Diabeti melit i tipit 2 mund tė komprometojė suksesin e implanteve

Implantologji | 29 Tetor 2021 |

Diabeti melit i tipit 2 mund tė komprometojė suksesin e implanteve

Nga Lara Figini


Diabeti melit (DM) ėshtė njė sėmundje komplekse sistemike kronike qė pėrfshin metabolizmin e karbohidrateve, ndėrlikimet e sė cilės ndikojnė nė cilėsinė e jetės.

Implantologjia nė pacientėt diabetikė ėshtė e diskutueshme pėr shkak tė efektit negativ tė hiperglicemisė nė osteointegrimin.

Megjithėse terapia me implant ėshtė kundėrindikuar nė pacientėt diabetikė tė kontrolluar keq, ka gjithashtu disa polemika nė lidhje me vendosjen e implanteve nė pacientėt me diabet tė kontrolluar mirė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike, tė botuar Journal of Investigative and Clinical Dentistry, autorėt vlerėsuan gjakderdhjen gjatė hetimit (BOP), thellėsinė e xhepit (PD) dhe humbjen margjinale tė kockės (MBL) rreth implanteve dentare tė futura nė pacientėt me diabet melit tė tipit 2 (grupi glicemik T2DM) dhe nė pacientė tė shėndetshėm (grupi i kontrollit).

Njė kėrkim i literaturės botėrore u krye nėpėrmjet portaleve PubMed, Web of Science, Cochrane, Embase dhe ScienceDirect. Hulumtimi pėrfshinte prova klinike njerėzore qė analizuan suksesin e implanteve dentare nė pacientėt e kontrolluar nė mėnyrė adekuate me T2DM.

Pėr t'u pėrfshirė, studimet duhej tė kishin njė ndjekje minimale prej 1 viti dhe duhej tė raportonin tė dhėna pėr parametrat e mėposhtėm: MBL, BOP dhe PD. Pėrpara meta-analizės, tė gjitha studimet u vlerėsuan pėr cilėsinė, deformimin dhe heterogjenitetin.

Rezultate

Tė gjitha studimet e pėrfshira nė rishikim u vlerėsuan si cilėsi e moderuar. Pas njė vlerėsimi me tekst tė plotė, vetėm shtatė studime plotėsuan kriteret e pėrfshirjes pėr meta-analizėn, me njė total prej 443 pacientėsh dhe 530 implante dentare tė pėrfshira.
Meta-analiza tregoi njė ndryshim statistikisht domethėnės midis pacientėve nė grupin e kontrolluar glicemik dhe atyre nė grupin e kontrollit nė lidhje me parametrat e referuar pėr MBL (P <.001), BOP (P <.04) dhe PD (P <. .001).

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pacientėt me diabet tė tipit 2, edhe nėse kompensohen nė mėnyrė adekuate, kanė njė rrezik mė tė lartė tė zhvillimit tė sėmundjes peri-implantare.

Implikimet klinike

Dentisti duhet tė ketė parasysh se pacientėt me diabet tė tipit 2, edhe nėse kontrollohen mirė, janė mė tė rrezikuar nga zhvillimi i sėmundjes peri-implantare.
Megjithatė, tė dhėnat nga ky rishikim duhet tė interpretohen me kujdes pasi nevojiten studime me rezultate klinike afatgjata, tė kontrolluara dhe me cilėsi mė tė lartė pėr tė vendosur njė lidhje mė tė qartė midis parametrave peri-implantues dhe T2DM tė kontrolluar.

Pėr mė shumė informacion:

Victor L Lagunov, Jing Sun, Roy George. Evaluation of biologic implant success parameters in type 2 diabetic glycemic control patients versus health patients: a meta-analysis. J Investig Clin Dent 2019 Nov;10(4):e12478Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D