Testi i pėshtymės njė shqyrtim masiv pėr infeksionin Covid-19

Higjiena dhe Parandalimi | 11 Maj 2021 |

Testi i pėshtymės njė shqyrtim masiv pėr infeksionin Covid-19


Gjatė pandemisė Covid-19, rekomandimet e OBSH-sė janė bazuar kryesisht nė gjurmimin e rasteve dhe forcimin e testeve tė depistimit. Kontrolli masiv ose pėrgjimi i hershėm i rasteve tė dyshuara asimptomatike mund tė ndihmojė nė zvogėlimin e transmetimit, duke kufizuar pėrhapjen e sėmundjes. Pėr ta bėrė kėtė, ėshtė e nevojshme tė kryhen teste diagnostikuese tė shpejta, tė thjeshta dhe pak tė kushtueshme.

Diagnostifikimi i Covid-19 aktualisht mbėshtetet kryesisht nė tamponin nazofaringeal (NPS), i cili duhet tė kryhet nga personeli mjekėsor ose i trajnuar nė mėnyrė adekuate. Sidoqoftė, NPS nuk ėshtė metoda ideale pėr pajtueshmėrinė e pacientit.

Nė kėtė kontekst, janė propozuar teste tė tjera, pėrfshirė atė tė pėshtymės, i cili ofron disa pėrparėsi ndaj NPS.

Duke marrė parasysh qė depistimi masiv ka tė ngjarė tė miratohet nė mė shumė vende pėr tė kontrolluar pandeminė, besohet se marrja e mostrave tė pėshtymės mund tė jetė njė mostėr mė e mirė se NPS, pasi marrja e mostrave e pėshtymės ėshtė e lehtė, e shpejtė, e pranuar gjerėsisht nga pacientėt dhe mė pak e kushtueshme. Mund tė kryhet nga vetė pacienti, duke shmangur nevojėn pėr tė shkuar nė njė institucion shėndetėsor, duke ulur kėshtu grumbullimin dhe ekspozimin e personelit shėndetėsor, pra mund te themi se i ka tė gjitha tiparet e favorshme nė mėnyrė qė tė bėhet testi kryesor i shqyrtimit masiv.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike, tė botuar nė "Oral Surgery Oral Medicine Oral Pathology Oral Radiology" nė maj 2021, autorėt hetuan vlerėn e pėshtymės si njė mostėr jo invazive pėr zbulimin e sindromės akute tė frymėmarrjes nga Coronavirus 2 (SARS-CoV-2) pėrkundrejt metodės aktuale, tamponit nazofaringeal.

Rezultate

Kriteret e pėrfshirjes i plotėsuan 22 botime. Tė gjitha studimet e pėrfshira krahasuan koleksionet e pėshtymės me tamponėt nazofaringeal. Shkalla e zbulimit tė SARS-CoV-2 nė pėshtymė ishte e ngjashme me atė tė tamponėve nazofaringeal. Ndjeshmėria u gjet midis 20% dhe 97% dhe specifika midis 66% dhe 100%.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pėshtyma mund tė pėrfaqėsojė njė mostėr tė pėrshtatshme, tė shpejtė, pa dhimbje, tė thjeshtė dhe jo-invazive pėr zbulimin e SARS-CoV-2, karakteristika kėto qė bėjnė ideal pėr shqyrtimin masiv tė infeksionit Covid-19.

Implikimet klinike

Rezultatet e kėtij rishikimi sistematik nxjerrin nė pah avantazhet e pėshtymės si njė shembull pėr zbulimin e infeksionit Covid-19. Kampioni i pėshtymės mund tė konsiderohet si njė test i vlefshėm pėr diagnostikimin dhe shqyrtimin masiv.

Pėr mė shumė informacion:

Martżn Gonzalez Canete, Isidora Mujica Valenzuela, Patricia Carvajal Garces, Isabel Castro Masso, Marża Julieta Gonzalez, Sergio Gonzalez Providel. Saliva sample for the massive screening of SARS-CoV-2 infection: a systematic review. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol maggio 2021;131:540-8.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 5 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D