Karcinoma qelizore skuamoze rreth implanteve dentare

Implantologji | 30 Korrik 2021 |

Karcinoma qelizore skuamoze rreth implanteve dentare

Nga Lara Figini


Kanceri oral ėshtė tumori malinj mė i zakonshėm midis kancerit tė kokės dhe qafės. Karcinoma e qelizave skuamoze tė gojės (OSCC) ėshtė mė e zakonshme nga nėntipet histologjike dhe ka njė prognozė tė dobėt. Ky lloj kanceri ėshtė mė i pėrhapur nė popullatat me tė ardhura tė ulėta dhe tė mesme dhe ka njė incidencė mė tė lartė tek njerėzit mbi 50 vjeē.

Duhani dhe alkooli konsiderohen faktorėt kryesorė tė rrezikut pėr kancerin oral. Faktorė tė tjerė etiologjikė pėr zhvillimin e OSCC konsiderohen si predispozita gjenetike, mangėsitė ushqyese, higjiena e dobėt orale, imunosupresioni dhe inflamacioni kronik.

Disa studime kanė sugjeruar gjithashtu se kontakti me materiale metalike dentare, tė tilla si implantet dentare, mund tė lėshojnė jone nė zgavrėn e gojės qė veprojnė si njė potencial mutagjenik nė zhvillimin e OSCC.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike, tė botuar nė Oral Surgery Oral Medicine Oral Pathology Oral Radology nė qershor 2021, autorėt vlerėsuan profilin epidemiologjik, pėrzgjodhėn faktorėt e mundshėm tė rrezikut dhe vlerėsuan spektrin e veēorive klinike tė karcinomės qelizore squamous (OSCC) rreth implanteve dentare ( DI).

Rishikimi sistematik u krye sipas kritereve tė artikujve tė preferuar tė raportimit pėr rishikim sistematik dhe meta-analizės. Studimet e pėrfshira nė kėtė pėrmbledhje sistematike u identifikuan pėrmes njė kėrkimi tė literaturės duke pėrdorur njė strategji kėrkimi tė paracaktuar pėrmes bazave tė tė dhėnave elektronike tė mėposhtme: Scopus, PubMed dhe Embase. Kėrkimi i mėtejshėm i literaturės gri u krye duke pėrdorur Google Scholar.

U pėrfshinė vetėm studimet qė morėn parasysh pacientėt e diagnostikuar me OSCC rreth implanteve, studimet epidemiologjike dhe kancerogjene, raportet e rasteve, seritė e rasteve dhe studimet retrospektive. Nuk u aplikuaa asnjė kufizim gjuhėsor.

Raportet e rasteve dhe studimet retrospektive u pėrjashtuan nė rrethanat e mėposhtme:

• pacientėt me tumore beninje rreth implanteve dentare;
• pacientėt me metastaza rreth implanteve;
• neoplazitet malinje tė ndryshme nga karcinoma e qelizave skuamoze;
• karcinoma e qelizave skuamoze nė pacientėt pa implante dentare.

Rezultate

Kriteret e pranimit i plotėsuan tridhjetė e tre artikuj. Nė total, mostra pėrfundimtare pėrbėhej nga 63 pacientė dhe gratė pėrfaqėsonin shumicėn (55.5%).
Mosha mesatare e pacientėve ishte 66.7 vjeē. Ērregullime potenciale malinje orale u raportuan nė 46% tė pacientėve, nga tė cilėt 65.5% ishin gra.

Lezioni mė i zakonshėm i gjetur tek gratė ishte lichen planus oral (52.6%).
Nė 88.8% tė pacientėve me OSCC rreth DI, rastet ndodhėn nė nofullėn e poshtme dhe pamja klinike mė e zakonshme e lezioneve ishte ajo e njė mase ekzofitike (46%). Shumica e kėtyre dėmtimeve fillimisht u trajtuan si peri-implantit.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė dokumente tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se shumica e pacientėve me OSCC rreth implanteve dentare janė gra pa faktorė tė njohur rreziku.

Mė e rėndėsishmja, kėto lezione mund tė kenė karakteristika klinike dhe radiografike qė mund tė ngjajnė me peri-implantitin, i cili mund tė ēojė nė njė vonesė nė diagnozėn dhe trajtimin pasues.

Implikimet klinike

Ky rishikim sistematik kontribuon nė kuptimin e profilit epidemiologjik tė pacientėve me karcinomė tė qelizave skuamoze orale rreth implanteve dentare dhe vlerėson spektrin e veēorive klinike pėr tė kuptuar mė mirė diagnozėn e gabuar tė peri-implantitit.

Pėr mė shumė informacion:

Joab Cabral Ramos, Erison Santana dos Santos, Ana Gabriela Costa Normando, Fįbio Abreu Alves, Luiz Paulo Kowalski, Alan Roger Santos-Silva, Pablo Agustin Vargas, Marcio Ajudarte Lopes. Oral squamous cell carcinoma around dental implants: a systematic review. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol giugno 2021;131(6):660-74.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D