Konsumi i lartė i sheqerit dhe sėmundja periodontale tek adoleshentėt

Parodontologji | 8 Qershor 2021 |

Konsumi i lartė i sheqerit dhe sėmundja periodontale tek adoleshentėt

Nga Lara Figini


Njė dietė jo e shėndetshme me njė konsum tė lartė ditor tė sheqernave tė lira dhe tė shtuara rrit rrezikun e mbipeshės dhe ėshtė njė faktor i rėndėsishėm i rrezikut metabolik pėr sėmundjet jo-tė transmetueshme, prishjen e dhėmbėve dhe gjithashtu konsiderohet si njė faktor rreziku pėr zhvillimin e sėmundjes periodontale.

Studimet e literaturės kanė treguar se marrja e sheqernave tė shtuara (nga 23 nė 396 herė / muaj) shoqėrohet me sėmundje periodontale edhe nė individė tė rinj, tė moshės midis 18 dhe 25 vjeē.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike, tė botuar nė "Clinical Oral Investigation" nė mars 2021, autorėt hetuan lidhjen midis rritjes sė ekspozimit ndaj sheqerit tė shtuar dhe sėmundjes periodontale tek adoleshentėt (18-19 vjeē).

Ky studim kryq sektorial brazilian analizoi 2,515 adoleshentė qė konsumuan kalori nga sheqernat e shtuara (≥10%), tė vlerėsuara nga frekuenca sasiore e ushqimit. U hetua nėse ka pasur njė korrelacion midis marrjes sė lartė tė sheqerit dhe sėmundjes periodontale, vlerėsuar nga numri i dhėmbėve tė prekur nga gjakderdhja nė sondim, thellėsia e sondimit periodontal ≥ 4 mm dhe niveli i lidhjes klinike ≥ 4 mm nė tė njėjtėn vend.

U regjistruan tė dhėnat mbi tė ardhurat e familjes, nivelin arsimor tė adoleshentėve, seksin, konsumin e alkoolit dhe pirjen e duhanit.
Bazuar nė regresionin logjistik multinomial, sėmundja periodontale u klasifikua nė <2 dhėmbė tė prekur, 2 deri nė 3 dhėmbė tė prekur dhe ≥4 dhėmbė tė prekur pėr tė vlerėsuar raportet e prevalencės (PR).

Rezultate

Nė kėtė studim u pėrfshinė rreth 2515 adoleshentė tė moshės 18-19 vjeē, (femra 52.80%, meshkuj 47.20%). Pjesa mė e madhe e popullsisė sė studimit ishin studentė nė shkollė tė mesme (n = 1758; 69.90%), jo-duhanpirės (n = 2410, 95.83%), me rrezik tė ulėt tė alkoolizmit (n = 2026, 80, 56%), jo obezė (n = 1905, 75.75%) tė cilėt kanė bėrė kontrolle dentare nė 6 muajt e fundit (n = 1117, 44.41%).

Nė mostėr, 13.76% (n = 346) kishte njė raport tė triglicerideve / lipoproteinave, kolesterolit me densitet tė lartė / TG / HDL-C) ≥3 mg / dL. U  vu re se 64.73% (n = 1628) e adoleshentėve kishin njė marrje ditore tė sheqernave tė shtuar mė pak se 10% tė energjisė totale tė konsumuar, ndėrsa 34.35% (n = 864) kishin njė marrje ditore tė sheqernave tė shtuara tė barabarta me ose mė i madh se ky prag dhe vetėm 2.31% (n = 58) e sheqerit tė shtuar tė konsumuar nga mostra ishte mė e madhe se 20% e marrjes totale tė energjisė.

Numri mesatar i dhėmbėve tė prekur nga sėmundja periodontale rezultoi tė jetė 0.82 ± 1.97, me 8.43% (n = 212) tė kampionit me 2 deri nė 3 dhėmbė tė prekur dhe 7.24% (n = 182) tė cilėt kishin 4 ose mė shumė dhėmbė tė prekur nga sėmundja periodontale.

Modeli i regresionit logjistik multinomial tregoi njė lidhje tė konsiderueshme midis nivelit tė lartė tė marrjes sė sheqernave tė shtuar dhe gjendjes sė sėmundjes periodontale tė shprehur si dhėmbė tė prekur 4.
Kėto rezultate u pėrforcuan nga e Poisson (MR = 1.15; 95% CI = 1.03-1.29; p = 0.011).

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se njė nivel i lartė i marrjes sė sheqerit tė shtuar shoqėrohet me ≥4 dhėmbė tė prekur nga sėmundja periodontale, pra me njė incidencė mė tė lartė tė sėmundjes periodontale tek adoleshentėt.

Implikimet klinike

Konsumi i lartė i sheqerit shoqėrohet me sėmundje periodontale nė adoleshentė, duke mbėshtetur hipotezėn e integruar tė kariesit dentar dhe sėmundjes periodontale dhe duke i dhėnė shtysė hetimeve tė ardhshme klinike mbi efektin e kufizimit tė konsumit tė shtuar tė sheqerit nė parametrat periodontale, tė cilat mund tė modifikojnė protokollet tradicionale tė trajtimit pėr sėmundjen periodontale.

Pėr mė shumė informacion:

Ana RO Moreira, Rosangela FL Batista, Lorena LC Ladeira, Erika BAF Thomaz, Claudia MC Alves, Maria C Saraiva, Antonio AM Silva, Mario A Brondani, Cecilia CC Ribeiro. Higher sugar intake is associated with periodontal disease in adolescents. Clinical Oral Investigations 2021;25(3):983-91.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D