Ndikimi i lezioneve tė thella karioze nė rezultatin e pulpotomisė

Konservativė | 1 Tetor 2021 |

Ndikimi i lezioneve tė thella karioze nė rezultatin e pulpotomisė


Pulpotomia konsiderohet si "heqja e plotė e pulpės koronare me aplikimin e njė biomateriali drejtpėrdrejt nė indin e pulpės nė nivelin e grykės sė kanalit rrėnjėsor, para vendosjes sė njė restaurimi tė pėrhershėm" (ESE, 2019). Suksesi i saj shkon nga 87.3% nė 95.5% (Asgary et al., 2017; Sharma et al., 2021; Taha et al., 2017) dhe varet nga heqja e indeve tė pulpės tė inflamuar nė mėnyrė tė pakthyeshme me aplikimin pasues tė njė materiali mbulues tė pulpės biokompatibile qė promovon shėrimin e pulpės dhe siguron restaurimin e menjėhershėm pėrfundimtar tė kurorės.

Por a mund tė komprometojė pozicioni i lezionit karioz (okluzal, proksimal, etj.) prognozėn e kėtij trajtimi?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik, tė botuar nė International Endodontic Journal nė shtator 2021, autorėt kanė vlerėsuar ndikimin e lezioneve karioze tė mbyllura okluzale dhe proksimale nė rezultatin e pulpotomisė sė plotė tė kryer nė dhėmbėt e nofullės me diagnozėn e pulpės sė pulpitit tė pjesshėm tė pakthyeshėm simptomatik.

Nė studimin e lartpėrmendur u pėrfshinė tetėdhjetė dhėmbė molarė mandibular thellėsisht tė diagnostikuar me pulpit parcial tė pakthyeshėm simptomatik (klinik dhe radiografik) pa rrallim periapikal tė pacientėve tė tė dy gjinive tė moshės 16 deri nė 35 vjeē.

Nė varėsi tė vendndodhjes sė lezionit tė thellė karioz, dhėmbėt u ndanė nė mėnyrė tė barabartė nė dy grupe:

• grupi 1, me karies okluzal (n = 40);
• grupi 2, me karies proksimal (n = 40).

Procedurat klinike

Njė pulpotomi e plotė u krye nė tė gjithė dhėmbėt e pėrfshirė nė dy grupet nėn anestezi lokale dhe nė kushte aseptike. Indet e pulpės u hoqėn nė vrimat e kanalit rrėnjėsor dhe u lanė me 2.5% hipoklorit natriumi (NaOCl) pėr tė ndaluar gjakderdhjen e pulpės.

Agregati i trioksidit mineral (MTA) ishte ngjeshur mbi pulpėn e rrėnjės. Dhėmbėt u restauruan me njė ēimento qelqi jonomer tė modifikuar me rrėshirė (RMGIC) dhe njė material me bazė rrėshire tė pėrbėrė.

Dhimbja u vlerėsua para operacionit, menjėherė pas operacionit dhe nė 24, 48 dhe 72 orė duke pėrdorur njė shkallė vlerėsimi numerik (NRS). Pacientėt u rishikuan nė 6 dhe 12 muaj pėr vlerėsim klinik dhe radiografik.

Dhėmbėt asimptomatikė pa dėshmi radiografike tė rrallimit periapikal u konsideruan tė suksesshėm. Tė dhėnat u analizuan duke pėrdorur metodėn e testit Shapiro-Wilk W, testit Wilcoxon, testit Chi-square tė Pearson, testit tė saktė tė Fisher-it dhe koeficientin Kappa. Niveli i rėndėsisė ishte paracaktuar nė p <.05.

Rezultate

Njė krahasim ndėr-grupor zbuloi se rezultatet e dhimbjes para dhe pas operacionit nė 24, 48 dhe 72 orė nuk ishin dukshėm tė ndryshme (p> .05). Nė 12 muaj pas trajtimit, suksesi i pulpotomisė sė plotė si nė grupin 1 tė kariesit okluzal ashtu edhe nė grupin 2 tė kariesit proksimal u gjet tė ishte pėrkatėsisht 95% dhe 92.5% (p = 0.644). Pėr tė dy grupet, shkalla e suksesit tė kombinuar tė pulpotomisė sė plotė ishte 93.75%.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi in vitro, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se vendi i lezioneve karioze (p.sh. okluzale ose proksimale) nuk ndikon nė rezultatin klinik dhe radiografik tė pulpotomisė sė plotė tė kryer nė moshė tė pjekur dhėmbėt mandibular tė pėrhershėm me pulpit parcial tė pakthyeshėm simptomatik.

Pėr mė shumė informacion:

• Asgary S, Eghbal MJ, Bagheban AA. Long-term outcomes of pulpotomy in permanent teeth with irreversible pulpitis: a multicenter randomized controlled trial. Am J Dent 2017;30(3):151-5.
• Sharma R, Kumar V, Logani A, Chawla A, Mir RA, Sharma S et al. Association between concentration of active MMP-9 in pulpal blood and pulpotomy outcome in permanent mature teeth with irreversible pulpitis - a preliminary study. Int Endod J 2021;54:479-89.
• Taha NA, Khazali MA. Partial pulpotomy in mature permanent teeth with clinical signs indicative of irreversible pulpitis: a randomized clinical trial. J Endod 2017;43(9):1417-21.
• Rechithra R, Archana Aravind, Vijay Kumar, Sidhartha Sharma, Amrita Chawla, Ajay Logani. Influence of occlusal and proximal caries on the outcome of full pulpotomy in permanent mandibular molar teeth with partial irreversible pulpitis: a prospective study. Int Endod J settembre 2021;54(10):1699-707.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D