Rimineralizimi i njollave tė bardha pėrmes njė materiali bioaktiv qelqi

Higjiena dhe Parandalimi | 15 Qershor 2021 |

Rimineralizimi i njollave tė bardha pėrmes njė materiali bioaktiv qelqi

Nga Lara Figini


Ekzistojnė shumė faktorė qė me kalimin e kohės mund tė ēojnė nė humbjen e indeve dentare si smalti dhe sekretimi i vazhdueshėm i pėshtymės, pastrimi i gabuar, gėrryerja, erozioni, parafunksionimet, etj.

Futja e qelqit bioaktiv 45S5 nga Profesor Larry Hench nė shekullin e kaluar ka treguar pėrparėsi tė vlefshme sidomos nė fushėn ortopedike, por edhe nė shumė fusha tė tjera tė mjekėsisė pasi bioglass 45S5 e pėrfshirė nė lėngjet e trupit formon njė shtresė tė pasur me silicė e cila ėshtė mbivendosur nga njė shtresė e pasur me hidroksiapatit bioaktiv, nė gjendje tė lidhet me indet e forta dhe tė buta tė trupit.

Sidoqoftė, zgavra e gojės pėrfaqėson njė mjedis disi armiqėsor pėr materialet bioaktive qė kėrkojnė tė paktėn 24 orė aplikim tė vazhdueshėm pėr tė pėrfunduar ciklin e tyre bioaktiv.

Lezionet klasike pėr shkak tė demineralizimit tė smaltit janė njollat e bardha, tė shpeshta nė trajtimet ortodontike nė zonat e lidhjes sė kllapave.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim eksperimental, botuar nė "Journal of Dentistry" nė qershor 2021, autorėt ekzaminuan efektivitetin e bioglass 45S5 nė rimineralizimin e lezioneve tė smaltit tė njollave tė bardha (WSL) dhe efektin e tij nė forcėn e lidhjes sė kllapave ortodontike tė ēimentuara nė smalt.

WSL-tė u induktuan nė sipėrfaqet bukale tė 135 dhėmbėve tė nxjerrė nga njerėzit tė ruajtur nė tretėsirė acidi nė pH 4,5 pėr katėr ditė.

Mostrat u ndanė nė mėnyrė tė barabartė nė tre grupe:
• Grupi 1, ku mostrat u demineralizuan;
• Grupi 2, ku mostrat u demineralizuan dhe u trajtuan me bioglass (BG);
• Grupi 3 ose grupi i kontrollit (smalt i paprekur).

Grupet u analizuan kimikisht duke pėrdorur Spektroskopinė Infra tė Kuqe tė Reflektimit Fourier / Attenuated Total Reflectance (FTIR / ATR), Difraksionin me rreze X (XRD) dhe Mikroskopin Elektronik Skanues tė pajisur me Spektroskopinėn e Shpėrndarjes sė Elektronit (SEM / EDS).

Pėrveē kėsaj, 10 ekzemplarė nga secili Grup u testuan duke pėrdorur teknikėn Transversal Micro Radiography (TMR) dhe kllapa ortodontike metalike u aplikuan nė 15 mostra nga secili Grup dhe, pėr pasojė, u kryen testet relative tė adezionit (SBS).

Tė dhėnat u analizuan statistikisht duke pėrdorur ANOVA One way p <0,05.

Rezultate

Transferimi Mikro Radiografi tregoi se mostrat e Grupit 2 tė trajtuara me bioglass kishin njė thellėsi tė lezionit prej 70,19 ± 29,21 μm dhe njė humbje tė indeve minerale prej 732,15 ± 210,16 vėllim μm dukshėm mė pak se mostrat e Grupit 1 tė demineralizuara me njė thellėsi tė lezionit prej 115,75 ± 19,98 μm dhe njė humbje e indeve minerale prej 3472.69 738.38 vol% μm.

Mostrat e trajtuara me bioglass regjistruan gjithashtu njė forcė aderimi prej 14.15 ± 2.35 Mpa, dukshėm mė e lartė se mostrat e demineralizuara 6.82 + 1.83 Mpa por mė e ulėt se mostrat e kontrollit 20.5 + 6, 1 MPa (p <0.05).

Testet FTIR / ATR, XRD dhe SEM / EDS treguan se bioglas 45S5 formon njė shtresė kristalesh nė sipėrfaqen e smaltit tė trajtuar.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se bioglass 45S5 mund tė veprojė si njė agjent efektiv rimineralizues pėr smaltin e demineralizuar.

Implikimet klinike

Pasta e testuar me bioglass 45S5 ėshtė njė agjent i fuqishėm rimineralizues i aftė tė rikuperojė shumė nga pėrmbajtja e mineraleve tė humbura nga dėmtimet e smaltuara tė demineralizuara, duke lejuar aderimin e mirė tė kllapave ortodontike edhe nė sipėrfaqet e smaltit tė demineralizuar.

Pėr mė shumė informacion:

Mona A. Abbassy, Ahmed S. Bakry, Ebraheem H. Almoabady, Sumana M. Almusally, Ali H. Hassan. Characterization of a novel enamel sealer for bioactive remineralization of white spot lesions. J Dent 2021;109:103663.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D