Terapia rigjeneruese kirurgjikale e asistuar me lazer e peri-implantitit: vlerėsimi klinik nė distancė

Implantologji | 22 Prill 2021 |

Terapia rigjeneruese kirurgjikale e asistuar me lazer e peri-implantitit: vlerėsimi klinik nė distancė

Nga Lara Figini


Peri-implantiti ėshtė pėrcaktuar si "njė gjendje patologjike" qė ndodh nė indet pėrreth implanteve dentare, e karakterizuar nga inflamacioni i indit lidhor peri-implant dhe humbje progresive  tė kockave mbėshtetėse pėrtej rimodelimit fillestar fiziologjik.

Trajtimi i peri-implantitit vazhdon tė konsiderohet i paparashikueshėm dhe aktualisht nuk ka njė protokoll tė standardizuar nė dispozicion pėr tė menaxhuar kėtė problem.

Rigjenerimi i drejtuar i kockave (GBR) pėr defektet intrabonike pėr peri-implantitin ėshtė dokumentuar si njė nga modalitetet mė premtuese tė trajtimit.

Njė nga sfidat kryesore gjatė qasjes kirurgjikale nė terapinė e rigjenerimit ėshtė marrja e dezinfektimit mė tė mirė dhe mė efektiv tė sipėrfaqes sė implantit tė kontaminuar. Aktualisht nuk ka njė standard ari pėr tė dekontaminuar nė mėnyrė adekuate sipėrfaqen e implantit.

Aplikimi i lazerit, nė veēanti ai erbium, pėr shembull, ėshtė studiuar pėr trajtimin e peri-implantitit in vitro dhe in vivo me rezultate premtuese.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim pilot klinik, botuar nė "Journal of Periodontology" nė mars 2021, autorėt vlerėsuan pėrfitimet shtesė tė rrezatimit me lazer Er: YAG nė terapinė kirurgjikale rigjeneruese tė defekteve tė kockave tė shoqėruara me peri-implant.

24 pacientė me diagnozė radiografike tė peri-implantitit dhe me njė defekt intraozoz u caktuan rastėsisht nė njė nga dy grupet, grupi i provės dhe grupi i kontrollit.

Si grupi i provės ashtu edhe grupi i kontrollit morėn trajtimin vijues:

• pastrim mekanik me pėrplasje tė hapur;
• implantoplastikė suprakrestale;
• shartim tė kockave duke pėrdorur njė pėrzierje alografti njerėzor me matricė gjedine tė demineralizuar;
• mbulim tė membranės sė matricės dermale qelizore.

Dallimi i vetėm midis dy grupeve ishte se lazeri Er: YAG u pėrdor gjithashtu nė grupin e provės pėr tė moduluar dhe hequr indin inflamator dhe pėr tė dekontaminuar sipėrfaqen e implantit.
Thellėsia e xhepit (PD), niveli i lidhjes klinike (CAL) dhe indeksi gengival (GI) u vlerėsuan klinikisht tek ekzaminuesit e verbėr deri nė 6 muaj pas operacionit.

Pėrveē kėsaj, u kryen radiografi tė standardizuara pėr tė vlerėsuar fitimin dhe mbushjen e defektit tė kockave. Testet e studentėve u pėrdorėn pėr tė analizuar parametrat klinikė.

Rezultate

Reduktime tė konsiderueshme nė fitimin e PD, GI dhe CAL ndodhėn me kalimin e kohės nė tė dy grupet.

Grupi i provės demonstroi reduktime dukshėm mė tė larta tė PD-sė nė vendin e implantit sesa grupi i kontrollit (2.65 ± 2.14 kundrejt 1.85 ± 1.71 mm; provė kundrejt kontrollit, P = 0.014). Nuk kishte dallime statistikore nė fitimin CAL, zvogėlimin e GI, fitimin radiografik tė kockave lineare, ose zvogėlimin proporcional nė madhėsinė e defektit.

Kishte njė trend pozitiv pėr pacientėt nė grupin e provės nė defekte tė ngushta intrabonike nė zvogėlimin e PD dhe fitimin e CAL. Ekspozimi i membranės kompromentoi negativisht trajtimin e pėrgjithshėm, rezultatin e fitimit tė CAL dhe zvogėlimin e PD nė grupin e provės.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi pilot, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pėrdorimi i rrezatimit me lazer gjatė terapisė rigjeneruese tė peri-implantitit mund tė ndihmojė nė zvogėlimin e xhepave paradontale.

Implikimet klinike

Rrezatimi me lazer Er: YAG siguron pėrfitime shtesė klinike pėr trajtimin kirurgjikal rigjenerues tė peri-implantitit. Sidoqoftė, nevojiten studime me njė madhėsi mė tė madhe tė mostrės dhe ndjekje mė tė gjatė pėr tė konfirmuar.

Pėr mė shumė informacion:

Chin-Wei Wang, Sajjad Ashnagar, Riccardo Di Gianfilippo, Michelle Arnett, Janet Kinney, Hom-Lay Wang. Laser-assisted regenerative surgical therapy for peri-implantitis: a randomized controlled clinical trial. J Periodontol 2021 Mar;92(3):378-88.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 9 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D