Rėndėsia e shėndetit oral gjatė shtatzėnisė

Higjiena dhe Parandalimi | 23 Gusht 2021 |

Rėndėsia e shėndetit oral gjatė shtatzėnisė


Femrat gjatė shtatzėnisė shpesh nuk dinė sesi tė sillen nė lidhje me problematikat gingivale dhe dentare qė lindin nė kėtė periudhė tė veēantė tė jetės sė tyre, tė lidhura paraprakisht me ndryshimet hormonale.

Shpesh ngurrojnė qė t'i nėnshtrohen kontrolleve stomatologjike pėr tė shmangur trajtimet e bezdisshme pėr to, tė bindura qė ėshtė mė mirė tė shmangen radiografitė dhe administrimi i barnave si anestezitė, antibiotikėt dhe medikamentet kundėr dhimbjes.

Nė tė vėrtetė, shtyrja e trajtimeve stomatologjike pėr pas lindjes nuk rezulton pothuajse kurrė qė tė jetė zgjedhja mė e mirė pėr shėndetin e pacientes pėr shkak se mė e mira ėshtė qė tė mbahet gjatė shtatzėnisė njė gjendje optimale e dhėmbėve dhe gingivave, pėr tė shmangur pasojat sistemike.

Patologjitė gengivale nė shtatzėni

Ndryshimet hormonale rritin riskun e problemeve gengivale gjatė shtatzėnisė pėr mė tepėr duke ēuar deri nė ėnjtje dhe gjakosje tė gengivave. Disa femra mund tė zhvillojnė edhe ėnjtje tė vogla gengivale gjatė shtatzėnisė (epilidi i shtatzėnisė) qė pėrgjithėsisht nuk dhembin, por e bėjnė tė vėshtirė mbajtjen e njė higjiene tė saktė orale.

Nė parim kėto ėnjtje zhduken spontanisht pas lindjes sė foshnjės, por kurdo qė do tė paraqesin njė pengesė serioze nė manovrat e higjienės orale nė shtėpi ėshtė mirė qė t'i sugjerohet pacientes qė tė trajtojė kėto ėnjtje pėrpara lindjes.

Ėshtė detyrė e stomatologut qė tė edukojė dhe tė motivojė pacientet shtatzėna qė tė pėrpiqen pak mė shumė nė kujdesin e dhėmbėve duke i larė pas ēdo vakti kryesor pėr tė paktėn 2 minuta me njė pastė me bazė fluori dhe duke pėrdorur tė paktėn njė herė nė ditė fillin interdentar ose furēat interdentare.

Erozioni dentar nė shtatzėni

Erozioni dentar, qė pėrfaqėson humbjen e shtresės sė jashtme tė smaltit dentar ėshtė njė e papritur qė shfaqet shpesh nė shtatzėni kur dhėmbėt e pacientėve janė tė ekspozuar vazhdimisht ndaj acidit gastrik pėr shkak tė episodeve tė tė vjellave qė ndonjėherė zgjatin edhe pėr periudha tė gjata.

I takon stomatologut qė t'i shpjegojė pacienteve qė pėr tė parandaluar erozionin dentar duhet qė pas episodeve tė tė vjellave tė shpėlajnė gojėn me ujė tė pėrzier me njė lugė kafeje bikarbonat natriumi (qė ėshtė nė gjendje tė tamponojė acidin gastrik) dhe tė mos i lajnė dhėmbėt menjėherė nė mėnyrė qė smalti tė rimineralizohet. Mirė ėshtė qė tė lahen dhėmbėt pas rreth njė ore pas episodit tė tė vjellave.

Radiografitė dhe barnat nė shtatzėni

Radiografitė dentare, tė kryera sigurisht me kujdes dhe duke pėrdorur veshje mbrojtėse janė konsideruar nė gjendjen aktuale tė sigurta gjatė shtatzėnisė. Stomatologu mund tė pėrdorė/administrojė anestezi dhe barna si antibiotikėt dhe barnat kundėr dhimbjes/anti-inflamatore te pacientet shtatzėna nėse nevojiten pėr tė kryer trajtimet dentare (sigurisht, me kujdesin qė duhet). Objektivi primar duhet tė jetė gjithmonė ai qė tė ndiqet ose tė ruhet shėndeti oral i pacientit.

Konkluzione

Shoqatat mė tė mėdha kombėtare dhe ndėrkombėtare tė stomatologėve, gjinekologėve dhe obstetristėve pajtohen nė afirmimin qė asistenca e shėndetit oral ėshtė e sigurt dhe e rėndėsishme gjatė shtatzėnisė, qė duhen motivuar femrat shtatzėna nė ruajtjen e njė higjiene perfekte orale nė shtėpi dhe qė duhet t'i nėnshtrohen kontrolleve orale tė shpeshta nga stomatologu me objektivin kryesor qė tė arrihet tė ruhet shėndeti oral perfekt.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D