Kariesi dentar: tre gjėrat qė nuk dini

Patologji dhe Mjeksi Orale | 25 Gusht 2021 |

Kariesi dentar: tre gjėrat qė nuk dini


Ēfarė ėshtė kariesi dentar?

Kariesi ėshtė njė proces i ngadaltė i erozionit dhe shkatėrrimit tė dhėmbit nga pllaka bakteriale, e cila fillon nga mbulesa e jashtme, smalti, dhe mė pas shkon deri thellė nė dentin. Kur arrin pulpėn e dhėmbit, ėshtė nė gjendje ta inflamojė atė, tė shkaktojė dhimbje dhe tė ēojė deri nė formimin e njė abscesi. 

Pllaka ėshtė njė film i hollė, i padukshėm pėr syrin e lirė, i cili ngjitet nė dhėmbė dhe nė tė gjitha sipėrfaqet e tjera nė zgavrėn e gojės (gjuhė, faqe, proteza) dhe strehon bakteret qė shkaktojnė prishjen e dhėmbėve, gengivitin dhe periodontitin. Formimi i kariesit mund tė shkaktohet mbi tė gjitha nga higjiena e dobėt orale si dhe nga konsumimi i ushqimeve tė veēanta, mbetjet e ushqimit, veēanėrisht atyre qė pėrmbajnė sheqerna, fermentojnė dhe prodhojnė acide tė afta pėr tė sulmuar smaltin.

Si mund tė parandalohet kariesi dentar?

Duke supozuar se higjiena e duhur orale ėshtė thelbėsore, kujdesi pėr ushqimin ėshtė njė faktor po aq i rėndėsishėm pėr shėndetin oral. Inkurajimi i konsumit tė ushqimeve me pak sheqer mund tė pėrfaqėsojė njė metodė tė shkėlqyer parandalimi, megjithėse nuk ėshtė e nevojshme tė eliminojmė plotėsisht ėmbėlsirat nga dieta jonė: do tė jetė e mjaftueshme t'i rezervojmė ato pėr periudha tė veēanta tė ditės gjatė tė cilave do tė kemi mundėsi pėr tė larė dhėmbėt si duhet. 

Si trajtohet kariesi dentar?

Terapia e kariesit nė thelb konsiston nė heqjen e pjesės sė prishur tė dhėmbit. Pjesa e dėmtuar mė pas rindėrtohet (e ashtuquajtura mbushje) me pasta tė materialeve tė tilla si rrėshira e pėrbėrė, amalgama ose ari, tė cilat sigurojnė formėn dhe funksionalitetin e saj origjinal pėr dhėmbin. Rrėshira e pėrbėrė preferohet sepse ofron rezultatin mė tė mirė estetik, duke pasur tė njėjtėn ngjyrė si dhėmbi, sė bashku me vetitė e mira mekanike, tė tilla si rezistenca dhe elasticiteti, por nuk ėshtė gjithmonė e mundur ta pėrdorėsh atė. Fillimisht, rrėshira e pėrbėrė ėshtė plastike, domethėnė lehtėsisht e punueshme, e cila lejon qė ajo tė futet nė zgavrėn e dhėmbit me ndihmėn e mjeteve tė vogla. Pasi materiali vendoset nė zgavrėn e dhėmbit, ai ngurtėsohet duke e rrezatuar me njė dritė blu. Pėrmes kėtij aktivizimi fiton karakteristika tė ngjashme me ato tė dhėmbėve.

Nėse kariesi ėshtė veēanėrisht i thellė, mund tė kryhet terapi e kanalit rrėnjor, i cili heq nervin nėn dhėmb dhe e devitalizon atė. Njė dhėmb shumė i dėmtuar mund tė zvogėlohet dhe mbulohet me njė kurorė (kapsulė) tė bėrė nga materiale tė ndryshme (ari dhe rrėshira, qeramika). Nėse dhėmbi ėshtė veēanėrisht i komprometuar dhe nuk rikuperohet, ėshtė e mundur tė zgjidhni heqjen e tij.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D