Formula e re e pastave eksperimentale zbardhuese tė dhėmbėve bazuar nė enzimat proteolitike

Higjiena dhe Parandalimi | 24 Shtator 2021 |

Formula e re e pastave eksperimentale zbardhuese tė dhėmbėve bazuar nė enzimat proteolitike

Nga Lara Figini


Edhe pse kėrkesat rregullatore shėndetėsore ekzistojnė nė shumicėn e vendeve nė lidhje me pėrqendrimet e agjentėve zbardhues tė lejuar nė produkte tė tilla si pastat zbardhuese tė dhėmbėve, pėr faktin se kėto produkte mund tė blihen drejtpėrdrejt nga klienti, si produkte zbardhuese pa recetė (OTC) dhe kanė njė kosto mė tė ulėt se procedurat tradicionale tė zbardhjes sė dhėmbėve pa pasur nevojė pėr recetė nga dentisti, edhe pse pėr tė cilin ėshtė e vėshtirė qė tė kontrollojė pėrdorimin e saktė tė kėtyre produkteve nga ana e pacientėve tė tij.

Produktet mė tė njohura OTC nė treg janė pastat zbardhuese tė dhėmbėve, aftėsia e tė cilėve pėr tė hequr njollat zakonisht bazohet nė njė rritje tė sasisė sė gėrryesve brenda formulimit tė tyre, me qėllim heqjen e njollave tė jashtme nga sipėrfaqet e dhėmbėve me anė tė gėrryerjes mekanike. Sidoqoftė, ėshtė treguar se pėrdorimi i tepėrt i gėrryesve nė pastat e dhėmbėve mund tė ēojė nė veshin e padėshiruar tė strukturave dentare.

Ekziston njė gamė e larmishme e pėrbėrėsve aktivė nė kėto produkte zbardhuese tradicionale duke pėrfshirė: peroksid hidrogjeni, bikarbonat natriumi, karbon tė aktivizuar dhe agjentė tė ndryshėm gėrryes. Aktualisht, rreth 50% e produkteve OTC tė disponueshėm nė treg pėrbėhen nga pasta zbardhuese dhėmbėsh, kėshtu qė profesionistėt dentarė duhet t'u bėjnė rekomandime pacientėve tė tyre dhe tė drejtojnė zgjedhjet e tyre nė lidhje me pėrdorimin e kėtyre produkteve.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim laboratorik, tė botuar nė Journal of Esthetic and Restorative Dentistry nė shtator 2021, autorėt vlerėsuan indeksin e zbardhjes (WID) dhe vrazhdėsinė e sipėrfaqes (Ra) nė mostrat e smaltit tė gjedhit pas pastrimit tė simuluar me pasta tė ndryshme zbardhuese tė disponueshme nė treg dhe njė pastė dhėmbėsh me njė formulim eksperimental.

Shembujt cilindrikė tė smaltit tė gjedhit u gdhendėn me acid, u ngjyrosėn dhe u ndanė nė nėntė grupe (n = 8): Colgate® Optic White®, Crest® Sode Baking and Peroxide, Arm and Hammer® Advanced White ™ Whitening Extreme, Rembrandt® Deeply White® + Peroxide, Close up® White Attraction White Natural Glow, Hinode Prowhite dhe formulime eksperimentale qė pėrmbajnė enzima proteolitike si papaina (PP), bromelaina (PB) dhe papaina dhe bromelaina sė bashku (PPB).

Ra dhe WID u regjistruan nė kohėn 0 dhe pas 600, 1200 dhe 3600 cikleve tė simulimit tė pastrimit. Tė dhėnat u analizuan duke pėrdorur analizėn e dyanshme tė testit tė variancės (α = 0.05).

Rezultate

Ra u zbulua se ishte prekur ndjeshėm si nga pasta e dhėmbėve ashtu edhe nga koha e larjes. Me pėrjashtim tė PP dhe PPB, tė gjitha grupet treguan njė rritje statistikisht tė rėndėsishme nė Ra pas larjes sė simuluar. Pas njollosjes dhe pastrimit, asnjė nga pastat e dhėmbėve tė testuar nuk e rriti WID -in e tyre fillestar.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi in vitro, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime tė tjera tė ngjashme laboratorike dhe in vivo, mund tė konkludohet se efekti i pastave zbardhuese komerciale mund tė lidhet me gėrryerjen e tyre tė lartė. Formulimet eksperimentale tė testuara siguruan njė efekt tė ngjashėm me pastat e dhėmbėve tradicionale pa gėrryerje tė padėshiruar tė smaltit.

Implikimet klinike

Bazuar nė tė dhėnat e kėtij studimi, ėshtė mirė qė dentisti t'u shpjegojė pacientėve tė tij se shumica e pastave zbardhuese tė dhėmbėve tė cilat ndodhen aktualisht  nė treg veprojnė vetėm pėrmes njė efekti gėrryes dhe jo drejtpėrdrejt nė zbardhjen e strukturės sė dhėmbėve, kėshtu qė kur ato pėrdoren ėshtė e nevojshme t'i kushtohet njė vėmendje e veēantė pėr tė shmangur veshjen e padėshiruar tė smaltit tė dhėmbėve.

Pastat e dhėmbėve eksperimentale, me bazė papaine dhe bromelaine, nga ana tjetėr, sigurojnė njė heqje tė ngjashme tė njollave tė jashtme pa krijuar abrazivitet tė padėshiruar dhe kjo mund tė jetė pėr shkak tė pėrdorimit tė gėrryesve mė pak agresivė nė formulimet e tyre.

Pėr mė shumė informacion:

Christian Gonēalves Schwarzbold, Carlos Enrique Cuevas-Suįrez, Rafael Rocha Pacheco, Juliana Silva Ribeiro, Neftali Lenin Villarreal Carreńo, Rafael Guerra Lund, Evandro Piva In vitro efficacy of commercial and experimental proteolytic enzyme-based whitening dentifrices on enamel whitening and superficial roughness. J Esthet Restor Dent 2021 Sep;33(6):849-55.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D