Pulpotomia e molarėve tė parė tė pėrhershėm me biomaterial prej nitratit tė kaliumit

Higjiena dhe Parandalimi | 29 Nėntor 2021 |

Pulpotomia e molarėve tė parė tė pėrhershėm me biomaterial prej nitratit tė kaliumit

Nga Lara Figini


Menaxhimi i dhėmbėve tė pėrhershėm jo tė plotė tė apeksit me pulpė vitale tė ekspozuar tė dėmtuar ėshtė shpesh njė trajtim kompleks dhe i diskutueshėm. Kėta dhėmbė mund tė trajtohen ose me mbulim tė drejtpėrdrejtė tė pulpės ose me pulpotomi.

Nė qasjen e fundit, pulpa koronale amputohet dhe indet e rrėnjės trajtohen me njė biomaterial pėr tė lejuar zhvillimin e plotė apikal.

Ka disa biomateriale qė mund tė pėrdoren pėr kėtė qėllim, duke pėrfshirė trioksidin mineral agregat (MTA), i cili, pavarėsisht efektivitetit tė tij klinik, ka disa tė meta si vėshtirėsi nė menaxhim, kohė tė gjatė vendosjeje, krijimin e  njollave nė dhėmbė dhe kosto tė lartė.

Kėto kushte nxitėn kėrkimin pėr tė zhvilluar njė alternativė ndaj MTA. Nitrati i kaliumit (KNO3) ėshtė njė desensibilizues i njohur pėr dhėmbėt me mbindjeshmėri, por studimet histopatologjike te kafshėt kanė raportuar rezultate tė kėnaqshme pėr pėrdorimin e tij edhe si njė material pėr mbulimin e pulpės dentare direkte. 

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė Journal of Endodontics, autorėt krahasuan klinikisht dhe radiografikisht efektet e pulpotomive tė kryera me polikarboksilat tė nitratit tė kaliumit nė krahasim me ato tė kryera me minerale agregate triokside (MTA) nė molarėt e parė mandibular tė papjekur.
Nė studim u pėrfshinė gjithsej 50 molarė nga 48 fėmijė midis moshės 6 dhe 9 vjeē. Dhėmbėt e impaktuar ishin molarėt e parė mandibular tė papjekur me karies ekstensiv qė zbuloi ekspozimin e pulpės gjatė heqjes sė kariesit.

Pacientėt u ndanė rastėsisht nė mėnyrė tė barabartė nė njė nga dy grupet:
• Grupi 1, nė tė cilin polikarboksilati i nitratit tė kaliumit ėshtė pėrdorur si biomaterial pėr pulpotominė (grupi i ndėrhyrjes);
• Grupi 2, nė tė cilin MTA u pėrdor si biomaterial pėr pulpotominė (grupi i kontrollit).

Dhėmbėt e trajtuar u restauruan pėrfundimisht. Rezultati parėsor ishte vlerėsimi klinik/radiografik pas 1 jave, 6 dhe 12 muajsh. Rezultati dytėsor ishte analiza radiografike nė 6 dhe 12 muaj pėr tė pėrcaktuar ndryshimet dimensionale gjatė maturogjenezės.
Radiografitė dixhitale u importuan nė softuerin e pėrpunimit tė imazhit pėr tė kryer matjet. Tė dhėnat u analizuan statistikisht me rėndėsi tė vendosur nė P .05.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se polikarboksilati i nitratit tė kaliumit mund tė pėrfaqėsojė njė alternativė tė vlefshme biologjike dhe ekonomike ndaj MTA si agjent pulpotomik nė molarėt e parė mandibular imature.

Implikimet klinike

Dentisti mund tė marrė nė konsideratė trajtimin e pulpotomisė sė molarėve tė parė mandibular tė papjekur me pulpė vitale tė ekspozuar me ēimento polikarboksilate nitrat kaliumi pasi ofron rezultate tė ngjashme dhe premtuese tė krahasueshme me MTA brenda 12 muajve pas trajtimit. Megjithatė, nevojiten studime me ndjekje pėr periudha mė tė gjata.

Pėr mė shumė informacion:

Mohammed Ibrahim Ahmed, Ghada El Hilaly Mohamed Eid, Hamdy Adly Youssef. Clinical and radiographic assessments of potassium nitrate in polycarboxylate versus mineral trioxide aggregate as pulpotomy biomaterials in immature mandibular first permanent molars: a randomized clinical trial. J Endod 2021;47(11):1672-82.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D