Vitamina D nė formė xheli oral pėr parandalimin e mukozitit gjatė radioterapisė

Patologji dhe Mjeksi Orale | 23 Korrik 2021 |

Vitamina D nė formė xheli oral pėr parandalimin e mukozitit gjatė radioterapisė

Njė studim i botuar nė "Oral Diseases" vlerėsoi efektivitetin e vitaminės D nė formėn e xhelit oral nė parandalimin e mukozitit oral tė induktuar nga radioterapia

Nga Lara Figini


Nė tė gjithė botėn, kanceri i kokės dhe qafės (HNC) numėron rreth 830,000 raste dhe 430,000 vdekje nė vit sipas Statistikave Globale tė Kancerit "GLOBOCAN" 2018.

Pėr pacientėt me HNC, radioterapia (RT) konsiderohet njė modalitet kryesor i trajtimit vetėm ose pėrveē menaxhimit kirurgjikal.

Mukoziti oral i shkaktuar nga radioterapia (RIOM) konsiderohet si ndėrlikimi mė serioz jo-hematologjik i trajtimit tė kancerit dhe pėrshkruhet si njė dėmtim indor i mukozės orale qė gjeneron citokina pro-inflamatore, siē ėshtė faktori i nekrozės tumorale-α (TNF-α) , IL-1β dhe IL-6.

Kėto kaskada inflamatore pėrkthehen nė manifestime tė shumėfishta dhimbjeje me ulēera tė ndjeshme ndaj infeksionit dytėsor bakterial. Pėr mė tepėr, dhimbja gjatė gėlltitjes, dehidrimi, xerostomia dhe kequshqyerja janė ndėr ndėrlikimet mė tė zakonshme tė RIOM dhe duhen tė paktėn 4 javė pas RT qė mukoziti RIOM tė shėrohet duke rinovuar epitelin oral dhe angiogjenezėn.

Studimet e fundit kanė treguar se vitamina D ka njė efekt tė fuqishėm antioksidant ekuivalent ose madje edhe mė tė madh se ai i vitaminės E, rregullon rregullisht shprehjen e molekulave tė ndryshme antioksiduese si glutathione, glutathione peroxidase dhe superoksid dismutase (SOD) dhe shtyp shprehjen e nikotinamidit adenin dinukleotid fosfat ( NADPH) oksidaza.

Pėr mė tepėr, studimet qelizore kanė treguar qė vitamina D rrit efektin e qelizave dendritike, makrofagėve dhe monociteve, ka njė rol premtues nė frenimin e pėrhapjes qelizore, stimulimin e riparimit tė dėmtimit tė ADN-sė dhe parandalimin e angiogjenezės sė tumorit.

Pėr shkak tė kėtyre karakteristikave tė shumta, vitamina D mund tė konsiderohet njė ndihmėse e vlefshme pėr terapitė konvencionale tė mukozitit nė rastet e radioterapisė pėr kancerin e kokės dhe qafės.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė provė klinike tė rastėsishme, botuar nė "Oral Diseases" nė korrik 2021, autorėt vlerėsuan efikasitetin e njė xheli oral me bazė vitaminėn D nė parandalimin e mukozitit oral tė shkaktuar nga radioterapia.

Studimi pėrfshiu 45 pacientė me kancer tė kokės dhe qafės, qė marrin radioterapi, tė cilėt u ndanė rastėsisht nė njė nga tre grupet e mėposhtme:

• grupi 1, trajtimi konvencional duke pėrfshirė njė agjent antifungal (xhel oral Miconaz, Medical Union Farmaceutikė), shpėrlarje tė gojės bikarbonat natriumi (qeset Alkamisr, Misr Co. dhe agjent anti-inflamator (spraj oral BBC®, Amoun Farmaceutik) dhe njė xhel analgjezik lokal (xhel Oracure, Amoun Pharmaceutical Company) nė rastet e simptomave tė dhimbshme;
• grupi 2, aplikimi i xhelit oral me vitaminė D;
• grupi 3 ose i kombinuar, aplikimi i xhelit lokal me vitaminė D pėrveē trajtimit konvencional

Tė gjithė agjentėt terapeutikė u aplikuan dy herė nė ditė pėr 6 javė. Tė gjithė pacientėt u ekzaminuan klinikisht tre dhe gjashtė javė pas fillimit tė radioterapisė, duke vlerėsuar rezultatin e tyre tė dhimbjes dhe mukozės sipas kritereve tė OBSH.

Rezultate

Pas 6 javėsh radioterapi 33.5% e pacientėve nė grupin e kontrollit 1 zhvilluan mukozit oral me ashpėrsi tė lartė, ndėrsa pacientėt nė dy grupet e provės "grupi i vitaminės D" dhe "grupi i terapisė sė kombinuar" pėrjetuan mukozititet me ashpėrsi tė ulėt ose me falje tė plotė.
Rezultatet mesatare tė dhimbjes treguan njė rėnie tė ndjeshme nė grupin e terapisė sė kombinuar dhe nė njė masė tė ngushtė nė grupin e vitaminės D, dukshėm mė e ulėt se nė grupin e kontrollit.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se xheli oral me bazė vitaminėn D ka njė efekt tė dobishėm nė zvogėlimin e zhvillimit tė mukozės orale dhe ndjeshmėrisė sė dhimbjes gjatė periudhės sė radioterapisė, nė veēanti kur kombinohet me agjentė terapeutikė konvencionalė.

Implikimet klinike

Aplikimi i xhelit me bazė vitaminėn D mund tė garantojė lehtėsimin e dhimbjes nga mukoziti gjatė radioterapisė, duke zvogėluar shfaqjen e njėjtė si njė efekt anėsor.

Sidoqoftė, na duhen studime me tė dhėna mė afatgjata mbi aplikimin e vitaminės D aktuale qė vlerėsojnė gjithashtu efektin e kėsaj tė fundit nė xerostomia (pasi 70% e pacientėve me kancer tė kokės dhe qafės dhe nė radioterapi zhvillojnė xerostomia) dhe efektet e tjera anėsore tė vonshme tė radioterapisė.

Pėr mė shumė informacion:

Islam S. Bakr, Azza M. Zaki, Riham M. El-Moslemany, Rasha O. Elsaka. Vitamin D oral gel for prevention of radiation-induced oral mucositis: a randomized clinical trial. Oral Diseases Luglio 2021;27(5):1197-204.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D