Cila ėshtė teknika mė e mirė e obturacionit pėr kanalet nė formė ovale?

Konservativė | 28 Korrik 2021 |

Cila ėshtė teknika mė e mirė e obturacionit pėr kanalet nė formė ovale?

Autorėt vlerėsuan cilėsinė e mbushjeve tė kanalit rrėnjė duke pėrdorur pesė teknika tė ndryshme tė aplikuara nė kanalet e rrėnjės nė formė ovale

Nga Lara Figini


Suksesi i njė trajtimi endodontik varet nga shumė faktorė, duke pėrfshirė gjendjen e inflamacionit dhe infeksionin fillestar tė dhėmbit, anatominė e kanalit rrėnjė, hyrjen e pėrshtatshme nė dhomė e dhe kanali, instrumentimin adekuat dhe formėsimin e kanalit rrėnjė, pastrimin / dezinfektimin e sistemit rrėnjė dhe mbushjen tre -dimensionale tė hapėsirės sė kanalit ose obturacionin.

Deri mė sot, nuk ka prova tė qarta pėr tė mbėshtetur njė teknikė tė veēantė tė mbushjes sė kanalit rrėnjor nė krahasim me tė tjerėt dhe roli i mbushjes ndonjėherė rrezikon tė nėnvlerėsohet.
Baza e njė mbushjeje tė pėrshtatshme tė kanalit rrėnjėsor dhe suksesi i tij konsiston nė marrjen e njė vulė hermetike tė kanaleve sa mė shumė qė tė jetė e mundur, dhe kjo ėshtė veēanėrisht komplekse pėr tė arritur nė forma anatomike tė kanalit jo tė rrumbullakėt, tė tilla si format C ose ovale.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė "Clinical Oral Investigation" nė qershor 2021, autorėt vlerėsuan cilėsinė e mbushjeve tė kanalit rrėnjė duke pėrdorur pesė teknika tė ndryshme tė aplikuara nė kanalet e rrėnjės nė formė ovale. U pėrzgjodhėn gjithsej 212 molarė tė parė mandibular me njė kanal oval distal.
Kanalet distale, tė formuara me WaveOne Gold Primary, u ndanė rastėsisht nė pesė grupe (n = 40) nė varėsi tė llojit tė mbushjes sė kryer:

• Grupi A, obturacioni i kanalit rrėnjė u krye me kondensim tė valės sė vazhdueshme;
• Grupi B, mbushja e kanalit rrėnjė u krhe me GuttaCore;
• Grupi C, mbushja e kanalit rrėnjė u krye me Thermafil;
• Grupi D, mbushja e kanalit rrėnjė u krye me njė kon tė vetėm dhe AH plus ēimento;
• Grupi E, mbushja e kanalit rrėnjė u krye me kon tė vetėm dhe ēimento BioRoot RCS.

U analizuan pėrmasat e kanalit rrėnjor tė mbushura me gutta-perka (GPFA), zonat e mbushura me ēimento (SFA), zonat e zbrazėta tė kanalit rrėnjor (VA) dhe prania e etiketave tė ēimentos ose gutės nė tubat dentinalė nė 4 mm dhe 2 mm nga maja. me anė tė njė mikroskopi optik, me anė tė SEM dhe rrezeve X tė shpėrndarjes sė energjisė (EDX).

Rezultate

Nė 4 mm nga maja, zonat me njė GPFA statistikisht dhe dukshėm mė tė lartė dhe me njė SFA mė tė ulėt janė vėrejtur nė grupet GuttaCore dhe Thermafil krahasuar me 3 grupet e tjera. Njė VA mė e ulėt statistikisht e rėndėsishme u vu re nė kondensimin e valės sė vazhdueshme, GuttaCore dhe Thermafil krahasuar me dy grupet e konėve tė vetėm.

Nė 2 mm nga maja, njė GPFA statistikisht dhe dukshėm mė e lartė dhe SFA dhe VA mė e ulėt u gjetėn nė grupet GuttaCore dhe Thermafil krahasuar me 3 grupet e tjera. Nė dy nivelet e hetuara, prania e etiketave gutta-perka ishin qartė tė dukshme pėr grupet GuttaCore dhe Thermafil, nuk u vunė re asnjė etiketė nė 3 grupet e tjera.

Pėrfundime

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se cilėsia e mbushjes sė kanalit rrėnjor ėshtė pėrgjithėsisht mė e mirė nė grupet nė tė cilat janė pėrdorur GuttaCore dhe Thermafil.

Implikimet klinike

Teknikat e mbushjes sė rrėnjėve qė pėrfshijnė njė transportues mund tė pėrmirėsojnė ndjeshėm cilėsinė e mbushjes krahasuar me kondensimin e valės sė vazhdueshme dhe teknikėn e vetme tė konit. Teknika e vetme e konit mund tė ketė kufizime tė qenėsishme sidomos nė kanalet rrėnjė ovale, pavarėsisht nga ēimentoja e pėrdorur.

Pėr mė shumė informacion:

Mancino D, Kharouf N, Cabiddu M, Bukiet F, Youssef Haļkel Y. Microscopic and chemical evaluation of the filling quality of five obturation techniques in oval-shaped root canals. Clin Oral Investig (giugno 2021);25(6):3757-65Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D