Analiza morfometrike e fosės mandibulare. Krahasim mes pacientėve edentulė dhe jo edentulė

Konservativė | 3 Qershor 2021 |

Analiza morfometrike e fosės mandibulare. Krahasim mes pacientėve edentulė dhe jo edentulė

Nga Lara Figini


Bashkimi temporomandibular (ATM) pėrbėhet nga struktura anatomike me karakteristikat dhe funksionet qė e bėjnė atė tė klasifikohet si njė nyje komplekse. Anomalitė e konturit anatomik dhe prirjet e kulmit tė fosės mandibulare (MF), pėrveē ndryshimeve tė kondilit, mund tė ndodhin nė varėsi tė modeleve tė ndryshme tė skeletit, llojeve tė ndryshme tė fytyrės, seksit, moshės dhe pėr shkak tė proceseve tė rimodelimit pas sėmundjeve degjenerative, plakja, okluzioni dhe lėvizjet funksionale tė nofullės.

Sėmundja degjenerative e nyjeve (DAD) pėrcaktohet si gjendje degjenerative e artikulacionit dhe karakterizohet nga pėrkeqėsimi i kockės themelore subkondrale duke mbingarkuar mekanizmin e rimodelimit. Pėrveē kėsaj, ajo ka ndryshime shoqėruese tė kockave nė kondil dhe eminencėn e pėrbashkėt, tė tilla si cistet subkondrale, erozioni, skleroza dhe osteofitet.

Rrafshimi nė DAD pėrfaqėson njė modifikim normal pėr shkak tė plakjes ose ėshtė njė pararendės i tij.

Por a ka ndryshime nė lidhje me trashėsinė e kulmit tė fosės mandibulare (MF) dhe pjerrėsinė anėsore dhe rreth gjerėsisė sė kondilit mandibular nė individė tė tė dy gjinive endentulė ose jo?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik, botuar nė "Journal of Prosthetic Dentistry", nė maj 2021, autorėt, duke pėrdorur tomografinė e kompjuterizuar me rreze koni (CBCT), vlerėsuan trashėsinė e kulmit tė fosės mandibulare dhe prirjen anėsore tė kėsaj tė fundit nė lidhje me seksin, praninė ose mungesėn  e dhėmbėve, dhe modifikimet e kockave tė kondilit mandibular.

Skanimet CBCT tė 100 subjekteve (50 me dhėmbė dhe 50 pa dhėmbė) u vlerėsuan nė drejtim tė trashėsisė sė kulmit tė fosės mandibulare dhe pjerrėsisė anėsore. Ndryshimet e kockave dhe kondili mandibular u klasifikuan nė mėnyrė dikotomike nė lidhje me osteofitet, erozionin, sklerozėn dhe rrafshimin.

Dallimet u vlerėsuan me testin e Studentit, testin e katrorit chi dhe analizėn me dy drejtime tė variancės (ANOVA), me testin post hoc tė Tukey (a = 0,05).

Rezultate

Nga tė dhėnat e kėtij studimi u zbulua se seksi nuk ka tė bėjė me madhėsinė dhe formėn e fosės mandibulare. Subjektet edentulė  treguan njė prirje anėsore mė tė madhe tė fosės mandibulare dhe njė trashėsi mė tė ulėt tė ēatisė sesa subjektet jo edentulė.

Kur u vlerėsua shoqėrimi midis ndryshimeve tė kockave tė kondilit mandibular nė grupet edentulė ose jo,  vetėm skleroza tregoi njė lidhje tė rėndėsishme statistikisht. ANOVA me 2 drejtime tregoi se trashėsia e kulmit tė fosės mandibulare ėshtė mė e ulėt tek subjektet edentulė nė prani tė rrafshimit dhe erozionit dhe se pjerrėsia anėsore e fosės mandibulare ėshtė mė e madhe nė prani tė osteofiteve, erozionit dhe sklerozės. Midis subjekteve jo edentulė, prirja anėsore e fosės mandibulare ishte mė e madhe nė prani tė rrafshimit.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se trashėsia e kulmit tė fosės mandibulare dhe prirja anėsore nuk janė tė lidhura me seksin.
Sidoqoftė, mungesa e dhėmbėve dhe ndryshimet e kockave nė kondilin mandibular lidhen me madhėsinė e fosės.

Implikimet klinike

Kėto tė dhėna janė tė dobishme pėr dentistin pėr njė kuptim mė tė mirė tė aspekteve fiziologjike dhe patologjike qė prekin fosėn mandibulare nė pacientėt edentulė krahasuar me ata jo edentulė.

Pėr mė shumė informacion:

Lucas P. Lopes Rosado, Izabele Sales Barbosa, Rafael Binato Junqueira, Ana Paula Varela Brown Martins, Francielle Silvestre Verner. Morphometric analysis of the mandibular fossa in dentate and edentulous patients: a cone beam computed tomography study. J Prosthet Dent maggio 2021;125(5):758.e1-e7.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D