Efekti i fotopolimerizimit nė proliferimin e qelizave gengivale

Konservativė | 4 Maj 2021 |

Efekti i fotopolimerizimit nė proliferimin e qelizave gengivale

Nga Lara Figini


Llambat shėruese tė diodės (LED) dhe llambat halogjene kuarc-tungsten (QTH) nė stomatologji pėrdoren pėr realizimin e restaurimeve estetike, forcimi i tė cilave pėrfshin edhe fotopolimerizimin.

Tė dyja dritat halogjene LED dhe QTH kanė treguar se ndikojnė nė shėrimin e plagėve, pėrhapjen dhe apoptozėn e fibroblasteve, lėkurės dhe qelizave epiteliale tė pigmentit retinal.

Megjithatė, asnjė studim nuk ėshtė kryer pėr tė vlerėsuar efektin e kėtyre dritave nė pėrhapjen e qelizave epiteliale orale njerėzore.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, botuar nė "JADA" nė prill 2021, autorėt vlerėsuan efektin e shėrimit tė dritės, qė pėrdoret zakonisht nė fushėn dentare pėr mbushjet e pėrbėra, nė pėrhapjen e qelizave epiteliale tė gingivave tė njeriut. Qelizat Smulow-Glickman (S-G) ishin tė ekspozuara ndaj dritės shėruese Valo LED (Ultradent) dhe dritės shėruese halogjene XL3000 QTH (3M ESPE) nė njė distancė prej 1 mm ose 6 mm nga 18, 39, 60 dhe 120 sekonda. Qelizat e patrajtuara dhe qelizat e trajtuara me Triton X-100 (surfaktanti jo-jonik) u konsideruan tė ishin pjesė e grupit tė kontrollit.

Nė 24, 48 dhe 72 orė pas ekspozimit ndaj dritės, pėrhapja qelizore u vlerėsua me njė dozė tė bromurit 3- (4,5-dimetiltiazol-2-il) -2,5-difeniltetrazolium. Autorėt gjithashtu regjistruan temperaturėn e gjeneruar nga drita nga dy llambat duke pėrdorur njė multimetėr termoelement EX430 True RMS (Instrumente Extech) nė fuqinė maksimale pėr 20 sekonda.

Rezultate

Rezultatet e kėtij studimi treguan se llamba e dritės LED gjeneron mė pak nxehtėsi sesa drita nga llamba halogjene QTH me njė fitim kohe tė kurimit dy tė tretat. Kur pėrdoret pėr 18 sekonda nė njė distancė prej 6 mm, drita nga llambė LED nuk pengon pėrhapjen e qelizave S-G.

Sidoqoftė, pėr kohė mė tė gjatė ekspozimi (pėr shembull, 39, 60 ose 120 sekonda) drita LED frenoi pėrhapjen e qelizave. U zbulua se efekti frenues u rrit nėse koha e ekspozimit u rrit nė 39, 60 ose 120 sekonda. Drita analoge QTH nuk e frenoi pėrhapjen e qelizave S-G nėse koha e ekspozimit ishte mė pak se 120 sekonda.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se ekspozimi i zgjatur ndaj njė drite shėruese (si LED ashtu edhe QTH) pengon pėrhapjen e qelizave epiteliale tė gingivės dhe mund tė shkaktojė dėmtime tė indeve tė buta orale.

Implikime klinike

Nė fushėn dentare, ėshtė e nevojshme tė gjesh ekuilibrin e duhur pėr sa i pėrket fotopolimerizimit qė lejon pėrbėrjen e  polimerizimin mė tė plotė tė mundshėm, duke shmangur ekspozimin e zgjatur tė panevojshėm qė mund tė dėmtojė indet e gingivės.

Nė rastet e fotopolimerizimit tė zgjatur tė nevojshėm, pozicionimi i digės qė vepron si njė pengesė midis dritės dhe gingivės ėshtė e njė rėndėsie themelore.

Pėr mė shumė informacion:

James C. Ragain, Jr., Brian A. Brodine, Qian Zheng, Bernard J. Blen, Franklin Garcia-Godoy, Yanhui H. Zhang. Effects of curing lights on human gingival epithelial cell proliferation. JADA aprile 2021:152(4):260-8.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Shumė interesant ( 4 votim / mesatar 4 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D