Overdentura mandibulare nė implantet e pacientėve diabetikė

Implantologji | 18 Maj 2021 |

Overdentura mandibulare nė implantet e pacientėve diabetikė

Pozicioni i implantit dhe ndikimi i tij nė parametrat peri-implantues

Nga Lara Figini


Falė terapive tė ndryshme nė ditėt e sotme, jetėgjatėsia e njerėzve me diabet tė tipit 2 po rritet gjithnjė e mė shumė, pėr shkak tė diabetit ėshtė vėnė re njė incidencė dhe progresion mė i madh i periodontitit me humbjen e hershme, nė shumė raste, tė elementeve dentare, pėr tė cilat rehabilitimet e mėdha bazuar kryesisht nė protezat e mbėshtetura nga implantet janė tė nevojshme.

Sidoqoftė, individėt diabetikė gjithashtu dihet se kanė njė rrezik mė tė lartė tė sėmundjes peri-implantare dhe rritje tė normave tė dėshtimit tė implantit.

Ndėrfaqja implant-kockė mund tė ndėrhyjė nė shkallėn e inflamacionit lokal, me intensifikim mė tė madh tė akumulimit peri-implant tė neutrofileve, kur ėshtė mė e thellė, pasi kontribuon nė humbjen e kockave alveolare tė shoqėruara me implantin.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė rastėsishėm, botuar nė "International Journal of Oral and Maxillofacial Surgery", nė mars 2021, autorėt vlerėsuan ndikimin e implanteve tė vendosura nė nivelin krestal ose suprakrestal tek pacientėt me diabet tė tipit 2 (T2DM), tė rehabilituar me overdentura nė implant, si nga pikėpamja klinike dhe mikrobiologjike, tomografike dhe imuno-inflamatore. 

Nė kėtė studim u pėrfshinė 22 pacientė me diabet tė tipit 2, mandibulat pa dhėmbė tė indikuara pėr terapi implantare dhe pėr njė mbitension. Dy implantime u vendosėn rastėsisht nė nivelin e supres-kreshtės (SL) ose nė nivelin krestal (CL). Testet klinike, tomografike, mikrobiologjike dhe imuno-enzimatike janė kryer nė instalimin e protezės (koha 0 ose fillimi) dhe nė 6, 12 dhe 24 muaj pas vendosjes sė implanteve.

Rezultate

Vlerat mė tė larta tė PPD nė thellėsinė e xhepit peri-implant dhe humbja e lidhjes klinike CAL u vunė re nė implantet CL kreshtė krahasuar me implantet SL nė tė gjithė periudhėn kohore (P <0,05). Implantet CL shfaqėn nivele mė tė larta tė shėnjuesve imuno-inflamatorė si interleukina 6 (IL-6) nė 6 muaj dhe sasi tė rritura tė interleukinės 21 (IL-21), interleukinės 17 (IL-17) dhe faktorėve tė nekrozės tumorale (TNF-a) nė 24 muaj krahasuar me grupin SL (P <0,05).Implantet CL treguan humbje mė tė madhe tė kockave nga koha fillestare nė 6, 12 dhe 24 muaj krahasuar me SL (P <0,05).

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, i cili duhet tė konfirmohet edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se implantet e vendosura suprakrestalisht nė subjektet T2DM tė rehabilituara me overdentura tregojnė njė humbje mė tė ulėt tė kockave dhe parametra mė tė mirė klinikė me njė modulim tė favorshėm tė imunitetit peri-implantar ndėrmjetėsuesit inflamatorė nė krahasim me implantet e vendosura nė nivelin krestal.

Implikimet klinike

Rezultatet e kėtij studimi mbėshtesin qė pacientėt T2DM mund tė trajtohen me sukses me overdenture mandibulare me tė dy implantet CL dhe SL, sepse tė dy pozicionet apiko-koronale tė implanteve ishin klinikisht nė pėrputhje me shėndetin gjatė gjithė periudhės sė vlerėsimit tė kėtij studimi.

Pėr mė shumė informacion:

• Conte A, Ghiraldini B, Denófrio PHF, Ribeiro FV, Pimentel SP, Casati MZ, Corrźa MG, Cirano FR. Could implant position influence the peri-implant parameters in edentulous mandibles of diabetics rehabilitated with overdentures? A split-mouth randomized study. Int J Oral Maxillofac Surg 2021 Mar 11;article in press. 
• Ghiraldini B, Conte A, Denófrio PHF et al. Could the apico‐coronal position of the implant influence the peri‐implant parameters in type 2 diabetics? Clin Oral Impl Res 2019;30.S19:18-19.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D