Kurkumina nė menaxhimin e simptomave tė fibrozės submukoze orale

Patologji dhe Mjeksi Orale | 16 Prill 2021 |

Kurkumina nė menaxhimin e simptomave tė fibrozės submukoze orale


Fibroza submukoze orale, OSMF, ėshtė njė sėmundje inflamatore kronike, me imunitet te ndėrmjetėsuar, e lidhur me stresin oksidativ tė shtuar, i cili i atribuohet njė shkalle tė lartė tė transformimit malinj. Laktat dehidrogjenaza (LDH) ėshtė njė tregues enzimatik i stresit oksidativ dhe nivelet e tij tė rritura janė demonstruar nė tumoret orale dhe nė sėmundjet potencialisht malinje si leukoplakia, lichen planus dhe OSMF.

Terapi tė shumta janė testuar pėr OSMF, tė tilla si administrimi i steroideve nė kombinim me enzimat (hialuronidaza) dhe ekstrakte tė placentės, antioksidantė, vazodilatatorė periferikė dhe prerje kirurgjikale.

Ndėrsa janė efektive, kėto trajtime tė renditura mė sipėr janė treguar simptomatike dhe tė pėrkohshme.
Njė trajtim tjetėr i propozuar pėr OSMF ėshtė administrimi lokal i kurkuminės (diferuloilmetanit), njė pėrbėrės aktiv i shafranit tė Indisė, njė nga erėzat mė tė vjetra dietetike, me njė aktivitet tė fuqishėm anti-inflamator, antioksidant, antifibrotik dhe me veti imunomoduluese dhe antikancerogjene.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė "Oral Surgery Oral Medicine Oral Pathology Oral Radiology" nė prill 2021, autorėt vlerėsuan dhe krahasuan efikasitetin e xhelit lokal dhe copėzės mukoadezive tė butė, tė dyja bazuar nė kurkuminė, nė menaxhimin e simptomave tė fibrozės submukozale orale. (OSMF).

40 pacientė me njė diagnozė klinike tė OSMF u pėrfshinė nė kėtė studim dhe u ndanė rastėsisht nė njė nga 2 grupet:

• grupi A, nė tė cilin pacientėt aplikuan kurkuminė nė xhel;
• grupi B, ku pacientėt aplikuan copėza mukoadezive me bazė kurkumine.

Nė tė dy grupet, kurkumina u aplikua 2 herė nė ditė pėr 8 javė. Vlerėsimi klinik u krye ēdo 2 javė. Nivelet serike tė laktat dehidrogjenazės (LDH) u regjistruan para dhe pas trajtimit dhe gjithashtu nė 20 pacientė tė shėndetshėm tė kontrollit (grupi i kontrollit).

Rezultate

Njė reduktim 100% i ndjesisė sė djegies u vu re nė tė 40-tė pacientėt nė fund tė 4 javėve tė para. Hapja e gojės u pėrmirėsua me 5.45 +/- 1.64 mm nė grupin A dhe 5.9 +/- 2.00 mm nė grupin B. Para-trajtimi LDH u gjet tė jetė 359.72+ / -77.02 IU / L nė pacientėt me OSMF, dukshėm mė e lartė se ajo e pranishme te vullnetarėt e shėndetshėm (173.2 +/- 46.20 IU / L).
Nė grupin A, vlerat e LDH u ulėn nga 341.85 +/- 71 IU / L nė 264.95 +/- 65.09 IU / L dhe nė grupin B vlerat u ulėn nga 377.6 +/- -79.76 IU / L nė 286.15 + / - 72.95 IU / L pas trajtimit me kurkuminė.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se si aplikimi i xhelit tė kurkuminit ashtu edhe ai i pjesėve muko-ngjitėse tė bazuara nė kurkumin janė tė dyja metoda efektive nė pėrmirėsimin e simptomave, tė tilla si hapja e gojės dhe ndjesia e djegies, tek pacientėt me OSMF.

Implikimet klinike

Lirimi transmukozal i kurkuminės pėrmes xhelit ose pjesėve mukoadezive ėshtė efektiv nė pėrmirėsimin e ndjesisė sė djegies dhe hapjen e gojės nė fibrozėn orale submukozale. Prandaj, ato mund tė konsiderohen tė sigurta, tė lehta pėr t'u pėrdorur dhe trajtime jo-invazive nė menaxhimin e sėmundjes.

Pėr mė shumė informacion:

Aditi Chandrashekar, Rajeshwari G. Annigeri, Usha VA, Thimmasetty, MPharm J. A clinicobiochemical evaluation of curcumin as gel and as buccal mucoadhesive patches in the management of oral submucous fibrosis. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol april 2021;131(4):428-34.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 8 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D