Overdentura mandibulare nė njė implant tė vetėm me ngarkesė tė menjėhershme

Implantologji | 15 Tetor 2021 |

Overdentura mandibulare nė njė implant tė vetėm me ngarkesė tė menjėhershme

A mund tė jetė njė alternativė e vlefshme pėr protezat tradicionale tė lėvizshme? Vlerėsimi i kostove dhe kėnaqėsia e pacientit

Nga Lara Figini


Protezat konvencionale tė lėvizshme (CCD) mbeten opsioni mė i zakonshėm i trajtimit pėr shumicėn e pacientėve tė moshuar me dhėmbė, veēanėrisht pėr ata me kufizime financiare.

Ka disa arsye qė kufizojnė terapinė e implanteve dentare nė kėtė grup tė popullatės, duke pėrfshirė:
• frikėn nga operacioni;
• mungesėn e vetėdijes;
• kompleksitetin e pėrpunimit;
• sėmundjet shoqėruese sistemike;
• koston e trajtimit (zakonisht ėshtė pengesa mė e rėndėsishme nga tė gjitha pėr kėtė grup pacientėsh).

Vitet e fundit, overdentura mandibulare nė njė implant tė vetėm (SIMO) ėshtė propozuar tek pacientėt e moshuar me dhėmbė me burime tė kufizuara financiare si njė alternativė ndaj modeleve mė komplekse tė overdenturės, pasi ato janė me kosto mė tė ulėt dhe mė pak invazivitet.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, qė do tė publikohet sė shpejti nė Journal of Dentistry, autorėt kanė kryer njė analizė tė efektshmėrisė sė kostos sė bashku me njė provė klinike tė rastit qė krahasojnė overdenturat mandibulare implantare me ngarkesė tė menjėhershme (SIMO) me protezat konvencionale tė plota (CCD).

Pėr grupin e overdenture, u vendos vetėm njė implant i ngarkimit tė jashtėm. U identifikuan dhe u vlerėsuan kostot direkte tė lidhura me terapitė pėr njė periudhė 1 vjeēare pas trajtimit, nė monedhėn braziliane (R $) dhe tė konvertuara nė dollarė ndėrkombėtarė (I $). Efektiviteti i trajtimit u mat duke pėrdorur OHIP-Edent dhe pikėt e kėnaqėsisė pėr llogaritjen e raporteve shtesė tė kosto-efektivitetit (ICER).

Rezultate

Rezultatet u vlerėsuan nė njė vit pasues pėr 65 pacientė (CCD = 34; SIMO = 31). Rezultatet e pėrgjithshme tė OHIP-Edent dhe kėnaqėsisė ishin dukshėm mė tė mira nė grupin SIMO. Kostot mesatare tė pėrgjithshme u zbuluan se ishin 1179.04 R ($ 590.99 $) pėr grupin CCD dhe $ 2.127.91 R (I $ 1.068.20) pėr Grupin SIMO - njė kosto shtesė prej 80.7%.

Llogaritja ICER pėr trajtimin SIMO tregoi njė kosto mesatare prej 48,20 dollarė pėr uljen e rezultatit me 1 pikė pėr OHIP-Edent dhe 12,56 dollarė amerikanė pėr rritjen e 1 pike pėr kėnaqėsi.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se kjo metodė e thjeshtuar mund tė jetė nė fakt njė alternativė ndaj protezave tradicionale.

Implikimet klinike

Overdentura mandibulare me njė implant tė vetėm dhe ngarkim tė menjėhershėm, meqenėse ėshtė superiore ndaj protezės totale konvencionale pėr sa i pėrket kėnaqėsisė sė pacientit dhe me njė kosto tė ulėt shtesė, mund tė pėrdoret mė gjerėsisht si njė alternativė ndaj protezave nė pacientėt me burime tė kufizuara financiare.

Pėr mė shumė informacion:

Nogueira TE, Silva JR, Noleto Nascimento L, Borges Cardoso J, Srinivasan M, McKenna G, Rodrigues Leles C. Immediately loaded single-implant mandibular overdentures compared to conventional complete dentures: a cost-effectiveness analysis. J Dent ottobre 2021.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D