Faktorėt qė kushtėzojnė pozicionimin e saktė tė implanteve nė kirurgjinė e udhėzuar nė edentulat e pjesshme

Implantologji | 7 Maj 2021 |

Faktorėt qė kushtėzojnė pozicionimin e saktė tė implanteve nė kirurgjinė e udhėzuar nė edentulat e pjesshme

Nga Lara Figini


Nė implantologji, pozicioni i implantit ka njė rėndėsi themelore si estetikisht ashtu edhe funksionalisht. Pėr mė tepėr, pozicionimi i papėrshtatshėm i implantit konsiderohet si njė faktor rreziku pėr peri-implantitin.

Kohėt e fundit, frekuenca e pėrdorimit tė udhėzuesve kirurgjikalė ėshtė rritur pasi kirurgjia e drejtuar mendohet se lejon pozicionim mė tė saktė sesa kirurgjia e dorės sė lirė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti analizės

Nė njė studim klinik retrospektiv, botuar nė "International Journal of Implant Dentistry" nė prill 2021, autorėt hetuan faktorėt qė mund tė ndikonin nė pozicionimin e saktė tė implanteve nė implantologjinė e drejtuar.

122 pacientė me edentula tė pjesshme tė dėmtuara iu nėnshtruan implantologjisė me operacion tė drejtuar nga data 1 shtator 2015 deri mė 31 maj 2018 nė spitalin dentar tė universitetit tė Osakės. U pėrfshirė pacientė mbi 20 vjeē tė cilėt nuk kishin kundėrindikacione pėr operacionin oral, me 6 ose mė shumė dhėmbė tė mbetur.

Nė total, 110 pacientė u pėrfshinė nė analizėn pėrfundimtare (39 burra, 71 gra, mosha mesatare, 55,1 ± 15,5 vjet, 188 implantime).
Implantologjia u krye nga 23 dentistė me mė shumė se 5 vjet pėrvojė nė operacione implantues tė drejtuar. Tė gjitha procedurat u kryen sipas protokollit Nobel Biocare. Devijimi midis implanteve tė planifikuara dhe ato tė vendosura aktualisht u mat tre-dimensionale duke pėrdorur njė metodė tė modifikuar tė vlerėsimit tė trajtimit.

U zgjodhėn dhjetė faktorė qė u duke se ndikuan nė gabimet e vendosjes:

• lloji i dhėmbit;
• lloji i edentulousness,
• distanca midis dhėmbėve tė mbetur;
• lloji i implantit;
• gjatėsia e implantit;
• numri i implanteve;
• metodologjia e kirurgjisė sė drejtuar;
• numri i dhėmbėve qė mbėshtesin udhėzuesin kirurgjik;
• numri i kunjave tė ankorimit;
• prania ose mungesa e njė strukture pėrforcuese.

Efekti i secilit faktor kauzal u llogarit duke pėrdorur analizėn shumė variabile.

Rezultate

Nė kėtė studim u studiuan 188 implante dhe tė dhėnat pėr gabimet e pozicionit ishin: kėndi mesatar nė bazėn e 2.5 ± 1.6 °, 0.67 ± 0.37 mm dhe nė kulmin e 0.92 ± 0.47 mm. Nga analiza shumė variabile, gabimet e pozicionit u rezultoi tė ishin mė tė mėdha nė grupin e drejtuar pjesėrisht sesa nė grupin e drejtuar plotėsisht.
Numri i dhėmbėve qė mbėshtesnin udhėzuesin kirurgjik ndikuan ndjeshėm nė gabimin e pozicionimit. Prania e strukturės sė pėrforcimit ndikoi ndjeshėm nė gabimin kėndor.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se modeli i udhėzuesit kirurgjik, numri i dhėmbėve qė mbėshtesin udhėzuesin kirurgjik, vendosja e kunjit tė ankorimit dhe struktura e pėrforcimit ndikojnė nė gabimet e pozicionit tė implantit gjatė operacionit tė drejtuar.

Pėr mė shumė informacion:

Atsushi Matsumura, Tamaki Nakano, Shinji Ono, Akihiro Kaminaka, Hirofumi Yatani, Daijiro Kabata. Multivariate analysis of causal factors influencing accuracy of guided implant surgery for partial edentulism: a retrospective clinical study. Int J Implant Dent 2021 Apr 19;7(1):28.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 5 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D