A ekziston njė lidhje mes gjendjes sė shėndetit oral dhe sėmundjes Covid-19?

Higjiena dhe Parandalimi | 14 Prill 2021 |

A ekziston njė lidhje mes gjendjes sė shėndetit oral dhe sėmundjes Covid-19?

Nga Lara Figini


Kohėt e fundit OBSH dhe Qendra pėr Kontrollin dhe Parandalimin e Sėmundjeve (CDC) kanė njohur disa faktorė rreziku pėr infeksionin Covid-19, ku ndėr tė tjera pėrfshihen: mosha, diabeti, hipertensioni, gjendjet e imunosupresionit dhe sėmundjet kardiovaskulare.

Kėto komorbitete sjellin ashpėrsi mė tė madhe tė sėmundjes Covid-19, megjithatė, ekzistojnė faktorė tė ndryshėm tė rrezikut qė mund tė ndikojnė nė rezultatet e kėsaj sėmundjeje.

Zgavra e gojės ėshtė e njihet si njė rezervuar pėr patogjenėt e frymėmarrjes, pasi ajo strehon mė shumė se 700 specie bakteriale dhe filotipe.

Infeksionet virale tė frymėmarrjes predispozojnė pacientėt pėr superinfeksione bakteriale. Rastet e rėnda tė Covid-19 u gjetėn tė lidhura nė mėnyrė tė konsiderueshme me infeksione dytėsore bakteriale. Pėr mė tepėr, disa studime kanė lidhur ashpėrsinė e sėmundjes Covid-19 me ngarkesėn e lartė virale tė SARS-CoV-2 nė zgavrėn e hundės dhe gojės.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė tėrthortė, botuar nė "British Dental Journal" nė shkurt 2021, autorėt hipotetizuan se ashpėrsia e rritur e sėmundjes Covid-19 mund tė lidhej me shėndetin e dobėt oral. Ndėr tė tjera u vlerėsuan: statusi i shėndetit oral, simptomat Covid-19, nivelet e proteinave reaktive C (PCR) dhe kohėzgjatja e rikuperimit.

308 pacientė egjiptianė me Covid-19, me polimerazė pozitive tė konfirmuar, u pėrfshinė nė studim pas kritereve tė pėrjashtimit dhe iu nėnshtruan njė pyetėsori qė pėrbėhej nga dy seksione: e para qė synonte vlerėsimin e gjendjes sė shėndetit oral dhe e dyta qė synonte vlerėsimin e ashpėrsisė sė sėmundjes Covid-19.

Vlerėsimi i efektit tė shėndetit oral nė ashpėrsinė e sėmundjes Covid-19 u krye duke pėrdorur njė rezultat tė shėndetit oral. Efekti i shėndetit oral nė PCR dhe periudha e rimėkėmbjes u vlerėsuan si pika pėrfundimtare dytėsore. Tė dhėnat dhe testet e nivelit Covid-19 CRP dhe PCR u mblodhėn pėrmes pyetėsorit dhe u konfirmuan duke rishikuar tė dhėnat mjekėsore.

Rezultate

Nga tė dhėnat e kėtij studimi u bė e mundur gjetja e njė korrelacioni domethėnės tė anasjelltė midis shėndetit oral dhe ashpėrsisė sė sėmundjes Covid-19, si dhe i njė korrelacioni tė rėndėsishėm invers midis shėndetit oral dhe periudhės sė rimėkėmbjes dhe vlerave tė PCR. Kjo tregon se shėndeti i dobėt oral lidhet me rritjen e vlerave tė CRP dhe njė periudhė tė vonuar tė rimėkėmbjes.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se gjendja orale mund tė ketė njė ndikim tė mundshėm nė ashpėrsinė e sėmundjes Covid-19.


Implikimet klinike

Korrelacioni midis shėndetit tė dobėt oral dhe ashpėrsisė sė sėmundjes Covid-19 ėshtė i kufizuar nė modelin e studimit. Sidoqoftė, nevojiten projekte mė tė konsiderueshme kėrkimore pėr tė konfirmuar kėtė marrėdhėnie.

Pėr mė shumė informacion:

Amany Hany Mohamed Kamel, Ahmed Basuoni, Zeinab A. Salem, Nermeen AbuBakr. The impact of oral health status on Covid-19 severity, recovery period and C-reactive protein values. Br Dent J 2021 Feb 24:1-7.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 12 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D