Kompozitat e lėngshme bulk-fill: tė tregohet kujdes pėr fotopolimerizimin e shpejtė

Konservativė | 25 Qershor 2021 |

Kompozitat e lėngshme bulk-fill: tė tregohet kujdes pėr fotopolimerizimin e shpejtė

Vlerėsim in vitro i integritetit margjinal tė pėrbėrjeve bulk pas polimerizimit tė shpejtė me intensitet tė lartė

Nga Lara Figini


Trendi aktual nė fushėn e restaurimit ėshtė thjeshtimi i procedurave klinike dhe kjo ka ndikuar nė evoluimin e protokolleve tė fotopolimerizimit.

Strategjitė e mėparshme pėrfshinin modulimin e intensitetit tė fotopolimerizimit pėr tė zvogėluar stresin e tkurrjes sė polimerizimit, teknika tė cilat janė konsideruar se kėrkojnė kohė nė dispozicion, pėr tė cilat ka pasur njė fokus nė rritje nė zhvillimin e njė fotopolimerizimi tė shpejtė tė energjisė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės  

Nė njė studim in vitro, botuar nė "Journal of Dentistry" nė maj 2021, autorėt hetuan efektin e shėrimit tė shpejtė tė dritės me intensitet tė lartė nė integritetin margjinal tė katėr pėrbėrjeve me mbushje tė madhe, duke pėrfshirė dy materiale tė dizajnuara posaēėrisht pėr polimerizim me intensitet tė lartė. Kavitetet e klasės V u pėrgatitėn nė sipėrfaqet bucale tė molarėve njerėzorė tė ekstraktuar tė paprekur, tė mbushura me njė rritje tė vetme tė pėrbėrjes dhe dritės sė shėruar duke pėrdorur njė llambė konvencionale (10 s @ 1,340 mW / cm2) ose njė llambė me intensitet tė lartė (3 s @ 3,440 mW / cm2).

Restaurimet iu nėnshtruan termociklimit dhe u bė njė analizė sasiore e diferencės para dhe pas termociklimit TML duke pėrdorur njė mikroskop elektronik skanues. Integriteti margjinal ishte menduar si pėrqindje e marzhit tė vazhdueshėm (PCM).

Rezultate

Tė gjitha vlerat e marzhit drejtues tė PCM tė matura para termociklimit ishin statistikisht tė ngjashme pavarėsisht nga materiali dhe protokolli i polimerizimit i kryer. PCM u zvogėlua ndjeshėm pas termociklimit pėr shumicėn e kombinimeve tė materialeve dhe protokolleve tė shėrimit. Vlerat e PCM tė pėrbėrjeve tė formueshme pas TML ishin statistikisht tė ngjashme pavarėsisht nga protokolli i shėrimit. Nga ana tjetėr, njė PCM dukshėm mė e ulėt u identifikua pas TML pėr pėrbėrjet e rrjedhshme tė kuruara me njė llambė me intensitet tė lartė.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi in vitro, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme dhe klinike in vitro, mund tė konkludohet se pėrbėrjet e rrjedhshme tė lehta tė kuruara me llamba me intensitet tė lartė tregojnė integritet margjinal dukshėm mė tė ulėt sesa kompozitat e formueshme dhe pėrbėrjet e rrjedhshme tė kuruara me llamba konvencionale.

Implikimet klinike

Stomatologu duhet tė marrė parasysh qė shėrimi i shpejtė nėpėrmjet dritės me intensitet tė lartė nuk rekomandohet pėr pėrbėrjet me mbushje tė lėngjeve, pasi kjo mund tė rrezikojė ndėrfaqen e restaurimit tė dhėmbit.

Pėr mė shumė informacion:

Rapid high-intensity light-curing of bulk-fill composites: A quantitative analysis of marginal integrity Matej Par, Nika Spanovic, Danijela Marovic, Thomas Attin, Zrinka Tarle, Tobias T. TaubØock Journal of Dentistry 111 ( maj 2021) 103708

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D