Periodontiti: mos nėnvlerėsoni gjakderdhjen e gengivave

Parodontologji | 26 Gusht 2021 |

Periodontiti: mos nėnvlerėsoni gjakderdhjen e gengivave


Pasi ėshtė pėrkufizuar si "piorrea", periodontiti ose sėmundja periodontale, ėshtė shprehja e njė ēekuilibri midis pėrbėrėsit mikrobik qė ngjitet nė sipėrfaqen e dhėmbėve pranė kalimit nė gengiva dhe reagimit tė organizmit qė dėshiron t'i kundėrshtojė kėto baktere tė dėmshme. Termi "piorrea" pėrcakton njė gjendje shumė tė avancuar tė patologjisė, e cila karakterizohet nga gjakderdhje e madhe e gengivave, pa pasur nevojė pėr shumė stimulim.
Nė fazat e mėvonshme, nga gengivat mund edhe tė rrjedhė qelb i cili shoqėrohet gjithashtu me erė tė keqe tė gojės.

Periodontiti: gjakderdhja e gingivave ėshtė njė shenjė paralajmėruese

Periodontiti sot prek njė pjesė shumė tė madhe tė popullsisė dhe, nėse nuk trajtohet siē duhet, mund tė ēojė deri nė humbjen e dhėmbėve, zakonisht ky evolucion nuk ėshtė shumė i shpejtė, por, duke ecur pa simptoma tė qarta, shpesh e ēon pacientin drejt dentistit kur situata tashmė ka marrė aspekte dramatike.

Si t'i drejtoheni dentistit nė kohė? Kėshillat janė tė thjeshta, shkoni te dentisti tė paktėn njė herė nė vit dhe kontrolloni me kujdes pėr gjakderdhjen e gengivave gjatė larjes sė dhėmbėve.
Kjo ėshtė shenja e parė paralajmėruese qė, nėse neglizhohet, do tė rezultojė nė njė evolucion negativ qė do ta bėjė sėmundjen kronike, duke e bėrė mė tė vėshtirė kurimin.

Periodontiti: kushtojini vėmendje rasteve nė familje

Njė element tjetėr qė duhet marrė parasysh ėshtė ai nė lidhje me familjaritetin, sėmundja periodontale ka njė rrjedhim gjenetik i cili shpesh neglizhohet, por qė, nė realitet, mund tė ketė njė vlerė shumė tė rėndėsishme nėse identifikohet. Si? Shumė e thjeshtė, pyesni prindėrit tuaj ose mbani mend nėse kanė humbur dhėmbėt gjatė jetės sė tyre. Njė nocion i thjeshtė por themelor pėr tė adresuar mė mirė programet e mirėmbajtjes dhe parandalimit qė janė thelbėsore pėr tė kundėrshtuar evolucionin e sėmundjes periodontale.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D