Dhimbja neuropatike trigeminale pas implantimit: si ta shmangim?

Implantologji | 11 Qershor 2021 |

Dhimbja neuropatike trigeminale pas implantimit: si ta shmangim?

Nga Lara Figini


Duke qenė se vendosja e implanteve dentare ėshtė njė trajtim rehabilitues gjithnjė e mė i shpeshtė, ėshtė e domosdoshme tė merren parasysh komplikimet e mundshme. Komplikimet kirurgjikale tė tilla si gjakderdhja (24%) dhe ērregullimet sensorineurale (7%) mund tė pėrfshihen me njė incidencė tė kombinuar prej 30%.

Dhimbja kronike, siē ėshtė dhimbja neuropatike trigeminale post-traumatike (PTNP) dytėsore pėr vendosjen e implantit, ėshtė gjithashtu njė ndėrlikim i mundshėm, megjithatė, pėrhapja ėshtė e paqartė.

Nė rastin e PTNP, pacientėt raportojnė simptoma tė vazhdueshme tė dhimbjes dytėsore pas terapisė implantare. Kjo shoqėrohet me anomali pozitive ose negative shqisore qė ndėrhyjnė nė aktivitetet rutinė si pėrtypja dhe tė folurit. Kėto ndėrlikime mund tė rrezikojnė suksesin e implantit dhe tė kenė njė ndikim tė mundshėm nė cilėsinė e jetės sė pacientit.

Sipas Shoqatės Ndėrkombėtare pėr Studimin e Dhimbjes, dhimbja qė zgjat mė shumė se 3 muaj klasifikohet si kronike. Dhimbja kronike pėrcaktohet si dhimbje qė ndodh pėr mė shumė se 15 ditė nė muaj, qė zgjat mbi 2 orė nė ditė pėr tė paktėn 3 muaj.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės
Nė njė botim tė fundit tė qershorit 2021 nė "Journal of the American Dental Association", autorėt kryen njė pėrmbledhje tė shkaqeve, metodave tė parandalimit, trajtimit dhe menaxhimit tė PTNP.
Epidemiologjia e saktė e PTNP sekondare ndaj vendosjes sė implantit nuk ėshtė e qartė. Dėmtimi neuronal dytėsor i vendosjes sė implantit u raportua se shkon nga 0.5% deri nė 37%.

Diagnoza
Sipas Klasifikimit Ndėrkombėtar tė Dhimbjes Orofaciale 2020, kriteret diagnostike pėr PTNP kėrkojnė karakteristikat e mėposhtme: praninė e dhimbjes sė vazhdueshme ose tė pėrsėritur brenda shpėrndarjes sė nervit trigeminal pėr mė shumė se 3 muaj nė kohėzgjatje me fillimin brenda 6 muajve tė dėmtimit dhe tė shoqėruar me simptoma somatosensore dhe shenja, ose tė dyja.
Dėmtimet e degėve periferike tė nervit trigeminal mund tė jenė mekanike, termike, rrezatuese ose kimike.

Etiologjia
Lėndimet e nervit jatrogjen pėr shkak tė implanteve dentare mund tė rezultojnė nga:

• trauma direkte;
• trauma indirekte.

Trauma e drejtpėrdrejtė pėrfshin pėrgatitjen ose osteotominė e cila shoqėrohet shpesh me dėmtime nervore sesa vendosja e vetė implantit.
Nga ana tjetėr, trauma indirekte ėshtė dytėsore ndaj shkaqeve mekanike ose kimike, duke pėrfshirė nxjerrjen e mbeturinave nė kanalin alveolar tė poshtėm, hemorragjinė dhe inflamacionin.

Prevalenca e dėmtimit nervor tė shkaktuar nga hemorragjia ėshtė rreth 24%, nė tė cilėn ndodh iskemia e vazhdueshme e nervit pėr shkak tė hemorragjisė sė shkaktuar gjatė pozicionimit. Hekuri ose hemoglobina e marrė nga gjaku mund tė rezultojė nė njė dėmtim kimik tė nervit dhe gjakderdhja mund tė shkaktojė dėmtime tė drejtpėrdrejta mekanike tė nervit.
Ėshtė gjithashtu e mundur tė shkaktohet dėmtim nervor ndėrsa administrohet njė anestetik lokal (LA).

Karakteristikat klinike
Lloji i fibrave tė pėrfshira nė dėmtimin nervor pėrcakton fenotipin klinik tė shfaqur. Njė dėmtim i fibrave nervore A beta, normalisht pėrgjegjės pėr ndjesinė e njė impulsi tė lehtė tė dhimbshėm, mund tė rezultojė me ndryshime tė lehta pozitive (alodinia) dhe negative (mpirje), ndėrsa njė dėmtim i fibrave tė tipit A delta dhe C, normalisht pėrgjegjės pėr transmetimin e stimujve tė dėmshėm, mund tė shfaqet si njė pėrgjigje e ekzagjeruar ndaj stimujve tė dhimbshėm (hiperalgesi).

Karakteristikat klinike tė dhimbjes janė tė ndryshueshme dhe pėrshkruhen kryesisht si tė vazhdueshme, me dhimbje tė njėanshme (qė ndodhin pjesėn mė tė madhe tė ditės dhe shumicėn e ditėve) nė dermatomin e nervit tė prekur.

Si tė shmangni dėmtimet nervore nė implantologji
Lėndimet nervore nė lidhje me implantologjinė janė tė shmangshme dhe pėr kėtė arsye PTNP ėshtė e parandalueshme. Stomatologėt duhet t'i japin rėndėsinė e duhur masave parandaluese, tė cilat mund tė ndahen sipas fazave procedurale: pre-operative, intra-operative dhe post-operative.

Faza para operacionit
Pėrveē vlerėsimit tė profilit biopsikosocial tė pacientėve (mosha, seksi, ankthi, depresioni, dhimbja katastrofike, kushtet para-ekzistuese tė dhimbjes kronike, patologjitė sistemike dhe prania e dhimbjes pre-operative, nė vendin ku do tė vendoset implanti , janė disa nga faktorėt qė shoqėrohen me nivele mė tė larta tė dhimbjes post-operative), rekomandohet planifikimi para-kirurgjikal i llojit tė prerjes dhe pėrplasjes, lloji i operacionit dhe teknika e implantit qė do tė pėrdoret pėr tė minimizuar rrezikun e shkaktimit tė nervit lėndimi. Vlerėsimi i faqes nė mėnyrė radiografike luan njė rol tė rėndėsishėm nė shmangien e lėndimeve nervore.

Akademia Amerikane e Radiologjisė Orale dhe Maksilofaciale rekomandon imazhe tomografike tė llogaritjes me konēedrim para se tė zgjidhni vendin ku do tė vendoset implanti.
Anatomia strukturore vitale dhe anomalitė e tyre mund tė vlerėsohen me kujdes. Ėshtė thelbėsore qė tė informohen pacientėt pėr ndėrlikimet e mundshme, pėr ti pėrgatitur ata nė njė mėnyrė adekuate nė rast tė pėrdorimit tė tyre.
Kur kryhet planifikimi i trajtimit tė implantit, ėshtė e domosdoshme tė merret pėlqimi i informuar bazuar nė njė vlerėsim tė rrezikut individual dhe specifik tė pacientit.

Faza post-operative
Ndjekja e hershme ėshtė kritike nė parandalimin e zhvillimit tė dhimbjes kronike. Implantologu duhet tė kontaktojė rregullisht pacientin brenda 6-12 orėsh pas operacionit pėr tė zbuluar ndonjė simptomė tė dėmtimit tė mundshėm nervor.

Nė rast se pacienti raporton simptoma tė neuropatisė, tregohet njė vizitė e menjėhershme e kontrollimit dhe heqja e implantit. Nėse mpirja vazhdon pasi LA ėshtė zbehur, implanti duhet tė hiqet brenda 24 orėsh, pėrmes njė dritareje 36 orėshe pėr tė lehtėsuar shėrimin dhe pėr tė parandaluar zhvillimin e dhimbjes kronike.

Heqja e vonuar e implantit, pritja, vėzhgimi dhe metodat konservatore janė tė padobishme pėr tė lehtėsuar neuropatinė dhe dhimbjen.

Trajtimi i PTNP
Trajtimi i PTNP mbetet sfidues dhe provat e efektivitetit tė ndėrhyrjeve nė dispozicion nuk janė pėrfundimtare, prandaj tregohet njė qasje ndėrdisiplinore.
Menaxhimi i PTNP pėrfshin farmakoterapi, kirurgji dhe terapi plotėsuese.

Hapi i parė nė menaxhim ėshtė informimi i pacientit. Komunikimi me pacientin, sqarimi nė lidhje me gjendjen e tij dhe mbėshtetja janė pjesė e trajtimit fillestar psikologjik.
Pritja e pacientit ėshtė thelbėsore pėr menaxhimin efektiv tė PTNP, prandaj, ata duhet tė informohen nė lidhje me prognozėn dhe trajtimin dhe duhet gjithashtu tė kuptojnė se lehtėsimi i pjesshėm i dhimbjes mund tė konsiderohet njė rezultat i mirė dhe i pritur. Nė shumė raste, dentisti nuk komunikon si duhet me pacientin dhe kjo rrit pasigurinė, ankthin dhe stresin tek ai.

Terapia e medikamenteve tė linjės sė parė pėrfshin barnat kundėr depresionit triciklik dhe frenuesit e tėrheqjes sė serotoninės dhe norepinefrinės ose gabapentinoidet. Pėr tė pėrmirėsuar efikasitetin dhe pėr tė zvogėluar efektet anėsore, sugjerohet njė kombinim i 2 medikamenteve tė ndryshme. Zgjedhja e medikamentit  varet nga disa faktorė, siē janė prania e sėmundjeve bashkėrenduese sistemike, mosha dhe profili i efekteve anėsore tė barit.

Ėshtė treguar se pėrdorimi i terapisė me barna nė PTNP pėr implantologji zvogėlon dhimbjen mė shumė nėse fillohet ndėrhyrja e hershme. Nė pėrgjithėsi, kėto barna kanė efikasitet tė kufizuar dhe shpesh ofrojnė vetėm lehtėsim tė pjesshėm tė dhimbjes. Ėshtė raportuar se vetėm 10% e pacientėve raportojnė mė shumė se 50% tė lehtėsimit tė dhimbjes, duke treguar njė pėrgjigje tė dobėt tė PTNP ndaj farmakoterapisė.

Pėrdorimi i produkteve lokale me kombinime tė ndryshme tė barnave mund tė konsiderohet gjithashtu, duke pėrfshirė ketaminė, karbamazepinė, gabapentin, pregabalin, klonidinė, lidokainė, kapsaicinė dhe ketoprofen nė pėrqendrime tė ndryshme. Trajtimet pėr PTNP intraorale me neurostent janė raportuar gjithashtu nė literaturė pėr shkak tė rritjes sė administrimit dhe shpėrndarjes sė barnave specifike lokale nė vendin e plagės, dhe gjithashtu janė raportuar ndėrhyrje jo-farmakologjike dhe plotėsuese dhe mjekėsore alternative.

Rekomandohet referimi tek njė kirurg mikroturonurg kur asnjė patologji nuk ėshtė e dukshme nė imazhe dhe simptomat e anestezisė dhe hipoestezisė vazhdojnė pėr mė shumė se 3 muaj pa pėrmirėsim ose disestezia vazhdon pėr mė shumė se 3 muaj me rezolucion si pėrgjigje ndaj blloqeve nervore periferike.

Konkluzione
Terapia implantare mund tė shkaktojė dėmtime nervore nė degėt e trigeminalit TN. Implantologu duhet tė jetė i vetėdijshėm pėr rreziqet e dėmtimeve tė tilla, t'i diskutojė ato me pacientin gjatė planifikimit tė trajtimit dhe t'i kėrkojė pacientit tė nėnshkruajė njė pėlqim tė duhur tė informuar.

Pėr fat tė mirė, shumica e lėndimeve janė tė parandalueshme pėrmes vlerėsimit para-operativ, duke pėrfshirė kujdesin e kujdesshėm tė pacientit dhe zgjedhjen e vendit tė implantit. Parandalimi i dėmtimeve nervore duke zbatuar strategji tė pėrshtatshme para-operative dhe ndėr-operative ėshtė thelbėsore.
Klinicisti duhet tė jetė i vetėdijshėm pėr shenjat dhe simptomat e njė dėmtimi nervor gjatė dhe menjėherė pas njė procedure dhe duhet tė kontaktojė pacientin tė nesėrmen pėr tė siguruar qė nuk ka komplikime nė kėtė drejtim.

Njohja nė kohė ėshtė thelbėsore pėr tė parandaluar pėrparimin nė neuropati kronike tė pakthyeshme.

Dhimbja e vazhdueshme dhe shtrembėrimet shqisore mund tė jenė dobėsuese pėr pacientin dhe mund tė ndikojnė negativisht nė cilėsinė e jetės, duke shkaktuar njė barrė tė konsiderueshme psikologjike. Ėshtė thelbėsore qė menjėherė tė konsultoheni me njė specialist tė dhimbjes orofaciale pėr menaxhimin e duhur tė dhimbjes multidisiplinare. Ēelėsi i suksesit ėshtė parandalimi.

Pėr mė shumė informacion:
Divya Kohli, Giannina Katzmann, Rafael Benoliel, Olga A. Korczeniewska. Orofacial pain neuroscience diagnosis and management of persistent post-traumatic trigeminal neuropathic pain secondary to implant therapy: a review. JADA giugno 2021:152(6):483-90.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D