Implantet zigomatike dhe rehabilitimi i maksilareve atrofike

Implantologji | 29 Mars 2021 |

Implantet zigomatike dhe rehabilitimi i maksilareve atrofike

Nga Lara Figini


Nė fushėn e kirurgjisė dentare, janė propozuar teknika tė ndryshme pėr tė zgjidhur problemin e atrofisė sė rėndė maksilare, tė tilla si ngritja e sinusit maksilar, rindėrtimi kirurgjikal maksilar me heqjen e kockave nga kreshta iliake, zgjerimi i pllakės kortikale, ngritja e sinusit me osteotome tė ndryshme, llojet e grafteve tė kockave, fraktura Le Fort I etj.

Disa nga kėto mundėsi trajtimi kėrkojnė operacione tė shumta invazive, shkallė tė ndryshme suksesi dhe kosto tė lartė.

Nė vitin 1989, Branemark filloi tė zhvillonte implante zigomatike (ZI) pėr tė rehabilituar nofullat atrofike nė pacientėt me tumore dhe ata qė i nėnshtrohen maksilektomisė totale ose tė pjesshme.
Aktualisht, implantet zigomatike ZI vazhdojnė akoma tė pėrdoren pėr rehabilitimin dentar tė nofullave tė sipėrme atrofike.

Karakteristikat e njė implanti zigomatik janė si mė poshtė;

Koka 45°, me diametėr 4,5 mm nė pjesėn e saj mė tė gjerė dhe njė gjatėsi prej 30 deri 50 mm.
Implanti ndjek njė rrugė futjeje nga procesi alveolar palatal, duke ndjekur kreshtėn alveolare zigomatike deri nė ankorimin e tij nė trupin malarė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike, botuar nė "International Journal of Implant Dentistry" nė shkurt 2021, autorėt ilustruan rezultatet e trajtimit me implantet zigomatike nė rehabilitimin e nofullės sė sipėrme atrofike.

Dy studiues kryen njė kėrkim bibliografik duke pėrdorur PubMed, si dhe njė kėrkim manual, sipas njė strategjie tė paracaktuar kėrkimi, duke marrė parasysh gjuhėn dhe periudhėn e studimit, duke zgjedhur ēdo lloj prove klinike dhe studimi qė pėrfshinte futjen e implantit zigomatik pėr rehabilitimin e nofullave atrofike.

Shqyrtimet e literaturės dhe raportet e rasteve nuk u morėn parasysh.

Rezultate

Nė kėtė analizė u pėrfshinė dyzet e dy artikuj tė botuar midis marsit 2003 dhe prillit tė vitit 2019. U vlerėsuan 1247 pacientė nė tė cilėt u vendosėn 2919 implantime zigomatike. Pesėdhjetė e dy ZI u humbėn gjatė periudhės sė ndjekjes. Shkalla e mbijetesės sė kėtyre implanteve zigomatike u gjet tė ishte 98.22%, me njė ndjekje minimale prej 1 muaj dhe njė maksimum prej 228 muajsh.

Lloje tė ndryshme tė kirurgjisė dhe teknika tė ndryshme janė miratuar pėr tė vendosur ZI; megjithatė, teknika intra sinusale rezultoi tė ishte mė e pėrdorura (23 studime). Sinusiti post-kirurgjikal ishte ndėrlikimi mė i zakonshėm i raportuar nė studime (39 raste).

Konkluzione

Nga rezultatet e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nga punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se implantet zigomatike zakonisht pėrdoren pėr rehabilitimin e pacientėve qė kanė probleme tė rėnda atrofike nė nofullėn e sipėrme dhe tregojnė nivele tė larta mbijetese. Teknika kirurgjikale varet nga pėrvoja individuale e profesionistit dhe anatomia specifike.

Implikimet klinike

Pėrballė nofullave atrofike dhe pa dhėmbė, specialisti mund ta mbėshtesė rehabilitimin nė implantet zigomatike, pasi ato pėrfaqėsojnė njė metodė tė parashikueshme dhe tė besueshme. Sidoqoftė, nevojiten studime tė mėtejshme mbi resorbimin e kockave, rezultatet estetike dhe karakteristikat fiziologjike.

Pėr mė shumė informacion:

Pereira Gracher AH, Boaventura de Moura M, da Silva Peres P, Thomé G, Marques Padovan LE, Carvalho Trojan L. Full arch rehabilitation in patients with atrophic upper jaws with zygomatic implants: a systematic review. Int J Implant Dent 2021 Feb 26;7(1):17.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 14 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D