Estetika e buzėqeshjes: zbardhja e dhėmbėve

Higjiena dhe Parandalimi | 27 Korrik 2021 |

Estetika e buzėqeshjes: zbardhja e dhėmbėve

Nga Massimo Gagliani


Estetika e buzėqeshjes ėshtė mbase njė nga elementėt qė karakterizojnė mijėvjeēarin e ri, tė dy modelet e sjelljes dhe dėshmitė janė tė pėrqendruara fort nė pamjen e dhėmbėve. Mėnyra mė e thjeshtė pėr ta bėrė buzėqeshjen tuaj mė tė kėndshme ėshtė t'i bėni dhėmbėt tuaj mė tė bardhė.

Si t'a bėni zbardhjen e dhėmbėve?

Ėshtė shumė e thjeshtė, thjesht hyni nė njė klinikė dentare dhe do tė jeni nė gjendje tė vlerėsoni zgjidhjet e ndryshme qė mund tė miratohen nė varėsi tė gjendjes sė pacientit.
Zbardhja vepron me anė tė lėngjeve qė pastrojnė sipėrfaqen e smaltit tė dhėmbėve, e cila, duke qenė e pėrbėrė nga shumė tulla tė vogla (prizmat e smaltit), grumbullon mbeturina nga ushqimet e ndryshme qė gėlltiten.

Zbardhja ėshtė sigurisht e efektshme nė shumė rrethana, por duhet tė planifikohet siē duhet nga dentisti nė konsultim me higjienistin dentar.

Ku bėhet zbardhja e dhėmbėve?

Mund tė kryhet nė klinikė me anė tė substancave shumė aktive tė cilat nė 45-60 minuta mund tė pėrfundojnė punėn e pastrimit qė rezulton nė njė ndryshim tė ngjyrės sė dhėmbėve. Ėshtė gjithashtu e mundur tė pėrvetėsohen sisteme qė pėrfshijnė pėrdorimin e substancės zbardhuese, mė tė butė nga pėrqendrimi, nė shtėpi, duke e futur atė nė maska speciale tė bėra me pėrbėrės tė thjeshtė. Kjo alternativė e dytė, mė pak praktike, por po aq efektive, duket se ėshtė mė e pėrshtatshme pėr individėt me dhėmbė mė tė ndjeshėm ose me sipėrfaqe rrėnjėsh tė pambuluara.

Nė fund tė fundit zbardhja e dhėmbėve mund tė konsiderohet si njė praktikė e sigurt - me disa efekte anėsore tė lidhura me njė rritje kalimtare tė ndjeshmėrisė kur konsumoni lėngje ose ushqime tė ftohta, e cila zvogėlohet brenda dy javėsh - por mund tė pėrmirėsojė pamjen estetike tė buzėqeshjes. Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D