Cigaret elektronike vs cigaret tradicionale

Parodontologji | 14 Maj 2021 |

Cigaret elektronike vs cigaret tradicionale

Nga Lara Figini


Pirja e duhanit konsiderohet si armiku kryesor i shėndetit oral dhe shoqėrohet me sėmundje tė ndryshme inflamatore orale duke pėrfshirė kėtu kancerin oral, stomatitin aftoz dhe periodontitin.

Studime tė ndryshme kanė dalė nė konkluzionin qė pirja e duhanit ka efekte tė dėmshme nė indet periodontale duke shkaktuar njė gjendje tė stresit oksidativ. Pėr mė tepėr, nikotina nga tymi i duhanit shoqėrohet me njė rritje tė shprehjes sė produkteve pėrfundimtare tė glikacionit tė akumuluar (AGE) nė indet e buta dhe tė forta periodontale dhe kjo pėrkeqėson mbėshtetjen e dhėmbėve.

Studimet kėrkimore kanė treguar gjithashtu se edhe aerosolet e cigareve elektronike shkaktojnė citotoksicitet ndaj keratinociteve orale in vitro, pėr shkak tė gjendjes sė stresit oksidativ tė shkaktuar nga substancat toksike tė lėshuara nga nikotina. Pėr mė tepėr, mendohet se aldehidet nė aerosolet e cigareve elektronike shkaktojnė karbonilimin e proteinave qė mund tė predispozojnė pėr lezione tė indit tė kockave, duke gjeneruar ose pėrkeqėsuar gjendjen e periodontitit.

Tipologjia e kėrkimit dhe metodat e analizės

Nė njė studim gjatėsor split-mouth, qė do tė botohet nė "Journal of Dentistry" nė qershor 2021, autorėt kanė vlerėsuar parametrat periodontale dhe kanė analizuar mostrat e lėngut gėrvishtės (GCF) nga vendet e sėmura dhe tė shėndetshme tek duhanpirėsit e cigareve dhe cigareve elektronike. (Ecig) duke pėrdorur spektroskopinėn Raman. Ata gjithashtu janė pėrpjekur tė pėrcaktojnė nėse biomarkerėt si matrica e metallo-proteineazės (MMP-8) dhe telopeptidi i kolagjenit C-terminal i lidhur me kryqin (CTX) mund tė konsiderohen si parashikues pėr humbjen e lidhjes nė vendet paradontale. 60 vende tė shėndetshme periodontale dhe 60 tė sėmura me sėmundje periodontale nga 30 duhanpirės tė cigareve elektronike dhe 30 duhanpirės tė cigareve tradicionale u monitoruan nė fillim, pas 3 dhe 6 muajsh. GCF u mor pėr tė studiuar pėrqendrimet MMP-8 dhe CTX duke pėrdorur analizėn imunosorbente tė lidhur me enzimat. Spektrat e thithjes infra tė kuqe tė GCF janė fituar pėr ēdo interval kohor dhe janė pėrpunuar pėr tė identifikuar grupet kryesore funksionale.

Rezultate

Rritja e konsiderueshme e humbjes sė shtojcės klinike u vu re nė 6 muaj pėr tė dy grupet e duhanpirėsve krahasuar me kohėn fillestare 0 (p <0,01). Ky ndryshim ishte dukshėm mė i lartė pėr pirėsit e cigareve tradicionale sesa pėr pėrdoruesit e cigareve elektronike. Biomakerėt MMP-8, CTX ishin tė ndėrlidhur nė mėnyrė tė konsiderueshme me thellėsinė e hetimit dhe humbjen e lidhjes klinike midis tė dyve tė cigareve elektronike dhe duhanpirėsve tradicionalė tė cigareve. Pėr MMP-8 dhe CTX, vendet me periodontit treguan njė ndryshim statistikisht tė rėndėsishėm midis cigareve elektronike dhe duhanpirėsve tė cigareve tradicionale nė 2 dhe 3 muaj pas ndjekjes. Nga koha fillestare deri nė 6 muaj ndjekje, vendet e periodontitit tė tė dy grupeve treguan intensitet mė tė lartė tė brezit spektral me dekonvulime dhe zhvendosjet e Ramanit pėr majat Amide I dhe Amide II.

Konkluzione

Nga rezultatet e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se duhanpirėsit e cigareve tradicionale zhvillojnė pėrkeqėsime mė tė mėdha  periodontale sesa pirėsit e cigareve elektronike. Pirja e duhanit, MMP-8, CTX janė faktorė prognostikė pėr humbjen e sulmit klinik si nė pirjen e duhanit tradicional ashtu edhe nė atė tė cigares.

Implikime klinike

Kjo analizė mund tė jetė njė mjet i vlefshėm diagnostikues dhe prognozues pėr sėmundjen periodontale, pasi pirja e duhanit, biomakerėt MMP-8 dhe CTX janė faktorė prognostikė pėr humbjen e sulmit klinik si tek duhanpirėsit tradicionalė dhe ata tė cigareve elektronike.

Pėr mė shumė informacion:

Longitudinal evaluation of clinical, spectral and tissue degradation biomarkers in progression of periodontitis among cigarette and electronic cigarette smokers Zohaib Akram , Sultan Aati, Ali Alrahlah, Fahim Vohra, Amr FawzyJournal of Dentistry 109 ( giugno 2021) 103678

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 5 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D