Shartimet indore autogjene kundrejt indeve sintetike, biomateriale alogjene ose ksenogjene

Parodontologji | 9 Shtator 2021 |

Shartimet indore autogjene kundrejt indeve sintetike, biomateriale alogjene ose ksenogjene

Nga Lara Figini


Ashtu si nė fushat e tjera tė mjekėsisė, edhe nė stomatologji transplantet e indeve autogjene, nė dekadat e fundit, kanė nisur tė shoqėrohen apo edhe tė zėvendėsohen me pėrdorimin e indeve sintetike, biomateriale alogjene ose ksenogjene.

Nė periodontologji, studiuesit dhe mjekėt kanė testuar njė numėr alternativash pėr shartimin tradicional tė gomės pėr tė rritur ose parandaluar humbjen e indeve tė buta.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim rastėsor split-mouth, tė botuar nė Journal of Periodontology nė gusht 2021, autorėt hetuan nėse vendosja e matricės kolagjenike ksenogjene (CMX) ėshtė po aq efektive sa shartimi i lirė i gengivės (FGG) nė parandalimin e recesioneve tė mėtejshme pas vestibuloplastikės.
Nė kėtė studim ekzaminues, u analizuan 30 subjekte me zona tė pamjaftueshme tė indeve tė keratinizuara (<2 mm) nė tė paktėn dy dhėmbė tė ēiftuar.

U bė njė prerje kurore nė kreshtėn e margjinės sė lirė gengivare e cila shtrihej nė cep tė vijės sė dhėmbėve ngjitur. Matrica CMX u pozicionua sa mė e madhe qė tė ishte e mundur (apiko-koronale) pėr tė kompensuar recesionin, ndėrsa FGG ishte 4 mm e gjerė. Ēdo fije muskulore u hoq dhe, atje ku ishte e mundur, prerjet horizontale me trashėsi tė plotė u bėnė pikėrisht nė nivelin e planifikuar tė pozicionimit tė transplantit tė indeve tė buta, duke ndarė periostumin dhe duke u siguruar qė nuk kishte tension muskulor. 

U tregua kujdes qė tė mos shtrydhej ose tė shtyhej struktura e matricės CMX, e cila u vendos e thatė (jo e lagur paraprakisht) nė mėnyrė qė tė mund tė thithė gjak. Tė dy CMX dhe FGG u qepėn me 5.0 qepje tė absorbueshme nė rajonet papilare nė fytyrat mesiale dhe distale tė dhėmbit.
Pika pėrfundimtare e efikasitetit tė studimit u konsiderua tė ishte gjerėsia e indit tė keratinizuar (KTw). Parandalimi i recesioneve (Rec), histopatologjia e mukozės sė rigjeneruar dhe tė dhėnat e raportuara nga pacientėt (PRO) nė lidhje me dhimbjen dhe kėnaqėsinė personale u ekzaminuan gjithashtu.

Rezultate

23 nga 30 pacientėt origjinalė nė studim ishin nė dispozicion pėr 6 deri nė 8 vjet pas operacionit. Nė parandalimin e recesioneve tė mėtejshme gengivale (Rec) CMX nuk ishte inferiore ndaj FGG (ΔRec = -0.07 ± 1.26 mm pėr CMX dhe -0.17 ± 0.78 mm pėr FGG, P = 0.710).
Nuk u regjistrua asnjė ndėrlikim ose rezultat negativ dhe vlerėsimi histologjik tregoi formimin normal tė gengivės tė keratinizuar pėr tė dyja terapitė. Struktura e indeve dhe pėrputhja e ngjyrave me indet vendase pėrreth ishin dukshėm mė tė mira pėr grupin CMX. Pacientėt preferuan trajtimin qė pėrfshin pėrdorimin e matricės CMX mbi terapinė FGG.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se vendosja e njė cipė CMX duket tė jetė njė alternativė e vlefshme pėr shartimet gengivale pa FGG edhe pas 6 vitesh trajtim.

Nivelet e recesionit u mbajtėn nė mėnyrė tė barabartė nė tė dy terapitė, por nė grupin CMX u arrit njė estetikė mė pėrmirėsuar, me homogjenitet mė tė mirė me indet pėrreth, dhe pacientėt u treguan se ishin mė mirėnjohės pėr zėvendėsuesin e shartimit pėr heqjen e transplantit autogjen.

Implikimet klinike

Duke marrė parasysh efikasitetin dhe rezultatet e raportuara nga pacienti, vendosja e membranės CMX duket tė jetė premtuese si njė alternativė pėr shartimin e gengivės, duke kėrkuar mė pak kohė operacioni, duke siguruar rezultate tė ngjashme klinike, duke gjeneruar ind mukozal tė keratinizuar histologjikisht ekuivalent me njė korrespondencė mė tė mirė estetike. Me indet amtare, duke shkaktuar mė pak dhimbje dhe fitimi i kėnaqėsisė sė pacientit.

Pėr mė shumė informacion:

McGuire MK, Scheyer ET, Lipton DI, Gunsolley JC. Randomized, controlled, clinical trial to evaluate a xenogeneic collagen matrix as an alternative to free gingival grafting for oral soft tissue augmentation: a 6- to 8-year follow-up. J Periodontol agosto 2021;92:1088-95.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D