Besueshmėria e provės sė ndjeshmėrisė sė pulpės ndaj tė ftohtit nė dhėmbėt me restaurime integrale

Konservativė | 17 Qershor 2021 |

Besueshmėria e provės sė ndjeshmėrisė sė pulpės ndaj tė ftohtit nė dhėmbėt me restaurime integrale

Nga Lara Figini


Njė diagnozė e saktė nė fushėn endodontike ėshtė me sa duket pjesa mė kritike dhe kėrkon njė histori tė hollėsishme mjekėsore tė pacientit, njė ekzaminim tė plotė klinik, testet adekuate dhe pėrkatėse dhe njė vlerėsim tė saktė radiografik.

Fatkeqėsisht, edhe me njė histori tė plotė mjekėsore dhe njė vlerėsim tė hollėsishėm, nuk ėshtė gjithmonė e mundur tė diagnostikosh nė mėnyrė tė besueshme pulpėn dhe sėmundjet periapikale.

Testet e shumta pėrdoren pėr tė vlerėsuar gjendjen e pulpės gjatė ekzaminimeve klinike duke pėrfshirė provat e ndjeshmėrisė, tė cilat pėrfshijnė teste termike dhe elektrike, dhe teste tė qėndrueshmėrisė qė pėrfshijnė matjen e rrjedhės sė lazerit doppler dhe oksimetrinė e impulsit.

Testet e qėndrueshmėrisė, sipas disa studimeve tė literaturės, janė mė tė sakta sesa testet e ndjeshmėrisė, por ato janė tė shtrenjta dhe kanė kufizime tė konsiderueshme. Njė pengesė e rėndėsishme pėr testimin e qėndrueshmėrisė ėshtė prania e njė restaurimi tė mbulimit tė plotė (FCR), i cili mund tė parandalojė transmetimin e dritės pėrmes dhėmbit tė testuar.

Nė dhėmbėt e rikuperuar fort me njė shtrirje tė madhe tė materialit restaurues, dhe kjo mund tė ēojė nė njė diagnozė tė pasaktė tė gjendjes sė pulpės.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik, botuar nė "International Endodontic Journal", autorėt vlerėsuan besueshmėrinė e testit tė ftohtė duke pėrdorur 1,1,1,2-tetrafluoroethane (Endo Ice) pėr tė pėrcaktuar diagnozėn e pulpės sė dhėmbėve me mbulim tė plotė (FCR). U mblodhėn dhe u analizuan tė dhėnat nga 825 pacientė.

Grupi eksperimental pėrfshiu 425 dhėmbė me mbulim tė plotė (FCR), ndėrsa grupi i kontrollit pėrfshiu 400 dhėmbė me kurora natyrore (NC). U regjistruan tė dhėnat e rezultateve tė testit tė ndjeshmėrisė sė pulpės, lloji i dhėmbit, numri i dhėmbit, lloji i kurorės, mosha, seksi, prania ose mungesa e kariesit dhe marrja e fundit e analgjezikėve.

Vetėm njė dhėmb pėr pacient u zgjodh dhe u analizua.

Kriteret e pėrfshirjes:
• mosha ≥18 pėr tė dy gjinitė;
• dhėmbėt ku ėshtė i nevojshėm trajtimi i kanalit rrėnjėsor pėr pulpit ose periodontit akut periapikal.

Kriteret e pėrjashtimit:
• trajtimi i mėparshėm i kanalit rrėnjėsor ose fillimi i terapisė;
• kalcifikimet nė dhomėn e pulpės;
• historia e traumės nė 6 muajt e fundit.

Testimi i ftohtė u krye pėr secilin dhėmb dhe pacientėve iu kėrkua tė ngrinin dorėn nė kohėn e ndjesisė termike.

Njė topth pambuku me madhėsi 2 u spėrkat me Endo Ice (1,1,1,2-tetrafluoroethane) dhe u aplikua nė sipėrfaqen e dhėmbėve pėr t'u testuar pėr 15 sekonda ose derisa pacienti tė ngrinte dorėn. Dhėmbi ngjitur dhe dhėmbėt kontralateral gjithashtu u testuan dhe rezultatet e testit u regjistruan mė pas.

Pas ekzaminimit klinik, dhėmbėt u anestetizuan, u izoluan me anė tė njė pendė gome dhe dhoma e pulpės u arrit pėrmes restaurimeve. Prania ose mungesa e gjakderdhjes nė dhomėn e pulpės u regjistrua nga vėzhgimi i drejtpėrdrejtė duke pėrdorur mikroskopin operativ.

Zbulimi i gjakderdhjes si nė dhomėn e pulpės ashtu edhe nė aspektin koronal tė kanalit (veve) tė rrėnjės ishte i nevojshėm pėr tė bėrė njė diagnozė tė pulpės sė qėndrueshme.

Nė mungesė tė indeve tė qėndrueshme brenda dhomės sė pulpės, pulpa u konsiderua nekrotike. Analizat bivariate u kryen pėr tė vlerėsuar variablat qė lidhen me saktėsinė e testeve tė ndjeshmėrisė sė pulpės dentare pėr tė dy grupet duke pėrdorur testin chi-square, testin e saktė tė Fisherit, testin Cochran-Mantel-Haenszel dhe testin Wilcoxon.

Rezultate

Rezultatet e testeve tė ndjeshmėrisė ndaj tė ftohtit pėr dhėmbėt me FCR treguan njė saktėsi prej 0.866; ndjeshmėria prej 0.835; specifikimi i 0.879; njė vlerė parashikuese pozitive prej 0.746 dhe njė vlerė parashikuese negative prej 0.926.

Tė dhėnat treguan njė ndryshim tė rėndėsishėm nė saktėsinė e rezultateve nė lidhje me ndjeshmėrinė e pulpės midis grupit eksperimental dhe grupit tė kontrollit. Sidoqoftė, testi i ftohtė nė dhėmbė me FCR tregoi saktėsi tė lartė.

Dhėmbėt me kurora natyrale NC u treguan se kishin mė shumė tė ngjarė tė kishin njė rezultat tė vėrtetė pozitiv dhe tė vėrtetė negativ (91,5% NC kundrejt 86,6% FCR, P = 0,024).
Asnjė ndryshim i rėndėsishėm midis FCR dhe NC nuk u gjet nė lidhje me seksin, llojin e dhėmbit, llojin e kurorės, praninė e cungut dhe marrjen e fundit analgjezike (P> 0,05).

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, i cili duhet tė konfirmohet edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se testi i ndjeshmėrisė sė pulpės ndaj tė ftohtit me 1,1,1,2-tetrafluoroethane (TFE) nė dhėmbė me veshje tė plotė FCR ėshtė mė pak i saktė sesa ai i kryer nė dhėmbė natyralė pa mbulim tė plotė.

Sidoqoftė, pėrdorimi i testit tė ftohtė TFE ėshtė akoma njė mjet i rėndėsishėm dhe i besueshėm diagnostikues, veēanėrisht pėr dhėmbėt me njė diagnozė pulpė tė pulpitit simptomatik tė pakthyeshėm.

Implikimet klinike

Stomatologėt duhet tė kryejnė rregullisht teste tė ndjeshmėrisė ndaj tė ftohtit nė dhėmbė pėr tė bėrė njė diagnozė tė pulpės.

Pėr mė shumė informacion:

Hazard ML, Wicker C, Qian F, Williamson AE, Teixeira FB. Accuracy of cold sensibility testing on teeth with full-coverage restorations: a clinical study. Int Endodont J 2021;54(7):1008-15.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D