Vlerėsimi i suksesit tė overdenturave nė implantet mandibulare

Implantologji | 27 Maj 2021 |

Vlerėsimi i suksesit tė overdenturave nė implantet mandibulare

Nga Lara Figini


Overdenturat e mbėshtetura nė implant (MO) tani janė bėrė njė trajtim rutinė i mirė pranuar me prognozė tė parashikueshme pėr rehabilitimin e pacientėve tėrėsisht pa dhėmbė.

Pėrveē se kanė sukses tė lartė tė implanteve dhe sigurojnė mbijetesė, MO-tė gjithashtu kanė njė ndikim pozitiv nė shėrimin oral tė lidhur me cilėsinė e jetės, funksionin e pėrtypjes dhe i falin kėnaqėsi pacientit.

Pavarėsisht nga studimet e ndryshme shkencore mbi MO dhe mbi protokollet e ndryshme tė ngarkimit tė implanteve, rezultatet e trajtimeve nė ndjekje tė ndryshme dhe tė variablave peri-implantarė nuk janė hetuar ende sistematikisht.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė rishikim sistematik me meta-analizė, botuar nė "Journal of Prosthetic Dentistry" nė maj 2021, autorėt vlerėsuan nėse protokollet e ngarkimit tė menjėhershėm ose tė hershėm mund tė ofronin rezultate klinike tė krahasueshme me ato tė marra me protokollin e ngarkimit konvencional nė pacientė pa dhėmbė tė rehabilituar me overdentura nė implantet mandibulare .

Autorėt kryen njė pėrmbledhje tė literaturės botėrore mbi kėtė temė, pa kufizime gjuhėsore ose vijuese, dhe analizuan tė dhėnat e marra. Autorėt ndoqėn kriteret e bashkėpunimit Cochrane dhe ROBINS-I pėr tė vlerėsuar cilėsinė e studimeve tė pėrfshira nė kėtė pėrmbledhje dhe pėr tė vlerėsuar rrezikun e paragjykimit.

Kryesisht u hulumtuan suksesi i implantit dhe nivelet e mbijetesės, humbja e kockave margjinale, gjakderdhja nė sondim, thellėsia e sondimit, indeksi i pllakės dhe koeficienti i stabilitetit tė implantit.
Janė kryer analiza statistikore nė tė cilat janė zbatuar ndryshimet mesatare standarde me njė interval besimi prej 95% pėr tė dhėna tė vazhdueshme. Pėr tė dhėnat dikotomike, u miratua diferenca e rrezikut.

Rezultate

Kriteret e pėrfshirjes i plotėsuan 23 studime. Meta-analiza tregoi ndryshime statistikisht tė rėndėsishme pėr indeksin e pllakės nė 12 muaj, thellėsinė e sondimit dhe indeksin e pllakės nė 36 muaj nė tė cilin protokolli konvencional i ngarkimit paraqiti indekse mė tė ulėta se ato tė protokollit tė ngarkimit. Tė menjėhershėm dhe ato tė protokollit tė ngarkimit tė hershėm. Koeficienti i stabilitetit tė implantit tregoi njė ndryshim tė rėndėsishėm statistikisht vetėm nė 3 muaj me vlera mė tė larta pėr protokollin e ngarkesės konvencionale. Asnjė ndryshim i rėndėsishėm statistikor nuk u gjet pėr parametrat e tjerė (P> .05).

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė nxirren pėrfundimet e mėposhtme:

• nivelet e suksesit dhe mbijetesės sė protokolleve tė ndryshme tė ngarkimit (ILP tė menjėhershme ose ELP tė hershme) janė tė ngjashme nėse krahasohen me ato pėr ngarkesėn tradicionale CLP;
• nuk u gjet asnjė ndryshim midis grupeve nė lidhje me humbjen e kockave margjinale tė MBL;
• sa i pėrket PD dhe PI, vlera mė tė ulėta u gjetėn nė ngarkesėn konvencionale nė 36 muaj ndjekje krahasuar me ILP ose ELP;
• nė lidhje me implantin e koeficientit tė stabilitetit ISQ u theksuan vlera mė tė favorshme pėr CLP (deri nė 3 muaj), ndėrsa vlera tė ngjashme pėr ILP u arritėn pėr periudha mė tė gjata tė ndjekjes, si dhe pėr BOP.

Implikimet klinike

Reduktimi i kohės sė pėrgjithshme tė shėrimit me protokollet e hershme tė ngarkimit tė implanteve dentare pėr overdenturat mandibulare paraqet njė tėrheqje tė rėndėsishme si pėr dentistėt ashtu edhe pėr pacientėt dhe ėshtė i denjė pėr t'u marrė nė konsideratė nė praktikėn klinike.

Pėr mė shumė informacion:

Guilherme Almeida Borges, Raphael Cavalcante Costa, Bruna Egumi Nagay, Marcela Baraśna Magno, Lucianne Cople Maia et al. Long-term outcomes of different loading protocols for implant-supported mandibular overdentures: a systematic review and meta-analysis. J Prosthet Dent maggio 2021;125:732-45.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D