Vitamina E: njė qasje e mundshme natyrore kundėr erozionit dentar

Higjiena dhe Parandalimi | 6 Shtator 2021 |

Vitamina E: njė qasje e mundshme natyrore kundėr erozionit dentar

Nė njė studim, tė publikuar nė Journal of Dentistry, autorėt vlerėsuan efektin in vitro nė smaltin e substancave tė ndryshme pėr parandalimin afatshkurtėr tė proceseve erozive

Nga Lara Figini


Nė fushėn e stomatologjisė vitet e fundit vėmendja ndaj konsumimit gėrryes tė dhėmbėve ėshtė rritur pėr shkak tė prevalencės sė saj tė lartė, duke prekur midis 30% dhe 50% tė dhėmbėve tė qumėshtit dhe midis 20% dhe 45% tė dhėmbėve tė pėrhershėm tė njerėzve nė mbarė botėn.

Me veshin eroziv nėnkuptojmė humbjen e strukturės sė dhėmbit pėr shkak tė proceseve kimike-mekanike qė pėrfshijnė tretjen e indeve tė forta pėr shkak tė substancave acidike (erozioni kimik) dhe pėr shkak tė forcave mekanike jo fiziologjike, tė tilla si fėrkimi dhe gėrryerja (konsumimi mekanik).

Veēanėrisht nė fazat e avancuara tė konsumit gėrryes, pacienti mund tė pėrjetojė kufizime estetike ose funksionale qė mund tė komprometojnė cilėsinė e jetės. Por cilat substanca mund tė ndihmojnė nė parandalimin e erozionit?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė publikuar nė Journal of Dentistry nė gusht 2021, autorėt vlerėsuan efektin in vitro nė smaltin e substancave tė ndryshme pėr parandalimin afatshkurtėr tė proceseve erozive.

Blloqet e smaltit tė gjedhit u trajtuan in vitro me zgjidhjet e mėposhtme:

• Grupi 1, ku blloqet e smaltit tė gjedhit u trajtuan me vaj palme;
• Grupi 2, ku blloqet e smaltit tė gjedhit u trajtuan me 85% tretėsirė tokotrienoli;
• Grupi 3, ku blloqet e smaltit tė gjedhit u trajtuan me vitaminė E me vaj;
• Grupi 4, ku blloqet e smaltit tė gjedhit u trajtuan me vitaminė A me vaj;
• Grupi 5, ku blloqet e smaltit tė gjedhit u trajtuan me ujė tė deionizuar (kontroll negativ);
• Grupi 6, ku blloqet e smaltit tė gjedhit u trajtuan me njė tretėsirė qė pėrmbante njė pėrbėrje stanoze (Elmex® Erozion Protection Dental Rinse) (kontroll pozitiv).

Pas aplikimit tė tretėsirave tė sipėrpėrmendura tė trajtimit (500 μl, pėr 30 sekonda), blloqet u zhytėn nė 0.5% acid limoni (pH 2.4) pėr 30 sekonda (erozioni fillestar). Variabli i pėrgjigjes u konsiderua si pėrqindja e humbjes sė ngurtėsisė sė sipėrfaqes. Tė dhėnat u analizuan me anė tė ANOVA me njė drejtim dhe testit Fisher (p <0.05).

Rezultate

Grupet e kontrollit pozitiv (G6) dhe ato tė trajtuara me vaj palme (G1) dhe vitaminė E me vaj (G3) kishin pėrqindjen mė tė ulėt tė humbjes sė ngurtėsisė sė sipėrfaqes dhe ishin statistikisht tė ndryshėm nga grupi i kontrollit negativ (G5) (p <0.05).

Sidoqoftė, nuk u gjetėn dallime domethėnėse midis kėtyre tre grupeve. Tretėsira 85% e tokotrienolit (G2) dhe grupet e vajit tė vitaminės A (G4) treguan rezultate tė ngjashme me grupin negativ tė kontrollit.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė arrihet nė pėrfundimin se si pėrbėrėsi stanoz (Elmex® Erosion Protection), si vaji i palmės ashtu edhe vitamina E me vaj janė nė gjendje tė mbrojnė smaltin nga sfidat erozive.
Duhet gjithashtu tė theksohet se vitamina E ėshtė ndoshta pėrbėrėsi kryesor nė vajin e palmės pėrgjegjės pėr parandalimin e erozionit tė smaltit.

Implikimet klinike

Vitamina E nė njė formulė tė yndyrshme, qė tregon njė efekt parandalues kundėr erozionit, i ngjashėm me atė tė njė shpėlarėsi goje me bazė komplekse (Elmex® Erozioni), mund tė konsiderohet njė alternativė natyrale premtuese qė synon parandalimin e konsumimit gėrryes tė dhėmbėve.

Pėr mė shumė informacion:

Rios D, Boteon AP, Di Leone CCL, Castelluccio TT, Mendonca FL et al. Vitamin E: a potential preventive approach against dental erosion - An in vitro short-term erosive study. Journal of Dentistry Online, 13 August 2021.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D