Mbijetesa e implanteve pterigoide nė atrofi tė rėndė maksilare

Implantologji | 19 Korrik 2021 |

Mbijetesa e implanteve pterigoide nė atrofi tė rėndė maksilare

Njė studim italian, i botuar nė “Journal of Prosthetic Dentistry”, studioi nivelet 1-vjeēare tė mbijetesės dhe suksesit tė implanteve dhe protezave pterigoide te pacientėt me atrofi tė rėndė tė maksilarėve tė poshtme, tė cilėt kėrkonin nė mėnyrė tė menjėhershme vendosjen e njė proteze fikse tė plotė

Nga Lara Figini


Kur implantologu ballafaqohet me vėllim tė pamjaftueshėm tė kockave pėr vendosjen e implanteve, ai i drejtohet teknikave tė ndryshme tė rigjenerimit tė kockave ose futjes sė implanteve zigomatike.

Mbijetesa e implanteve tė futura nė zonėn e pasme maksilare varet nga karakteristikat biomekanike tė kockave rreth implanteve pasi forcat okluzale tė zhvilluara nė rajonin molar gjatė pėrtypjes janė tė larta. Kėto forca gjithashtu mund tė nxisin ndėrlikime protetike, duke pėrfshirė thyerjen e protezės, thyerjen e vidės ose humbjen e kockave, veēanėrisht kur sigurohen proteza tė konservuara.

Zona pterigomaksilare nuk konsiderohet si njė zonė e pėrshtatshme pėr vendosjen e implanteve. Kjo zonė shpesh shoqėrohet me degjenerim tė gjerė tė kockave (cilėsi e dobėt e kockave) dhe njė sasi tė reduktuar tė kockave kortikale.

Nė vitin 1989, Tulasne pėrshkroi njė metodė pėr futjen e implanteve pterigoide nė kockėn kortikale tė formuar nga muri i pasmė i tuberozitetit maksilar, procesi horizontal i kockės palatine dhe procesi pterigoid i kockės sphenoid. Implantet pterigoide bėn tė mundur shfrytėzimin e kockave kortikale tė dendura pėr futjen e implantit, duke shmangur nevojėn pėr tė kryer njė ngritje tė sinusit nofullor ose procedurat e shartimit, duke zvogėluar kohėn e trajtimit dhe duke lejuar ngarkimin e menjėhershėm tė implantit. Pėr mė tepėr, implantet pterigoide lejojnė qė proteza tė ketė zgjatime tė mjaftueshme tė pasme, duke eleminuar nevojėn pėr konservat distale.

Disavantazhet e implanteve pterigoide pėrfshijnė:
• Vėshtirėsi gjatė procedurės qė kėrkon njė kurbė tė caktuar tė tė mėsuarit pėr implantologun;
• afėrsi me strukturat jetėsore anatomike;
• vėshtirėsitė e aksesit pėr kirurgun dhe pacientin.

Pėr mė tepėr, ėshtė e vėshtirė tė vlerėsosh radiografikisht humbjen e kockave margjinale rreth kėtyre implanteve.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim italian, botuar nė "Journal of Protehetic Dentistry" nė korrik 2021, autorėt hetuan nivelet 1-vjeēare tė mbijetesės dhe suksesit tė implanteve dhe protezave pterigoide nė pacientėt me atrofi tė rėndė tė maksilarėve tė poshtme tė cilėt kėrkonin protezė tė fiksuar menjėherė pėr hark tė plotė.

Nė studim u regjistruan 15 pjesėmarrės, plotėsisht pa dhėmbė ose me dhėmbėzim tė kufizuar nė harkun maksilar dhe me atrofi tė rėndė tė maksilės sė pasme. Tė dhėnat pėr mbijetesėn e implantit u vlerėsuan nė kohėn e lidhjes sė shtyllės me anė tė testimit tė lėvizshmėrisė pėr secilin implant.

Pas vendosjes sė protezės, mbijetesa u vlerėsua duke mbajtur kockėn margjinale pėrmes radiografive panoramike dhe u regjistrua mungesa e dhimbjes ose simptomat e infeksionit.
Pėr tė vlerėsuar diferencėn e moshės midis burrave dhe grave u pėrdor T-testi (a = 0,05). Korrelacionet midis variablave kategorikė (testi i saktė i Fisherit) u pėrdorėn pėr tė vlerėsuar lidhjen e mundshme midis numrit tė implanteve, moshės sė pacientit dhe pranisė sė sėmundjeve shoqėruese (a = 0,05).

Rezultate

Gjatė ndjekjes 1-vjeēare, stabiliteti i lartė i protezės dhe asnjė humbje e implanteve nuk u vu re pėr tė gjithė pjesėmarrėsit. Asnjė pacient nuk raportoi ndonjė dhimbje ose paraestezi.
Nė radiografitė panoramike nuk u zbulua asnjė radiolucencė peri-implantare. Shkalla e mbijetesės dhe suksesit nė periudhėn pasuese ishte 100%.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se:

• implantet pterigoid ofrojnė njė shkallė tė lartė suksesi me pak ose aspak ndėrlikime afatshkurtra;
• studimi aktual raportoi rezultate tė besueshme dhe tė dhėna tė sakta mbi mbijetesėn dhe suksesin e implanteve pterigoide;
• nevojiten studime tė reja pėr mbijetesė tė implanteve pterigoide me ndjekje mė tė gjatė se 1 vit

Implikimet klinike

Bazuar nė rezultatin klinik afatshkurtėr tė kėtij studimi, implantologėt duhet tė marrin nė konsideratė futjen e implanteve pterigoide nė pacientėt me atrofi tė rėndė maksilare dhe t'i konsiderojnė ato si njė opsion i parashikueshėm i trajtimit.
Pajtueshmėria e pacientit para dhe pas operacionit ėshtė ēelėsi pėr mbijetesėn e implantit. Tė dhėnat mund tė hedhin bazat pėr menaxhim tė pėrmirėsuar tė pacientėve me atrofi tė rėndė tė pasmė maksilare.

Pėr mė shumė informacion:

• Tulasne JF. Implant treatment of missing posterior dentition. In: Albrektson T, Zarb G (Eds.). The Branemark osseointegrated implant. Chicago: Quintessence, 1989:103-15.   
• Signorini L, Faustini F, Samarani R, Grandi T. Immediate fixed rehabilitation supported by pterygoid implants for participants with severe maxillary atrophy: 1-year postloading results from a prospective cohort study. J Prosthet Dent luglio 2021;126:67-75.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D