Pėrgatitja e faqes sė implantit: metoda tradicionale rrotulluese vs osteotomia piezoelektrike

Implantologji | 13 Prill 2021 |

Pėrgatitja e faqes sė implantit: metoda tradicionale rrotulluese vs osteotomia piezoelektrike

Nga Lara Figini


Shpimet rrotulluese konvencionale janė mėnyra mė e zakonshme pėr pėrgatitjen e vendosjes sė implantit, por ka edhe mėnyra tė tjera tė parashikueshme pėr tė arritur nė kėtė rezultat, si pėr shembull osteotomia piezoelektrike (PO), aplikuar sė pari nga Vercellotti, e cila lejon prerjen e indeve tė forta, indeve tė buta siē ėshtė mukoza orale, enėve tė gjakut, nervave ose membranės Schneider pa i dėmtuar ato, pasi ėshtė mė pak invazive.

Disavantazhi kryesor i PO, ėshtė koha e nevojshme pėr tė pėrgatitur akomodimin e implantit, sigurisht mė qė ėshtė e gjatė se ajo qė kėrkohet nga metoda tradicionale rrotulluese.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim spanjoll, botuar nė "Medicina Oral Patologķa Oral y Cirugķa Bucal" nė mars 2021, autorėt krahasuan stabilitetin e implantit primar dhe sekondar tė marrė pas vendosjes sė tij ku faqja e tė cilit u pėrgatit nga osteotomia piezoelektrike nė krahasim me metodėn rrotulluese konvencionale. Humbja margjinale e kockave u krahasua si njė qėllim dytėsor.

Njė kėrkim elektronik u krye duke pėrdorur PubMed (Medline), Scopus dhe Cochrane Database (Wiley), si dhe njė kėrkim manual.

Rezultate

Njė total prej 153 artikujsh u morėn, 39 nga PubMed, 44 nga Scopus dhe 70 nga Cochrane. Pas heqjes sė kopjeve, u shqyrtuan 112 artikuj (1 nga kėrkimi manual) dhe 9 prej tyre u zgjodhėn pėr analiza statistikore.

Shkalla e mbijetesės mesatare dhe afatgjatė dhe humbjet e kockave margjinale ishin tė ngjashme midis dy grupeve krahasuese, osteotomisė piezoelektrike dhe pėrgatitjes konvencionale, dhe nuk kishte asnjė ndryshim pėr vlerat e koeficientit tė implantit tė implantit ISQ pėr stabilitetin primar.

Sidoqoftė, implantet e futura me osteotomi piezoelektrike treguan njė rėnie mė tė vogėl nė koeficientin e stabilitetit tė implantit (ISQ) gjatė periudhės sė osteointegrimit dhe njė vlerė mė tė lartė ISQ pėr stabilitetin sekondar.

Konkluzione

Nga rezultatet e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė krahasohen me tė dhėna tė tjera nga kėrkime tė ngjashme, mund tė konkludohet se kirurgjia piezoelektrike ėshtė njė alternativė e parashikueshme dhe e vlefshme pėr pėrgatitjen pėr akomodimin konvencional tė implantit.

Implikimet klinike

Ky studim ofron informacion tė mėtejshėm mbi indin kockor peri-implantues 3 dhe 6 muaj pas vendosjes sė implantit me osteotomi piezoelektrike ose pėrgatitje konvencionale dhe ofron njė meta-analizė tė pėrditėsuar tė studimeve krahasuese.


Pėr mė shumė informacion:

• Vercellotti T. Piezoelectric surgery in implantology: a case report-a new piezoelectric ridge expansion technique. Int J Periodontics Restorative Dent 2000;20(4):358-65. 
• Godoy-Reina I, Moreu-Burgos G, Gonzįlez-Jaranay M. Stability and marginal bone loss in implants placed using piezoelectric osteotomy versus conventional drilling: systematic review and meta-analysis. Med Oral Patol Oral Cir Bucal 2021 Mar 1;26(2):e226-37.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 7 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D