e gojės. Melanoma orale primare ėshtė e rrallė dhe pėrbėn mė pak se 1% tė tė gjitha tumoreve malinje orale. Kur shfaqet nė rrugė intraorale, melanoma ka njė predileksion pėr qiellzėn e fortė dhe gengivėn maksilare dhe mė sė shpeshti shihet te pacientėt mbi moshėn 40 vjeē. Pėrgjithėsisht meshkujt dhe pacientėt me origjinė aziatike janė nė njė rrezik mė tė madh tė zhvillimit tė melanomės orale.

Megjithėse pamja klinike e melanomės mund tė ndryshojė, ky lezion oral zakonisht manifestohet si njė masė e zmadhuar nė ngjyrė kafe nė tė zezė. Lezioni ėshtė shpesh asimetrik, me variacione ngjyrash dhe skaje tė parregullta. Mund tė shkaktojė shkatėrrimin e kockės sė poshtme alveolare, duke rezultuar nė lirimin e dhėmbėve nė zonėn e tumorit.

Kėrkohet njė biopsi pėr tė konfirmuar diagnozėn, e cila do tė tregojė pushtimin e qelizave malinje melanocitare nė indin lidhės themelor. Nė shumicėn e rasteve, trajtimi pėrfshin heqjen kirurgjikale tė tumorit; megjithatė, prognoza ėshtė e dobėt, me njė normė mbijetese 5-vjeēare prej mė pak se 50%.

(Vijon)Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D