Implantet e shkurtra vs implantet e gjata nė raste tė veēanta tė atrofisė sė rėndė tė kockave: vlerėsim 3-vjeēar

Implantologji | 23 Prill 2021 |

Implantet e shkurtra vs implantet e gjata nė raste tė veēanta tė atrofisė sė rėndė tė kockave: vlerėsim 3-vjeēar

Nga Lara Figini


Implantet dentare pėrdoren pėr tė zėvendėsuar dhėmbėt qė mungojnė dhe kanė si qėllim kryesor rikthimin e funksionalitetit dhe estetikės. Sidoqoftė, nė shumė pacientė nuk ėshtė e mundur tė vendosen implantet dentare me gjatėsi "adekuate" pėr shkak se mund tė ketė ndodhur qė kocka e kreshtės tė jetė resorbuar, duke rezultuar kėshtu nė njė lartėsi vertikale tė mbetur prej mė pak se 8 mm.

Prandaj, dentistėt pėrballen me dilemėn nėse duhet tė pėrpiqen tė krijojnė njė procedurė tė shtimit tė kockave nė mėnyrė tė tillė qė tė fusin tė ashtuquajturat implante "tė gjata" ose tė mbėshteten vetėm nė implantet e shkurtra.

Por ēfarė garancie mund tė ofrojnė implantet e shkurtra ?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė provė tė rastėsishme multicentre, tė botuar nė "Clinical Trials in Dentistry" nė mars 2020, autorėt hetuan nėse implantet dentare me gjatėsi 4 mm mund tė ishin njė alternativė e zbatueshme dhe e suksesshme pėr futjen e implanteve prej tė paktėn 10 inē nė nofullėn e pasme atrofike pas shtimit tė kockave.

Ky studim pėrfshiu 40 pacientė me atrofi tė kockave tė pasme mandibulare (premolare dhe molare) me lartėsi kockore 5 deri 6 mm mbi kanalin mandibular dhe 40 pacientė me nofulla atrofike qė kanė njė lartėsi kocke prej 4-5 mm mbi kanalin mandibular.

Pacientėt u caktuan rastėsisht, sipas njė modeli paralel grupi, nė njė nga dy grupet e mėposhtme:

• Grupi 1, nė tė cilin u futėn implantet e shkurtra, nga 1 nė 3, me gjatėsi 4.0 mm;
• Grupi 2, nė tė cilin u futėn 1 deri nė 3 implante me njė gjatėsi prej tė paktėn 10 mm sė bashku me operacionet e rritjes sė kockave.

Tė gjitha implantet ishin me diametėr 4.0 ose 4.5 mm. Mandibulat u shtuan vertikalisht me blloqe ndėrpozuese tė kockave tė kuajve dhe membranave tė resorbueshme dhe implantet u futėn 4 muaj pas shartimit. Nė nivelin maksilar, implantet u futėn nė tė njėjtėn kohė me manovrat e ngritjes sė sinusit maksilar duke pėrdorur kocka grimcash derri tė mbuluara me membrana tė resorbueshme.

Restaurimet e pėrkohshme protetike u aplikuan dhe u zėvendėsuan pas 4 muajsh nga ato pėrfundimtare tė dehur nė metal tė pėrbėrė. Pacientėt u ndoqėn dhe u analizuan deri nė 3 vjet pas ngarkimit protetik.

Rezultate

9 pacientė humbėn (3 nga grupi 1 dhe 6 nga grupi 2). 2 implantet e grupit 2 nė dy pacientė, pėrkundrejt dy implantet e grupit 1 nė dy pacientė, dėshtuan. Nė nofulla, katėr implante tė shkurtra dėshtuan nė 3 pacientė krahasuar me shtatė implante tė gjata nė katėr pacientė. 3 proteza nė implantet e shkurtra (njė mandibula dhe dy maxillare) dėshtuan krahasuar me 8 protezat (3 mandibula dhe 5 maksillare) nga Long Implant Group.

Sidoqoftė, nuk kishte dallime statistikisht tė rėndėsishme nė dėshtimet e implanteve dhe dėshtimet protetike midis dy grupeve. Kishte ndėrlikime tė mėdha nė grupin 2, por ndryshimi nuk ishte statistikisht i rėndėsishėm midis dy grupeve.

Nė 3 vjet pas ngarkimit protetik, humbja mesatare e kockave peri-implantare ishte 0.62 mm pėr implantet mandibulare me gjatėsi 4 mm, 0.71 mm pėr implantet mandibulare 10 mm ose mė tė gjatė, 1.14 mm pėr implantet e shkurtra maksilare dhe 0.73 mm pėr implantet e gjata maksilare.

Dallimi midis grupeve nuk ishte statistikisht i rėndėsishėm pėr mandibulat, por domethėnės pėr maksillat, me humbje mė tė madhe tė kockave me implantet e shkurtra.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, i cili duhet tė konfirmohet nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se, nė 3 vjet ndjekje, implantet me gjatėsi 4.0 mm prodhojnė rezultate tė ngjashme, nė mos mė tė mira, sesa implantet mė tė gjata, tė futura nė nofulla ku janė kryer trajtime pėr shtimin e kockave, duke zhvilluar edhe komplikime tė vogla.

Implikimet klinike

Stomatologu, nė raste tė veēanta tė atrofisė sė rėndė tė kockave, dhe pas vlerėsimeve tė kujdesshme nga rasti nė rast, mund tė mbėshtetet nė implantet e shkurtra qė mund tė preferohen nga futja e implanteve tė gjata qė kėrkojnė manovra kirurgjikale tė rritjes sė kockave, veēanėrisht nė mandibulat.
Procedura pėr futjen e implanteve tė shkurtra ėshtė mė pak invazive, mė e shpejtė, mė e lirė dhe shoqėrohet me mė pak sėmundshmėri. Sidoqoftė, kėto tė dhėna duhet tė merren me masat e duhura paraprake pasi kėrkohen studime mė tė gjata pasuese nė 5 dhe 10 vjet.

Pėr mė shumė informacion:

Felice P, Barausse C, Karaban M, Bonifazi L, Pistilli R, Esposito M. Four-mm-long versus longer implants in augmented bone in atrophic posterior jaws: three-year postloading results from a multicentre randomised controlled trial. Clinical Trials in Dentistry 2020;02(1):5-26.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D