Molarėt e tretė mandibularė tė impaktuar. Deri nė ē'masė predispozohen dhėmbėt fqinjė pėr lezione karioze dhe periodontale?

Higjiena dhe Parandalimi | 25 Nėntor 2021 |

Molarėt e tretė mandibularė tė impaktuar. Deri nė ē'masė predispozohen dhėmbėt fqinjė pėr lezione karioze dhe periodontale?

Nga Lara Figini


Molarėt e tretė mandibular tė impaktuar (MTM) ose nė diodontiazė shpesh shkaktojnė patologji tė ndryshme, si perikoronit, infeksione, karies tė dhėmbėve ngjitur, periodontit, resorbim tė rrėnjės sė jashtme dhe ndryshime cisto/neoplazike, si dhe krijojnė vėshtirėsi nė rehabilitimin protetik dhe nė trajtimet ortodontike ose japin simptoma tė dhimbshme nė artikulacionin temporomandibular.

Megjithatė, heqja kirurgjikale profilaktike e MTM-ve tė prekura asimptomatike ėshtė ende e diskutueshme, pasi nuk ka konsensus shkencor ose klinik se cilat lloje tė MTM-ve duhet tė hiqen pėr qėllime profilaktike. Pėr mė tepėr, nė praktikėn klinike, pėr fat tė keq, mungojnė udhėzimet nė kėtė drejtim.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim retrospektiv, tė botuar nė Journal of Periodontology, autorėt hetuan efektet qė mund tė kenė tė tretat e prekura tė mandibulės (MTM) mbi veten dhe dhėmbėt ngjitur, duke ofruar dėshmi pėr nxjerrjen profilaktike tė MTM-ve tė prekura.

Autorėt shqyrtuan radiografitė panoramike tė pacientėve tė pėrfshirė nė studim tė cilėt iu referuan Spitalit stomatologjik tė Universitetit Mjekėsor tė Guangzhou nga prilli 2014 deri nė maj 2018 me qėllimin e hetimit tė lezioneve karioze dentare dhe periodontale nė TMJ dhe molarėt e dytė mandibular fqinj (MSM), duke hetuar nėse gjithashtu kishte njė korrelacion midis ashpėrsisė sė lezioneve dhe moshės sė pacientėve.

Rezultatet

Nga 2650 MTM-tė e prekura tė analizuara, 6.98% kishin lezione karioze dhe 37.81% kishin lezione periodontale; mė shumė se 24,63% e rasteve kishin lezione karioze dentare nė pjesėn distale tė MSM-ve fqinje dhe mė shumė se 35,30% lezione periodontale nė pjesėn distale tė MSM-ve fqinje.
9.27%, 2.02%, 0.47% dhe 13.33% e lezioneve karioze dhe 48.81%, 17.31%, 5.19% dhe 10% e lezioneve periodontale janė vėrejtur nė molarėt e tretė mezio-inklinuar, horizontal, tė pėrmbysur dhe disto-inklin MTM, mandibular. Pėr molarėt e dytė mandibular fqinjė nė 31,98%, 11,82%, 1,94% dhe 13,33%, lezione karioze distale dhe lezione periodontale distale u shfaqėn nė 45,74%, 16,95%, 2,91% dhe 23,33% nė rastet e dhėmballėve tė tretė mezio-inklinuar, horizontal, tė pėrmbysur dhe disto-pjerrėsor.

Nė molarėt e tretė MTM me prirje mezio, ashpėrsia e lezioneve karioze distale dhe lezioneve periodontale tė MSM-sė sė shtatė ngjitur rezultoi tė jetė e lidhur me moshėn e pacientit (P <0.05).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se ekstraksioni i hershėm profilaktik i molarėve tė tretė mandibular MTM me prirje mezio-inklinuese MTM dhe monitorimi i afėrt i molarėve tė tretė mandibular MTM me ndikim horizontal/invertuar dhe disto-pjerrėsor mund parandalojnė dėmtimet si sėmundjet karioze ashtu edhe ato periodontale si nė vetė molarėt e tretė ashtu edhe nė molarėt e shtatė ngjitur.

Implikimet klinike

Bazuar nė prevalencėn e lezioneve karioze dhe periodontale tė molarėve tė tretė mandibular MTM dhe molarit tė shtatė ngjitur MSM dhe korrelacionit midis ashpėrsisė dhe moshės sė pacientit, rekomandohet veēanėrisht ekstraktimi i hershėm profilaktik i molarėve tė tretė MTM me prirje mezio.

Pėr mė shumė informacion:

Shanshan Tai, Yang Zhou, Janak L. Pathak, Zhengguo Piao, Libin Zhou. The association of mandibular third molar impaction with the dental and periodontal lesions in the adjacent second molars. J Periodontol Novembre 2021;92:1392-1401.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D