Koncepti i gjerėsisė biologjike rreth implantit

  |

Implantologji | 16 Dhjetor 2021 |

Koncepti i gjerėsisė biologjike rreth implantit

Nga Lara Figini


Gjerėsia biologjike rreth dhėmbit natyral pėrbėhet nga epiteli lidhor 0,97 mm i gjerė dhe indi lidhor fibroz 1,07 mm, dhe ėshtė distanca midis sulkut gengival dhe kreshtės alveolare rreth 2 mm.

Gjerėsia biologjike rreth implantit ėshtė shumė e ngjashme me atė rreth dhėmbit natyror, por ndryshon nė shumė aspekte pėr sa i pėrket konceptit, formimit, rimodelimit, strukturės dhe funksionit.

Gjerėsia biologjike nė implante tregon njė distancė mė tė madhe nga maja e mukozės peri-implantare nė kontaktin e parė kockė-implant dhe ėshtė midis 3 dhe 4 mm.

Megjithatė, literatura diskuton gjithmonė strukturėn specifike tė gjerėsisė biologjike, duke pėrfshirė epitelin sulkular, epitelin bashkues dhe indin lidhor fibroz midis epitelit dhe kontaktit tė parė kockė-implant.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė rishikim tė fundit, tė botuar nė Journal of Prostodontic Research, autorėt hetuan gjerėsinė ideale biologjike rreth implanteve dentare dhe karakteristikat e tij.

Njė kėrkim elektronik i literaturės u krye deri nė mars 2019 pėr tė identifikuar tė gjithė artikujt nė lidhje me gjerėsinė biologjike tė indeve tė buta peri-implantare. Kėrkimi u krye pėrmes bazave tė tė dhėnave MEDLINE (Biblioteka Kombėtare e Mjekėsisė) dhe PubMed pa kufizime datash sipas fjalėve kyēe: "implant", "gjerėsi biologjike", "ind i butė", "epitel bashkues", "epiteli peri-implant" , "indi lidhor", "gengiva", "mukoza".

Rezultatet

Nė literaturė u identifikuan gjithsej 438 studime, nga tė cilat 128 u zgjodhėn pėr shqyrtimin e tekstit tė plotė. 32 studime u pėrjashtuan dhe gjithsej 96 artikuj u pėrfshinė nė rishikimin pėrfundimtar.
Studimet e identifikuara u fokusuan nė aspekte tė ndryshme qė lidhen me gjerėsinė biologjike tė bimėve, pėrkatėsisht formimin, rimodelimin, madhėsinė, strukturėn dhe funksionin.

Formimi dhe rimodelimi i gjerėsisė biologjike rreth implantit
Formimi i gjerėsisė biologjike nė indet e buta peri-implantare ėshtė njė procedurė sekuenciale dhe e rregullt. Indi peri-implant ndjek njė model shėrimi tė ngjashėm me atė tė plagėve tradicionale.

Njė numėr i madh neutrofilesh infiltrojnė dhe degradojnė mpiksjen e formuar midis mukozave dhe implantit gjatė fazės fillestare tė shėrimit. Qelizat endoteliale, fibroblastet dhe qelizat epiteliale aktivizohen pėr tė formuar kapilarė tė rinj, pėr tė shkaktuar riepitelizim dhe pėr tė nxitur shėrimin e vendit peri-implant.

Shėrimi i epitelit pas operacionit tė implantit zgjat rreth 14 ditė pas ndėrhyrjes. Formimi dhe maturimi i gjerėsisė si barrierė biologjike rreth implanteve transmukozale pėrfundon pas njė periudhe prej 6-8 javėsh.

Efektet e barrierės biologjike kundėr pushtimit bakterial
Tek implantet, ngjitja e biofilmit formohet kryesisht nė zonat supragengivale pėr shkak tė njė vrazhdėsie mė tė madhe sipėrfaqėsore tė implantit. Mikroflora e shėndetshme peri-implantare pėrbėhet kryesisht nga koke Gram-pozitive, bacile jo-lėvizėse dhe njė numėr i kufizuar anaerobesh Gram-negativė.

Indi i butė qė rrethon pjesėn transmukozale tė implanteve ėshtė rimodeluar pėr tė ndarė indin kockor peri-implant nga zgavra e gojės, duke formuar gjerėsinė biologjike si njė mekanizėm mbrojtės kundėr baktereve, njė vulė qė ka pėr qėllim parandalimin e zhvillimit tė peri-implantit, sėmundjet inflamatore dhe pėr tė siguruar kushte tė shėndetshme dhe tė qėndrueshme tė osteointegrimit.

Indi peri-implantar vepron si ind mbresė me mė pak ngjitje dhe mė pak vaskularitet. Gjerėsia biologjike ėshtė zakonisht mė e madhe rreth implantit sesa dhėmbi natyral pėr tė pėrmirėsuar vulosjen e indeve tė buta dhe pėr tė qenė njė barrierė biologjike mė efektive.

Efektet e abutmenteve nė gjerėsinė biologjike
Mbėshtetėsit shėrues anatomik mund tė mbrojnė indet e buta dhe tė pėrshpejtojnė rimodelimin e tyre. Sipėrfaqja e abutmenteve tė zirkonisė dhe aluminit mund tė nxisė formimin e gjerėsisė biologjike dhe tė ruajė shėndetin e indeve tė buta pėrreth. Megjithatė, implantet me mbėshtetėse titani treguan mikro boshllėqe mė tė ulėta dhe mbyllje mė tė mirė se implantet me abutment zirkoni.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se formimi i gjerėsisė biologjike rreth implantit ėshtė njė proces kompleks qė zgjat edhe disa javė pas shėrimit.

Gjerėsia biologjike rreth implantit ėshtė njė distancė prej 3-4 mm nga maja e mukozės peri-implantare deri nė kontaktin e parė kockė-implant ose nė majėn e stabilizuar tė kockės ngjitur, e pėrbėrė nga epiteli sulkular, epiteli lidhės dhe lidhės fijor i indeve.

Gjerėsia biologjike formon njė barrierė biologjike kundėr baktereve, ndikon nė rimodelimin e indeve tė forta dhe tė buta rreth implantit dhe ka implikime pėr aspektet klinike tė implantit dentar.

Pėr mė shumė informacion:
Zheng Zheng, Xiaogang Ao, Peng Xie, Fan Jiang, Wenchuan Chen. The biological width around implant. J Prosthodont Res 2021 Feb 24;65(1):11-8.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D