Telestomatologjia si njė ndihmė pėr kujdesin e tė moshuarve

| 22 Shtator 2021 |

Telestomatologjia si njė ndihmė pėr kujdesin e tė moshuarve

Nė njė pėrmbledhje, tė botuar nė The Journal of the American Dental Association, autorėt kėrkuan tė gjitha studimet e publikuara nė literaturė qė ofronin tė dhėna mbi pėrdorimin e telestomatologjisė, veēanėrisht nė pacientėt e moshuar


Pėrmirėsime tė konsiderueshme nė kujdesin parandalues dhe restaurues tė shėndetit dentar gjatė 5 dekadave tė fundit kanė ndihmuar tė moshuarit tė ruajnė njė pjesė tė mirė tė dhėmbėve tė tyre natyralė.

Ndėrsa proporcioni dhe numri i tė moshuarve ėshtė rritur nė mėnyrė tė konsiderueshme, nevoja pėr shėrbime tė shėndetit oral pėr ta ėshtė rritur gjithashtu, ndonjėherė duke kėrkuar edhe menaxhimin e kushteve komplekse duke pėrfshirė dhe sėmundjet periodontale, kariesin e rrėnjėve, kserostominė, lezionet e mukozės, tumoret e gojės dhe faringut.

Sidoqoftė, qasja nė shėrbimet e shėndetit dentar ėshtė shpesh njė ēėshtje e rėndėsishme pėr shumė tė moshuar, veēanėrisht ata qė janė tė institucionalizuar, jetojnė nė mjedise tė kujdesit afatgjatė ose nė zonat rurale.

Organizata Botėrore e Shėndetit e ka pėrcaktuar telemjekėsinė si "ofrimi i shėrbimeve shėndetėsore, ku distanca ėshtė njė faktor kritik, nga tė gjithė profesionistėt shėndetėsorė qė pėrdorin teknologjitė e informacionit dhe komunikimit, pėr shkėmbimin e informacionit tė vlefshėm pėr diagnostikimin, trajtimin dhe parandalimin e sėmundjeve dhe dėmtimeve, kėrkimi dhe vlerėsimi dhe pėr trajnimin e vazhdueshėm tė punonjėsve shėndetėsorė, tė gjitha nė interes tė promovimit tė shėndetit tė individėve dhe komuniteteve tė tyre".

Pėrfitimet e mundshme tė telestomatologjisė pėrfshijnė qasjen nė shėrbimet e kujdesit shėndetėsor oral qė shmangin udhėtimet, zvogėlojnė koston e kujdesit dhe eliminojnė transmetimin e infeksioneve tė tėrthorta.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje, tė botuar nė The Journal of the American Dental Association nė shtator 2021, autorėt kėrkuan tė gjitha studimet e botuara nė literaturė qė ofrojnė tė dhėna mbi pėrdorimin e telestomatologjisė, veēanėrisht nė pacientėt e moshuar qė kanė vėshtirėsi ose pamundėsi pėr tė hyrė nė objektet dentare pėr tė marrė kujdesin e duhur.

Hulumtimi bibliografik u krye pėrmes bazave tė tė dhėnave tė sakta dhe 3396 studime u zgjodhėn duke pėrdorur kritere tė paracaktuara tė pėrshtatshmėrisė. Studimet e pėrfshira duhet tė ishin kėrkime origjinale ose artikuj rishikues, nė tė cilėt ndėrhyrja me interes i ishte ofruar njė popullate tė moshuar tė rritur (60 vjeē) pėrmes telestomatologjisė. Autorėt ndoqėn Preferred Reporting Items pėr rishikime sistematike dhe meta-analiza.

Rezultate

Kriteret e pėrfshirjes i plotėsuan nėntėmbėdhjetė studime. Shtatė studime kishin rezultate qė u pėrqėndruan vetėm tek pjesėmarrėsit e moshuar, kryesisht nė objektet e kujdesit dentar. Pjesa tjetėr pėrbėhej nga studime me popullsi tė moshave tė pėrziera qė raportuan rezultate ose informacione tė dallueshme pėr tė moshuarit.

Studimet e pėrfshira pėrdorėn telestomatologjinė, si nė mėnyrė sinkronike ashtu edhe nė atė asinkrone, pėr tė ofruar shėrbime tė tilla si diagnostikimi, promovimi i higjienės orale, vlerėsimi dhe referimi i urgjencave orale si dhe ndjekja pas operacionit.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė vepra tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pėrdorimi i telestomatologjisė mund tė jetė njė strategji premtuese qė synon veēanėrisht tė moshuarit me vėshtirėsi nė qasjen nė objektet shėndetėsore.

Ekzistojnė dėshmi se telemjekėsia mund tė pėrdoret pėr njė sėrė shėrbimesh tė kujdesit shėndetėsor oral (pėr shembull, konsulta mjekėsore dhe dentare tė specializuara, promovime tė shėndetit oral, shqyrtim tė shėndetit oral dhe referime).

Sidoqoftė, disa kufizime u identifikuan nė kėtė pėrmbledhje, duke pėrfshirė mungesėn e studimeve nė literaturė mbi kėtė temė, me mostra tė vogla dhe modele jo tė rastėsishme.

Implikimet klinike

Telestomatologjia pėrfshin njė sėrė aplikacionesh premtuese. Autorėt identifikuan dhe pėrshkruan pėrdorimet, mundėsitė dhe kufizimet e telestomatologjisė me qėllim pėrmirėsimin e shėndetit oral tė tė moshuarve.

Studime me mostra mė tė mėdha dhe me cilėsi mė tė lartė nevojiten nė tė ardhmen pėr tė krahasuar modalitetet e ndryshme tė telestomatologjisė nė krahasim me qasjen tradicionale tė bazuar nė "vizitėn personalisht", nė mėnyrė qė tė optimizohet pėrdorimi i telestomatologjisė pėr tė pėrmirėsuar shėndetin e tė moshuarve.

Pėr mė shumė informacion:

Munder O. Ben-Omran, Alicia A. Livinski, Dorota T. Kopycka-Kedzierawski, Shahdokht Boroumand, Demetres Williams, Darien J. Weatherspoon, Timothy J. Iafolla, Paul Fontelo, Bruce A. Dye. The use of teledentistry in facilitating oral health for older adults - A scoping review.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D