Agjentėt antiseptikė nė pastat e dhėmbėve dhe shpėlarėsit e gojės: a ndihmojnė vėrtet nė reduktimin e gengivitit?

Higjiena dhe Parandalimi | 7 Dhjetor 2021 |

Agjentėt antiseptikė nė pastat e dhėmbėve dhe shpėlarėsit e gojės: a ndihmojnė vėrtet nė reduktimin e gengivitit?

Nga Lara Figini


Parandalimi parėsor dhe dytėsor i sėmundjeve tė mishrave tė dhėmbėve, sėmundjeve periodontale dhe peri-implantit bazohet kryesisht nė higjienėn korrekte dhe konstante nė shtėpi qė vė nė pėrdorim veprimin mekanik tė larjes dhe fillit dentar tė kombinuar me mbėshtetjen kimike tė pastave tė dhėmbėve dhe shpėlarėsve tė gojės.

Agjentėt qė pėrmbajnė pastat e dhėmbėve dhe shpėlarėsit e gojės mund tė jenė tė ndryshėm dhe disa prej tyre mund tė jenė edhe antiseptikė.

Por a ndihmon vėrtet shtimi i agjentėve antiseptikė nė pastat e dhėmbėve dhe shpėlarėsit e gojės nė reduktimin e gengivitit?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike, tė botuar nė Evidence-Based Dentistry, autorėt hetuan nėse dhe deri nė ēfarė mase shtimi i agjentėve antiseptikė nė pastat e dhėmbėve dhe shpėlarėsit e gojės mund tė ndihmojė nė reduktimin e gengivitit.

Bazat elektronike e tė dhėnave PubMed, Central, Scopus dhe Cochrane u pėrdorėn si burime tė dhėnash pėr rishikimin sistematik. U pėrfshinė tė gjitha provat e kontrolluara tė rastėsishme, tė cilat shqyrtonin veprimin e antiseptikėve qė pėrmbajnė pastat e dhėmbėve dhe shpėlarėsit e gojės, tė publikuara deri mė 26 shkurt 2019.

Dy recensues zgjodhėn tituj dhe abstrakte mbi kėtė temė, te pacientėt e shėndetshėm mbi 18 vjeē me gengivit tė shkaktuar nga biofilmi i pllakės dentare, nė njė periodontium tė paprekur (GP) ose te pacientėt e trajtuar mė parė pėr periodontit me inflamacion gengival (PP_GI). U pėrfshinė studime me tė paktėn njė grup testimi dhe njė grup kontrolli qė hetuan ndryshimet nė indekset e gengivave ose tė gjakderdhjes nga fillimi deri nė gjashtė muaj.

Tė dhėnat u nxorėn nga tre rishikues dhe rezultatet e raportuara u analizuan nė kohėn fillestare, pas gjashtė muajsh dhe me njė vizitė shtesė pasuese. U krye njė meta-analizė pėr tė dhėnat gjashtėmujore mbi indekset e gengivave, gjakderdhjes dhe pllakės.

U vlerėsua edje heterogjeniteti statistikor. Vlerėsimet specifike u grupuan duke pėrdorur modelin e efekteve tė rastėsishme dhe u krye analiza e meta-regresionit. Analiza e ndjeshmėrisė u krye pėr tė vlerėsuar kontributin e secilit studim nė prova dhe testi i korrelacionit tė Begg u pėrdor pėr tė vlerėsuar anshmėrinė e publikimit.

Rezultatet

Pas shqyrtimit tė 1101 artikujve, 70 studime u pėrfshinė nė rishikimin pėrfundimtar. Shtimi i substancave antiseptike nė pastat e dhėmbėve dhe shpėlarėsit e gojės shkaktoi reduktime statistikisht tė rėndėsishme nė indeksin e mishrave tė dhėmbėve, pllakės dhe sasinė e pllakės.

Analiza e meta-regresionit tregoi se pėrdorimi i shpėlarėsve tė gojės ēoi nė njė reduktim mė tė madh tė pllakės sesa pastat e dhėmbėve, ndėrsa agjentėt antiseptikė ishin po aq efektivė nė reduktimin e gengivitit nė pllakė tek pacientėt me GP dhe PP_GI.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi sistematik, te cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se antiseptikėt shtesė nė shpėlarėsit e gojės dhe pastat e dhėmbėve ēojnė nė reduktime statistikisht tė rėndėsishme tė indeksit gengival, gjakderdhjes dhe pllakės kur pėrdoren krahas kontrollit mekanik tė pllakės.

Implikimet klinike

Rėndėsia klinike duhet tė interpretohet me kujdes pėr shkak tė heterogjenitetit tė zbuluar midis studimeve tė pėrfshira dhe paragjykimeve tė gjetura.

Pėr mė shumė informacion

Boyle S, Duke A. Are adjunctive therapies effective in reducing gingivitis and plaque? Evid Based Dent 2021;22:98-9.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D