Si mund tė reduktohet resorbimi i kockave pas heqjes sė dhėmbėve me dėmtime tė rėnda periodontale

Parodontologji | 9 Prill 2021 |

Si mund tė reduktohet resorbimi i kockave pas heqjes sė dhėmbėve me dėmtime tė rėnda periodontale

Nga Lara Figini


Dhėmbėt, hiqen kryesisht pėr shkak tė patologjive kronike tė indeve tė tyre mbėshtetėse, tė tilla si periodontiti i vetėm ose i kombinuar me njė lezion endodontik.

Kėto kushte kompromisi periodontal ēojnė nė ndryshime tė indeve tė buta dhe humbje tė kockave, qė sjell kufizimin e mundėsive pėr pozicionimin e implantit nė bazė pas ekstraksionit. Duke miratuar protokolle specifike tė ruajtjes sė kreshtės alveolare, tė pėrbėrė nga njė qepje e pėrpiktė e plagės, nė njė heqje tė plotė tė burimit infektiv tė ndjekur nga aplikimi nė alveolin pas ekstraktimit tė njė biomateriali kockor tė kombinuar ose jo me njė membranė, siguron qė shartimi i menjėhershėm mund tė luajė njė rolin e skelave pėr formimin e kockave, duke ruajtur konturin e kreshtės dhe duke siguruar vendosjen e implanteve, duke zvogėluar humbjen e kockave alveolare.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės 

Nė njė studim klinik, botuar nė "Journal of Clinical Periodontology" nė mars 2021, autorėt hetuan nėse ruajtja e kreshtės gjatė heqjes mund tė zvogėlojė humbjen dimensionale dhe tė pėrmirėsojė formimin pasues tė kockave krahasuar me shėrimin nė mėnyrė spontane nė heqjen e dhėmbėve tė kompromentuar nė mėnyrė periodontale.

26 subjekte qė kėrkuan heqjen e njė dhėmbi nė fazėn III / IV tė periodontitit u caktuan rastėsisht nė njė nga dy grupet:

• Grupi 1 ose eksperimental, pėrfshinte ruajtjen e kreshtės alveolare duke pėrdorur mineralin e kockave tė kolagjenizuara tė gjedhit dhe njė membranė kolagjeni tė resorbueshme (grupi i provės, RP);

• Grupi 2 ose kontrolli, nė tė cilin pritej vetėm shėrimi spontan pas ekstraktimit (grupi i kontrollit, SH).

6 muaj mė vonė, u kryen ekzaminimet e Kone Beam (CBCT) tė alveolės pas ekstraktimit pėr tė matur nivelin e kockave tė kreshtės alveolare lineare dhe volumetrike dhe u krahasuan me skanimet e referencės para-operacionale. Biopsitė u rikuperuan nė vendin e implantit pėr llogaritjet histomorfometrike. Testet jo-parametrike u aplikuan pėr analiza statistikore.

Rezultate

Sipas rezultateve tė kėtij studimi, rezorbimi i kockave duket se ka ndodhur mė pak nė grupin 1 ose RP eksperimental krahasuar me grupin 2 ose SH tė kontrollit, kryesisht nė zonėn kreshtė.

Dallimi nė humbjen e gjerėsisė midis 2 grupeve ishte 3.3 mm dhe 2.2 mm nė 1 mm dhe 3 mm poshtė kreshtės, pėrkatėsisht (p <.05). RP prodhoi njė fitim nė lartėsinė e kockave prej 0.25 mm, ndėrsa njė humbje prej -0.39 mm u vu re nė grupin SH (p <.05). Pėrqindja e humbjes sė vėllimit tė regjistruar nė RP ishte gjithashtu mė e ulėt se ajo e regjistruar nė SH (-26.53% kundrejt -50.34, p <0.05).

Njė pėrqindje dukshėm mė e ulėt e kockave u zbulua nė biopsitė e marra nga grupi RP (30.1%) krahasuar me grupin SH (53.9%). Njė shoqatė pozitive midis humbjes sė kockave nė kohėn fillestare dhe ngushtimit tė kreshtės u gjet nė SH por jo nė RP.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se metodat pėr ruajtjen e kreshtės alveolare pas-ekstraksionit tė dhėmbėve me kompromis tė lartė periodontal janė efektive nė zvogėlimin e sasisė sė resorbimit tė kreshtės kockore.

Implikimet klinike

Shėrimi i bazave tė pas-nxjerrjes sė dhėmbėve tė prekur nga periodontiti i fazės III / IV ėshtė dukshėm i ndryshėm nga ai i dhėmbėve jo-periodontal. Nė alveolat pas ekstraktimit me tė paktėn njė mur kockor me humbje >50%, ka njė humbje tė madhe tė sipėrfaqes lineare dhe vėllimore 6 muaj pas nxjerrjes sė dhėmbit. Miratimi i metodave pėr tė ndihmuar nė ruajtjen e kreshtės alveolare zvogėlon ndjeshėm humbjen dimensionale.

Pėr mė shumė informacion:

Heithem Ben Amara, Jung-Ju Kim, Hae-Young Kim, Jungwon Lee, Hyun-Young Song, Ki-Tae Koo. Is ridge preservation effective in the extraction sockets of periodontally compromised teeth? A randomized controlled trial. J Clin Periodontol 2021 Mar;48(3):464-77.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 7 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D