Mbyllja direkte e pulpės. Cilat janė materialet mė tė mira

Konservativė | 12 Korrik 2021 |

Mbyllja direkte e pulpės. Cilat janė materialet mė tė mira

Nė kėtė rishikim sistematik, autorėt janė pėrpjekur tė pėrcaktojnė rezultatin e trajtimit bazuar nė mbylljen direkte tė pulpės te dhėmbėt e pėrhershėm me majė tė pjekur dhe tė konstatojnė nėse suksesi i kėtij trajtimi mund tė varet ose jo nga materiali i pėrdorur

Nga Lara Figini


Ruajtja e vitalitetit tė pulpės dentare ėshtė njė qėllim parėsor i cili ndikon nė mbijetesėn e elementit dentar nė planin afatgjatė.

Vitaliteti i pulpės dentare mund tė rrezikohet nga prania e njė dėmtimi tė thellė karioz dhe mund tė ndodhė njė pulpit i kthyeshėm ose i pakthyeshėm.

Nė rastin e pulpitit tė pakthyeshėm ėshtė e pashmangshme tė vazhdohet me njė pulpotomi tė pjesshme ose njė pulpektomi me trajtim mė invaziv tė kanalit rrėnjor, nė varėsi tė elementit dentar nė fjalė dhe karakteristikave tė tij patofiziologjike.

Nė rastin e pulpitit tė kthyeshėm, nga ana tjetėr, mund tė ndiqet edhe rruga mbylljes direkte tė pulpės (DPC), e cila sigurisht ėshtė njė zgjidhje mė konservatore.

Mbulesa direkte e pulpės bazohet nė premisėn qė njė material biologjikisht aktiv i vendosur nė kontakt tė drejtpėrdrejtė me plagėn e pulpės mund tė pėrcaktojė pėrgjigjen e pulpės dhe tė ēojė nė zhvillimin e njė ure riparuese tė indeve tė forta pėr tė ruajtur vitalitetin e pulpės.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė rishikim tė fundit sistematik me meta-analizė, botuar nė "International Endodontic Journal" nė prill 2021, autorėt u pėrpoqėn tė pėrcaktonin rezultatin e trajtimit bazuar nė mbylljen direkte tė pulpės (DPC) nė dhėmbėt me majė tė pėrhershme tė pjekur me pulpė tė ekspozuar nga kariesi dhe diagnoza e pulpitit tė kthyeshėm. Ata gjithashtu dėshironin tė konstatonin nėse suksesi i kėtij trajtimi mund tė varej nga materiali i pėrdorur.

Rishikimi i literaturės u krye duke pėrdorur Portalet Medline Ovid-SP, Regjistrin qendror tė studimeve tė kontrolluara (Qendrore) Cochrane, Platformėn ndėrkombėtare tė regjistrimit tė provave klinike (ICTRP), ClinicalTrials.gov, Embase dhe Web of Science deri nė prill 2020.

Nė rishikim u pėrfshinė edhe studime kohor tė mundshėm, retrospektivė dhe tė rastėsishėm qė hulumtuan rezultatin e kapakut direkt tė DPC ose krahasuan materialet e ndryshme tė pėrdorura.

U pėrjashtuan: dhėmbėt primar, dhėmbėt tė cilėt kanė pėsuar trauma, dhėmbėt me pulpit tė pakthyeshėm ose pa diagnozėn e pulpės. Rreziku i paragjykimit u vlerėsua duke pėrdorur protokollet Cochrane dhe metodėn e modifikuar Downs and Black.

Suksesi u pėrcaktua si mungesa e shenjave dhe simptomave tė pulpitit tė pakthyeshėm, periodontitit apikal ose humbjes sė vitalitetit tė pulpės.

Rezultate

Vlerėsimi i cilėsisė sė studimit zbuloi se katėr studime tė parangomizuara ishin me cilėsi tė mirė dhe pesė me cilėsi tė dobėt, nga tė cilat katėr RCT kishin njė rrezik tė lartė tė paragjykimit.
Shkalla e suksesit u tregua se ndryshonte bazuar nė materialin e pėrdorur dhe ndjekjen e marrė nė konsideratė. Shkalla e suksesit tė hidroksidit tė kalciumit u gjet tė ishte 74% nė 6 muaj, 65% nė 1 vit, 59% nė 2-3 vjet dhe 56% nė 4-5 vjet. Suksesi i MTA u gjet tė ishte 91%, 86%, 84% dhe 81% nė tė njėjtėn kohė ndjekjet.

Suksesi i biodentinės u gjet tė jetė 96% nė 6 muaj, 86% nė 1 vit dhe 86% nė 2-3 vjet.
Meta-analiza zbuloi se MTA kishte sukses mė tė mirė se hidroksidi i kalciumit nė 1 vit dhe nė 2 dhe 3 vjet. Nuk kishte ndonjė ndryshim tė rėndėsishėm midis MTA dhe biodentinės nė suksesin nė distanca tė gjata.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se MTA dhe biodentina, krahasuar me hidroksid kalciumi, garantojnė njė shkallė tė lartė suksesi pėr trajtimet e mbulimit direkt tė pulpave dentare tė ekspozuara nga kariesi dhe me njė rezultatet e afatit.

Implikimet klinike

Evidencat nė kėtė pėrmbledhje sugjerojnė qė mbyllja direkte e pulpės duhet tė konsiderohet si njė procedurė klinikisht efektive pėr trajtimin e dhėmbėve me karies tė thellė dhe pulpė tė ekspozuar patologjikisht nėse diagnoza e pulpės ėshtė pulpit i kthyeshėm.

Pėr fat tė keq, ky rishikim bazohet nė studime me njė rrezik tė lartė tė paragjykimit dhe cilėsi tė ulėt metodologjike. Nė tė ardhmen, pėr kėtė arsye, studime tė mirė-dizajnuara pėr kėtė temė, studime tė zhvilluara nė mėnyrė adekuate tė rastėsishme dhe rrezik i ulėt i paragjykimit janė tė nevojshme pėr tė pėrcaktuar nėse kėto rezultate janė tė sakta nė mėnyrė qė tė zgjidhen pasiguritė nė proces.

Pėr mė shumė informacion:

Cushley S et al. Efficacy of direct pulp capping for management of cariously exposed pulps in permanent teeth: a systematic review and meta-analysis. Int Endod J aprile 2021;54:556-71.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D