Restaurimi i dhėmbėve tė trajtuar endodontikisht. Cila ėshtė metoda mė e pėrdorur?

Konservativė | 28 Tetor 2021 |

Restaurimi i dhėmbėve tė trajtuar endodontikisht. Cila ėshtė metoda mė e pėrdorur?

Nė njė pėrmbledhje sistematike, tė botuar nė Journal of Prosthetic Dentistry, autorėt vlerėsuan preferencat restauruese pėr dhėmbėt e trajtuar endodontikisht tė dentistėve dhe studentėve tė stomatologjisė.

Nga Lara Figini


Pėr tė rivendosur dhėmbėt e trajtuar nė mėnyrė endodontike, dentistėt mund tė zgjedhin formula tė ndryshme me materiale dhe teknika tė ndryshme, ata mund tė vendosin nėse do tė pėrdorin  kunja tė derdhura ose tė parafabrikuara nė metal, fibėr karboni ose qelq ose kunja tė marra pėrmes projektimit dhe prodhimit me ndihmėn e kompjuterit (CAD / CAM).

Performanca klinike dhe jetėgjatėsia e restaurimeve nė dhėmbėt e trajtuar endodontikisht mund tė ndryshojnė nė varėsi tė materialit, pėrvojės dhe aftėsisė sė operatorit. Megjithatė, protokolli mė i mirė pėr tė rivendosur dhėmbėt e trajtuar endodontikisht nuk ėshtė ende i qartė deri mė sot, me shumė faktorė pėr t'u marrė parasysh, duke pėrfshirė nevojėn reale pėr njė post endokanal, llojin e restaurimit koronal, sasinė e strukturės koronale tė mbetur dhe llojin e materialit fiksues.

Megjithatė, faktorėt qė lidhen me operatorėt mund tė ndikojnė gjithashtu nė procesin e vendimmarrjes, nė veēanti pėrvoja klinike dhe trajnimi pasuniversitar; prandaj, preferencat e dentistėve duhet tė merren parasysh nė lidhje me opsionet e trajtimit pėr tė siguruar prova tė besueshme shkencore.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike, tė botuar nė Journal of Prosthetic Dentistry, autorėt vlerėsuan preferencat restauruese pėr dhėmbėt e trajtuar endodontikisht tė dentistėve dhe studentėve tė stomatologjisė.

Autorėt kryen njė kėrkim bibliografik tė studimeve (bazuar nė sondazhe), nė anglisht, midis dentistėve dhe studentėve tė stomatologjisė qė vlerėsuan pėrdorimin e postave intrakanale dhe opsioneve tė tjera restauruese pėr dhėmbėt e trajtuar endodontikisht. Kėrkimet u kryen duke pėrdorur bazat e tė dhėnave PubMed dhe Scopus pa kufizime kohore. Ekzaminimi dhe nxjerrja e tė dhėnave u krye nga 2 ekzaminues nė mėnyrė tė pavarur.

Rezultate

Nė studim u pėrfshinė njėzet e pesė artikuj. Shumica e stomatologėve qė iu pėrgjigjėn sondazheve raportuan se ishin diplomuar nga 1 deri nė 20 vjeē nė 40% tė rasteve dhe 44% rezultuan se ishin praktikantė.

Zgjedhjet mė tė raportuara nė lidhje me llojin e kunjave tė pėrdorura ishin:
• kunjat e parafabrikuara nė 45.8%;
• kunjat nė metal tė shkrirė nė 16,7%;
• tė dy kunjat nė 16.7%.

Kunjat metalike tė derdhura janė cituar mė shpesh nė sondazhet e publikuara midis 1994 dhe 2010, ndėrsa shtyllat e parafabrikuara, si metali ashtu edhe fibėr karboni / qelqi, u cituan midis 2006 dhe 2019. Materiali i preferuar i fiksimit pėr kunjat metalike intrakanale u zbulua se ishte i bazuar nė rrėshirė (47% ).

Kėto zgjedhje duket se ndikohen nga koha dhe niveli i trajnimit pasuniversitar.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se:
• preferencat e rehabilitimit nė lidhje me postet endokanale kanė ndryshuar me kalimin e kohės dhe duket se janė ndikuar nga pėrvoja dhe trajnimi pasuniversitar;
• rezultatet duhet tė interpretohen me kujdes, sepse shumica e studimeve tė pėrfshira nė kėtė rishikim u vlerėsuan si "tė paqarta", njė faktor qė mund tė sjellė shtrembėrime nė rezultate dhe tė rrezikojė besueshmėrinė e tė dhėnave.

Implikimet klinike

Vendimi se si tė restaurohen dhėmbėt e trajtuar endodontikisht duket se ndikohet kryesisht nga pėrvoja dhe trajnimi pasuniversitar i dentistėve.

Pėr mė shumė informacion:

Luiza Paloma S Girotto, Lara Dotto, Gabriel K Rocha Pereira, Ataķs Bacchi, Rafael Sarkis-Onofre. Restorative preferences and choices of dentists and students for restoring endodontically treated teeth: a systematic review of survey studies. J Prosthet Dent 2021 Oct;126(4):489-489.e5.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 2 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D