Peri-implantiti: a mund tė trajtohet me antibiotikė lokalė?

Implantologji | 30 Shtator 2021 |

Peri-implantiti: a mund tė trajtohet me antibiotikė lokalė?

Nga Lara Figini


Sipas statistikave, peri-implantiti (PI) prek 63.4% tė tė gjithė pacientėve dhe 30.7% tė tė gjitha implanteve funksionale tė dhėmbėve.

PI ėshtė pėrcaktuar si "njė gjendje patologjike e lidhur me pllakėn bakteriale qė shfaqet nė indet rreth implanteve dentare, e karakterizuar nga inflamacioni i mukozės peri-implantare me pasojė humbjen progresive tė mbėshtetjes kockore", e cila mund tė ēojė nė humbjen e implantit.

Shkaqet e peri-implantitit janė shumė faktoriale: higjiena e dobėt orale, historia e sėmundjeve periodontale dhe pirja e duhanit njihen si faktorė rreziku. PI konsiderohet njė sėmundje me njė pėrbėrės tė rėndėsishėm infektiv.

Antibiotikėt konsiderohen tė dobishėm nė peri-implantit si ndihmės pėr menaxhimin klinik, kontrollin biofilm intraoral dhe mbushjen e kockave radiografike.

Sidoqoftė, antibiotikėt sistemikė zakonisht shoqėrohen me efekte anėsore tė padėshirueshme siē janė dysbacteriosis, rezistenca ndaj antibiotikėve dhe problemet gastrointestinale.

Pėrmirėsimet klinike dhe mikrobiologjike nė rastet me PI janė vėrejtur pas administrimit shtesė tė antibiotikėve lokalė dhe xhel klorheksidine, megjithėse disa studime kanė treguar reagime tė rėnda alergjike, ndjeshmėri ose dhimbje orale qė u shfaqėn gjatė pėrdorimit tė klorheksidinės.

Aplikimi lokal i antibiotikėve dhe antimikrobikėve tė tjerė (nanoprimcat metalike dhe hidroksiapatiti) duket tė jetė efektiv nė njė afat tė shkurtėr, pa shkaktuar probleme klasike tė lidhura me administrimin sistemik.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike me meta-analizė, tė botuar nė Journal of Dentistry, autorėt u pėrpoqėn tė pohojnė efikasitetin e administrimit tė antibiotikėve lokalė nė trajtimin e peri-implantitit nė drejtim tė zvogėlimit tė thellėsisė sė sondimit peri-implant (PPD) dhe gjakderdhje peri-implantare (BoP).

Mbi kėtė temė u kryen kėrkime tė literaturės elektronike dhe manuale. Procesi i shqyrtimit u krye duke pėrdorur Bibliotekėn Kombėtare tė Mjekėsisė (PubMed's MEDLINE), Embase dhe Cochrane Oral Health.
Vetėm studimet e rastėsishme tė kontrolluara dhe studimet vėzhguese u pėrfshinė nė rishikim. Gjithashtu u llogaritėn edhe mesataret e ponderuara.

Heterogjeniteti u pėrcaktua duke pėrdorur Higgins (I2). Pėr shkak tė heterogjenitetit tė gjetur midis studimeve tė kombinuara, modele tė efekteve tė rastėsishme u aplikuan pėr tė analizuar madhėsinė e efekteve.

Rezultate

Dymbėdhjetė studime (365 pacientė dhe 463 implantė) u pėrfshinė nė rishikimin sistematik. Pas trajtimit tė peri-implantitit me antibiotikė lokalė, PPD u zvogėlua me 1.40 mm. Nėse do tė ishin aplikuar antibiotikė lokalė, njė reduktim mė i madh i PPD prej 0.30 mm do tė ishte marrė nė krahasim me grupin e kontrollit.
BP arriti njė raport shansesh prej 1.82, duke treguar se mundėsia e gjakderdhjes ėshtė gati e dyfishtė kur antibiotikėt nuk administrohen nė vend. Asnjė efekt negativ nuk u gjet pas aplikimit tė antibiotikėve lokalė.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se administrimi lokal i antibiotikėve zvogėlon, pa efekte negative, si thellėsinė e sondės peri-implantare ashtu edhe gjakderdhjen nė sondim nė pacientėt me peri-implantit

Implikimet klinike

Karakteristikat klinike tė peri-implantitit pėrfshijnė praninė e gjakderdhjes nė sondim dhe njė rritje tė thellėsisė sė sondimit peri-implant. Tė dy, BoP dhe PPD, mund tė zvogėlohen me administrimin e antibiotikėve lokalė, njė trajtim minimalisht invaziv pėr pacientėt qė nuk ēon nė ndonjė efekt anėsor.

Pėr mė shumė informacion:

Toledano M, Osorio MT, Vallecillo-Rivas M, Toledano-Osorio M, Rodrķguez-Archilla A, Toledano R, Osorio R. Efficacy of local antibiotic therapy in the treatment of peri-implantitis: a systematic review and meta-analysis. J Dent 2021;113:103790.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D