Riparimi ose ribėrja e plotė e restaurimeve me defekt: tė dhėna nga njė studim i dentistėve amerikanė

Konservativė | 4 Nėntor 2021 |

Riparimi ose ribėrja e plotė e restaurimeve me defekt: tė dhėna nga njė studim i dentistėve amerikanė

Nė njė studim, tė botuar nė JADA, autorėt vlerėsuan pranimin e riparimit tė restaurimit dentar nga dentistėt dhe pėrcaktuan variablat kryesore tė riparimit nė lidhje me zėvendėsimin e restaurimeve me defekt.

Nga Lara Figini


"Ripėrpunimi" i restaurimeve direkte pėrbėn 50% deri nė 70% tė procedurave dentare tė kryera. Kariesi i pėrsėritur, defektet margjinale, ēngjyrimi, konsumimi dhe humbja e strukturės anatomike janė ndėr arsyet mė tė zakonshme pėr dėshtimin e restaurimit.

Zėvendėsimi i plotė i restaurimeve me defekt mund tė ēojė nė acarim tė pulpės dhe heqje tė panevojshme tė strukturės sė shėndetshme tė dhėmbit. Njė tjetėr dobėsi ėshtė mundėsia pėr tė kryer njė procedurė mė tė shtrenjtė, siē ėshtė njė restaurim indirekt, pėr tė mbrojtur dhėmbin nga komplikimet ose frakturat e mėtejshme.

Ky problem mund tė shmanget duke u ofruar pacientėve alternativa mė pak invazive, tė tilla si riparimi i restaurimeve me defekt, mbyllja e kufijve ose rivendosja e njė restaurimi. Riparimi i restaurimeve mund tė jetė mė pak stresues pėr pacientin, sepse shpesh nuk kėrkon anestezi, ėshtė mė pak i kushtueshėm se restaurimi total dhe mė pak kėrkues pėr sa i pėrket kohės.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė JADA nė nėntor 2021, autorėt vlerėsuan pranimin e riparimit tė restaurimit dentar nga dentistėt dhe pėrcaktuan variablat kryesore tė riparimit nė lidhje me zėvendėsimin e restaurimeve me defekt.

U zhvillua njė pyetėsor me 15 pyetje dhe iu shpėrnda nė mėnyrė elektronike stomatologėve anėtarė tė Shoqatės Dentare Amerikane (# 785) pėr njė periudhė 2 javore nė 2019. U kryen analiza pėrshkruese, bivariate dhe shumėvariare.

Rezultate

Nga 387 tė anketuar, 83.7% thanė se riparonin restaurimet me defekt dhe 16% thanė se i zėvendėsonin gjithmonė ato.

Arsyet qė i shtynė dentistėt e intervistuar tė hiqnin dorė nga riparimi i restaurimit ishin:
• madhėsia e defektit dhe shtrirja e lezionit karioz (42%);
• pėrvojė negative ose dėshtim nė tė kaluarėn (37.9%).

Arsyet qė lidhen me pacientin dhe gjendjen e dhėmbit nė fjalė tė pėrmendura mė sė shpeshti pėr zgjedhjen e riparimit tė restaurimeve ishin pėrkatėsisht financat e kufizuara tė pacientit (67%) dhe defektet margjinale jo-karioze (86%). As gjinia dhe as grupmosha nuk u shoqėruan ndjeshėm me zgjedhjen pėr tė riparuar restaurimin.

Frekuenca e zgjedhjes pėr tė riparuar mbushjet nė vend qė t'i ribėjnė plotėsisht ato ishte mė e lartė te dentistėt pronare tė studiove dentare sesa te punonjėsit ose bashkėpunėtorėt. Arsyeja kryesore kryesore pėr heqjen dorė nga riparimi i restaurimit ishte pėrvoja negative ose mungesa e suksesit qė ndodhi nė tė kaluarėn.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se riparimi i restaurimit konsiderohet njė opsion i vlefshėm trajtimi pėr menaxhimin e restaurimeve me defekt. Pėrvoja personale negative ose mungesa e suksesit nė rastet e kaluara ndikojnė tek dentistėt nė vendimin pėr tė riparuar ose zėvendėsuar njė restaurim me defekt.

Pėr mė shumė informacion:

Kattan W, Urquhart O, Comnick C, McQuistan MR, Guzmįn-Armstrong S, Kolker J, Teixeira EC. Repair versus replacement of defective direct restorations. A cross-sectional study among US dentists. JADA novembre 2021:152(11):927-35.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D