Strategjia e trajtimit tė sinusitit odontogjenik

Konservativė | 14 Shtator 2021 |

Strategjia e trajtimit tė sinusitit odontogjenik

Nė njė studim, tė botuar nė American Journal of Rhinology & Alergy, autorėt vlerėsuan nėse sinusiti odontogjenik i shkaktuar nga kariesi dhe abscesi periapikal mund tė kurohet vetėm me trajtim dentar dhe nė cilat situata pacientėt duhet tė marrin nė konsideratė nderhyrjen kirurgjikale

Nga Lara Figini


Jo rrallė herė kariesi dentar dhe absceset periapikale tė dhėmbėve maksilarė degjenerojnė nė sinusit odontogjen, i cili mund tė sjellė dhimbje dhe paaftėsi pėr pacientėt, duke u shkaktuar atyre shqetėsime pėr periudha tė gjata kohore.

Opsionet e trajtimit pėr sinusitin odontogjenik (OS) pėrfshijnė pėrveē kujdesit dentar edhe menaxhimin mjekėsor, administrimin e antibiotikėve dhe pėrshkrimin e ujitjes ditore tė hundės dhe gjithashtu kirurgjinė endoskopike tė sinusit (ESS).

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė publikuar nė American Journal of Rhinology & Alergy nė mars 2021, autorėt vlerėsuan nėse sinusiti odontogjenik i shkaktuar nga prishja e dhėmbėve dhe abscesit periapikal mund tė shėrohet vetėm me trajtim dentar dhe nė cilat situata pacientėt duhet tė marrin konsideratė nderhyrjen kirurgjikale.

U regjistruan gjithsej 33 pacientė me OS tė shkaktuar nga kariesi dentar dhe abscesi periapikal. Nga studimi u pėrjashtuan pacientėt me OS tė shkaktuar nga implantet dentare, traumat, kirurgjia ose nxjerrja e dhėmbėve.

Tė gjithė pacientėt fillimisht u trajtuan me pėrkujdesje dentare dhe menaxhim mjekėsor pa kirurgji endoskopike tė sinusit ESS.

Rezultate

Nga 33 pacientėt e regjistruar, 22 (67%) u trajtuan me menaxhim dentar dhe mjekėsor dhe 11 (33%) kėrkuan kirurgji endoskopike tė sinusit ESS pas dėshtimit tė menaxhimit dentar dhe mjekėsor.
Bazuar nė rezultatet e analizės me shumė ndryshime, pacientėt duhanpirės (OSE 33.4) dhe qė kishin njė rezultat mė tė lartė Lund-Mackay nė CT (OR 2.0) kėrkonin ESS pas dėshtimit tė trajtimit dentar dhe mjekėsor.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se dy tė tretat e pacientėve me OS tė shkaktuar nga kariesi dentar dhe abscesi periapikal mund tė kurohen vetėm me trajtim dentar dhe menaxhim mjekėsor pa pasur nevojė pėr kirurgji endoskopike tė sinusit (ESS).

Implikimet klinike

Bazuar nė tė dhėnat e kėtij studimi, trajtimi dentar dhe menaxhimi mjekėsor rekomandohen si qasja kryesore nė OS tė shkaktuar nga kariesi dentar dhe abscesi periapikal.
Sidoqoftė, kirurgjia e hershme endoskopike e sinusit (ESS) rekomandohet kur pacientėt janė  duhanpirės dhe kur gjetjet e CT tė sinusit maksilar tregojnė se situata mund te jetė serioze.

Pėr mė shumė informacion:

Byung Joon Yoo, Seon Min Jung, Ha Na Lee, Hyung Gu Kim, Jae Ho Chung, Jin Hyeok Jeong. Treatment strategy for odontogenic sinusitis. Am J Rhinol Allergy 2021 Mar;35(2):206-12.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D