Llaku me fluor nė parandalimin e kariesit: a ėshtė vėrtet i sigurt?

Higjiena dhe Parandalimi | 5 Maj 2021 |

Llaku me fluor nė parandalimin e kariesit: a ėshtė vėrtet i sigurt?

Nga Lara Figini


Fluori, nė format e tij tė shumta, pėrdoret nė stomatologji si njė formė parandaluese e kariesit dhe nė pėrqendrime mė tė ulėta mund tė vetė-pėrdoret nga vetė pacienti ose nga prindi ose, nė pėrqendrime mė tė larta, tė aplikohet nė klinikė. Llaku me fluor kėto 20 vitet e fundit ėshtė pėrdorur rregullisht nė pedodonci falė efektivitetit, pranueshmėrisė dhe lehtėsisė sė pėrdorimit dhe rekomandohet gjerėsisht tek fėmijėt duke nisur nga mosha 2/3 vjeē.

Sidoqoftė, nė lidhje me sigurinė specifike tė llakut fluorik dhe ngjarjeve tė pafavorshme nė lidhje me aplikimin e tij, ekziston njė mungesė studimesh ose tė dhėnash nė dispozicion nė literaturė.

Tipologjia e kerkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė "Jada" nė maj 2021, autorėt vlerėsuan nėse llaku me fluor mund tė konsiderohet "i sigurt" ose nėse mund tė gjenerojė efekte anėsore qė nuk duhen neglizhuar.

Databaza e US Food and Drug Administration's (FDA) Manufacturer dhe User Facility Device Experience (MAUDE) nė SHBA u konsiderua nga autorėt si e pėrshtatshme pėr kėtė lloj studimi. Nė Shtetet e Bashkuara, FDA ėshtė agjencia federale misioni i sė cilės ėshtė tė mbrojė dhe avancojė shėndetin publik pėrmes prodhimit tė barnave, ushqimeve, kozmetikės, biologjikėve, pajisjeve mjekėsore dhe pajisjeve efektive qė lėshojnė rrezatim (pėrfshirė ato dentare).

Rezultate

Gjatė periudhės 10-vjeēare tė analizuar, vetėm 65 ngjarje tė pafavorshme u raportuan pėr llakun me fluor. Enjtja (33.8%), djegia, kruajtja ose hidhėrimi (23.1%) dhe skuqja (16.9%) ishin shenjat dhe simptomat mė tė raportuara.

Zona mė e prekur nga "ngjarjet e pafavorshme" ishin buzėt (27.7%). Nė 18.5% tė rasteve tė pafavorshme pacienti u shtrua nė spital dhe nė 15.4% tė rasteve u kėrkua njė seancė urgjente. Asnjė vdekje nuk u raportua.

Pacientėt u trajtuan kryesisht duke pėrdorur difenhidraminė (Benadryl, Johnson & Johnson Consumer) (26.1%), ose epinefrinė vetė-injektuese (EpiPen, Mylan), forma tė tjera tė epinefrinės (15.4%) dhe prednizolon (9.2%). Alergjia ishte e pranishme nė 16.9% tė rasteve.
Shkalla e ngjarjeve tė pafavorshme vlerėsohet tė jetė ndėrmjet 0,099 dhe 0,105 pėr milion pėr llakun me fluor.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se llaku me fluor mund tė konsiderohet si njė produkt i sigurt dentar pasi ngjarjet e pafavorshme nė lidhje me to dhe tė raportuara nė Administratėn e ushqimit dhe barnave tė Shteteve tė Bashkuara u zbulua tė jenė tė rralla

Implikimet klinike

Stomatologu mund tė pėrdorė llak fluori nė parandalimin e kariesit dentar qetėsisht, pasi ngjarjet e padėshiruara qė lidhen me to janė shumė tė rralla.

Pėr mė shumė informacion:

Ana Karina Mascarenhas. Is fluoride varnish safe? Validating the safety of fluoride varnish. JADA maggio 2021:152(5):364-8.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Shumė interesant ( 7 votim / mesatar 4 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D