Obeziteti dhe ndikimet nė shėndetin oral

Patologji dhe Mjeksi Orale | 3 Nėntor 2021 |

Obeziteti dhe ndikimet nė shėndetin oral


Njė grup ekspertėsh kanadezė kanė publikuar njė artikull nė JADC-Journal de l'Association Dentaire Canadienne. Nė shumė vende tė industrializuara obeziteti po merr dimensione gjithnjė e mė tė mėdha. Nga statistikat ėshtė evidentuar edhe njė lidhje e fortė ndėrmjet difuzionit tė obezitetit dhe uljes sė statusit social, kulturor dhe ekonomik tė popullsisė. Dhe pikėrisht nga ky konstatim mendohet se shėndeti oral nuk ėshtė njė element i huaj pėr kėtė temė: e dimė nė fakt qė edhe patologjitė stomatologjike janė shumė tė pėrhapura ndėrmjet kategorive mė shqetėsuese tė qytetarėve. Zakonet ushqimore tė gabuara kanė njė pasojė tė drejtpėrdrejtė mbi statusin e shėndetit tė pėrgjithshėm tė personave, obeziteti dhe ndikimet nė zgavrėn orale janė tė menjėhershme dhe me pasoja tė dukshme.
Tė ardhurat e ulėta ekonomike dhe informacioni i pakėt sjellin anashkalimin e parandalimit dhe kujdesit pėr shėndetin.


Njė kėrkim i publikuar disa vite mė parė nga Joshipura, Willett dhe Douglass te JADA duke analizuar marrėdhėnien e edentulisė me ushqyerjen, ka zbuluar se ndėrmjet personave qė paraqesin edentuli njė pjesė e vogėl konsumon zarzavate dhe fibra nė krahasim me personat qė kishin 25 dhėmbė dhe qė nga ana tjetėr konsumonin rregullisht kalori, kolesterol dhe yndyrna tė ngopura. Ndėrmjet pasojave tė njė regjimi ushqimor hiperkalorik dhe hiperlipidik, ka risqe mė tė mėdha tė sėmundjeve kardiovaskulare por edhe tė obezitetit.
Nga Departamenti stomatologjik pediatrik i Universitetit tė Karolinės Veriore ėshtė nxjerrė njė alarm pėr pėrhapjen e fenomenit ndėrmjet fėmijėve dhe adoleshentėve.

Nė revistėn kanadeze janė ftuar dentistėt qė tė pėrshtatin masa specifike nė pėrditshmėrinė e tyre tė praktikės profesionale pėr parandalimin dhe kontrollin e faktorėve tė riskut:
• Ekzaminimi i zakoneve ushqimore tė pacientėve nė risk.
• Sugjerimet nė lidhje me temėn e ushqyerjes te pacientėt, mundėsisht nė bashkėpunim me njė dietolog.
• Mėnyra e shfaqjes nė klinikat stomatologjike tė manifestimeve ilustruese tė parimeve dhe efekteve pozitive tė njė mėnyre ushqyerje.
• Kontrolli i peshės trupore nė ēdo vizitė, gjithnjė kur bėhet fjalė pėr pacientėt nė risk.
• Orientimi i pacientėve drejt mjekėve profesionistė nė rast se zbulojnė ndryshime tė konsiderueshme nė peshė ose nė zakonet e tė ushqyerit.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D